Akım Korumalı Priz Ne Işe Yarar?

Akım Korumalı Priz Nedir? Akım korumalı priz, elektrik hattınızda meydana gelen yüksek akım ve voltaj gibi durumları engellemeye yarar. Çalışma prensibi sayesinde elektronik cihazlarınızın ani voltaj dalgalanmaları gibi sebeplerle bozulmasını engeller.
Akım korumalı priz, elektrik ile çalışan aletlerin yüksek akım ve voltaja maruz kalmasını engelleyen bir tür elektrik prizidir. Bu alet, cihazın ani enerji dalgalanmaları sonucunda zarar görmesini engelleyecek bir yapıya sahiptir.

Akım Koruyucu priz işe yarıyor mu?

Aynı zamanda dalgalanma ve gürültülere karşı da cihazınızın etkilenme oranını düşüren bu priz çeşitleri, maalesef düşük voltaja karşı bir batarya içermedikleri için müdahale yapamazlar. Yani özetlemek gerekirse akım korumalı prizler cihazlarınızı yüksek voltaja karşı korur demek en doğru söylemdir.

Akım korumalı priz neden atar?

Eğer siz bir cihazı korumak istiyorsanız ya yüksek voltaj vermemeli ya da yüksek akım çektiği anda gücü kesmelisiniz. Sigortalar yüksek akıma, malzeme yapısıyla ilgili olarak tepki verirler ve sonucunda sigorta atar. Akım korumalı prizlerin içinde varistörler vardır. Varistör, basit bir devre elemanıdır.

You might be interested:  Çaydanlık Nasıl Parlar?

Evde topraklama yok akım koruyucu priz almak işe yarar mı?

Akım korumalı prizler toprak hattını kullanmaz, UPS’ler gibi direk (bypass’la) geçirirler, topraklanma olmasa da sıkıntı olmaz, çünkü içindeki şebekeye paralel varistör elemanı faz ve nötr arasında çok yüksek voltaj değerlerinde içten bloklama (Bu yüksek voltajı kendi üzerine alıp tüketmek şeklinde) mutlak korumayı

Powermaster akım korumalı priz ne işe yarar?

Akım korumalı priz kısaca aslında prize gelen yüksek gerilime sahip elektriği yalıtarak, yüksek gerilimden koruyarak priz üzerinde takılı olan cihazlarınızı korur.

Akım korumali priz şart mı?

Bu, kabloların ısınmasına yol açıp, bazı durumlarda yanmasıyla sonuçlanabilir. Akım koruyucusunun görevi, fazla voltajı algılayıp, bunu topraklamaya iletmektir. Bu yüzden tüm akım koruyucularında üçüncü bir pin bulunur. Dolayısıyla akım koruyucuları doğru bir biçimde topraklanmış prizlerle kullanmanız gerekir.

Voltaj Koruyucu ne işe yarar?

Voltaj – Gerilim koruyucular; içerisine giren gerilimi önce ölçerek 180 veya 240 volt arasında değil ise kombinize / beyaz eşyanıza enerjinin iletimini geçici olarak kesecek ve bağlı olduğu cihazın ana kartını korumaya alacaktır.

Akım korumalı priz kaç joule almak lazım?

Gerilim koruma cihazının Jul (Joule) değeri, ne kadar enerjiyi absorbe edebileceğini gösterir. Değer ne kadar yüksek olursa, sağlanan koruma da o kadar yüksek olur. Bir gerilim koruma cihazının (akım korumalı priz) jul değeri, akım korumalı prizin ömrü sona ermeden önce ne kadar enerji absorbe edebileceğini gösterir.

Akım korumali priz nasıl anlaşılır?

Akım korumalı prizlerin tekli veya çoklu tiplerinde İngilizce olarak ‘surge protection’ veya sadece ‘ protected’ yazısının bu priz üzerinde yer alması (Bu yazının hemen yanında gösterge lambasının da bulunması) gerekir.

Akım Korumalı priz nasıl seçilir?

Genel anlamda düşünüldüğünde, tercih edilen akım korumalı prizin en az 750-800 Jul’un üzerinde bir koruma değerine sahip olması korumayı daha güvenilir ve uzun vadeli kılıyor. Piyasadaki düşük Jul değerine sahip akım korumalı prizler ne yazık ki gereken korumayı ve uzun süreli kullanım ömrünü sağlayamıyor.

You might be interested:  Çaydanlık Dibi Nasıl Temizlenir?

Bir evde topraklama yoksa ne olur?

Topraklama olmazsa ne olur, topraklama olmadığında, canlılarda elektrik çarpması ve yangın olaylarının meydana gelmesi yaşanabilecektir. Bina ve tesisler için topraklama sisteminin yapılması zorunludur ve tüm elektrik projelerinde topraklama sistemlerinin bulunması gerekmektedir.

Topraklama çubuğu olmazsa ne olur?

Binalarda oluşma ihtimali olan elektrik akımı, doğalgaz topraklama çubuğu sayesinde, toprağa aktarılır. Eğer bu topraklama çubuğu olmazsa, elektrik akımları risk yaratır. Aksi durumda kıvılcım oluşumu ya da elektrik akımı oluşumu yangın riskine yol açar ve bu durum vatandaşların can ve mal güvenliğini riske atar.

Topraklı priz işe yarar mı?

Bu aletlerde eğer bir elektrik kaçağı oluşursa dış yüzeyleri metal olduğu için eli değen bir kişinin elektrik çarpılma riski vardır. Oysa topraklı prize takılan toprak hatlı bir topraklı fiş dış yüzeydeki elektrik kaçağını toprağa ileterek, nötrleştirir. Böylece elektrik çarpma riski yok olur.

Buzdolabı için akım korumalı priz kaç joule olmalı?

Öncelikle yüksek akım alan ve priz kullanımında en dikkat edilmesi gerekilen cihazlar; Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, klima, bulaşık makinesi vb. yüksek watt değerine sahip cihazlar için mutllaka joule değeri 400 den yüksek olan priz kullanımı tavsiye edilir.

Hangi marka akım korumalı priz?

En İyi 10 Akım Korumalı Priz

 • Schneider Electric APC – 6’lı Akım Korumalı Priz + 2 USB Hızlı Şarj – PM6U-GR.
 • Brennenstuhl – Eco Line Serisi 13.500 mAh Akım Korumalı Uzatma Priz.
 • Tunçmatik – TSK5082 – Powersurge 3 Protection Plus 525 Joule Akım Koruyucu Priz.
 • Viko – Akım Korumalı Grup Priz.
 • Voltaj regülatörü mü akım korumalı priz mi?

  Basitçe içerisinde yüksek voltaj geldiğinde devreyi kesen basit bir yapıya sahiptir. Akım korumalı prizler düşük voltaja, voltaj dalgalanmalarına çok fazla dayanamazlar. Eğer akım korumalı priz ile voltaj regülatörü arasında bir tercih yapmak isterseniz şansınızı iyi değerlendirip voltaj regülatörü alabilirsiniz.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.

  Adblock
  detector