Sık sorulan: Elektrik Teknikeri Nerede Çalışır?

2 yıllık elektrik bölümü mezunları ne iş yapar?

Elektronik Teknolojisi Bölümü mezunları, Elektronik “Teknolojileri Teknikeri“ unvanı ile anılırlar.. Bölüm mezunları bilgisayar ve diğer benzeri elektronik ve teknik cihazların bakım, tamirat, kontrol, üretim yönetiminde görev alırlar. Girişimci olan mezunlar kendi işlerini kurma olanağına da sahiptir.

Elektrik teknikeri mezunu ne iş yapar?

Elektrik Teknikeri Ne İş Yapar? Elektrik sistemlerinin sağlıklı çalışması için takibini yapmak, Periyodik bakım ve onarım takibi yapmak, Arıza ve aksama durumunda onarım için gerekli çalışmaları yapmak.

Elektrik bölümü okuduktan sonra ne olunur?

Elektrik Elektronik Mühendisliği, radar, elektrik motorları, iletişim sistemleri, navigasyon sistemleri ya da elektrik üretim ekipmanı gibi elektrikli ekipmanların tasarımını geliştirmeyi amaçlar, test eder ve denetler. Elektrik elektronik mühendisleri, otomobil ve uçak tasarımında da yardımcı olur.

2 yıllık elektrik bölümü okunur mu?

Türkiye’deki üniversitelerde en çok okutulan 2 yıllık programlardan bir tanesi de Elektrik bölümüdür. Neredeyse her devlet üniversitesinde ve çeşitli özel üniversitelerde okutulmaktadır. Özellikle mslek lisesi çıkışlı öğrencilerin tercih ettiği bir bölümdür.

Elektrik elektronik lise mezunları ne iş yapar?

Elektronik teknikeri, çeşitli elektronik sistemleri veya cihazları test etmek ve onarmakla sorumludur. Elektronik malzeme üretim şirketleri, bilgisayar firmaları, telekomünikasyon şirketleri, kamu kurumları ve elektrik mühendisliği firmalarında istihdam edilebilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Elektrik Olmasaydı Ne Yapardık?

Elektrik mezunu hangi bölümleri tercih edebilir?

Elektrik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri ve ya Elektrik Bölümü DGS Geçiş Bölümleri şunlardır:

 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği.
 • Elektrik Mühendisliği.
 • Elektrik -Elektronik Mühendisliği.
 • Elektronik Mühendisliği.
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği.
 • Endüstri Mühendisliği.
 • Endüstri ve Sistem Mühendisliği.

Elektrik Teknikeri iş bulabilir mi?

Elektrik bölümünden mezun olan kişiler kamu ve özel kuruluşlarda elektrik teknikeri olarak iş bulma imkanına sahip olurlar. İsterlerse bu alanda kendi iş yerlerini de açabilirler.

Elektrik mesleğinin gerekleri nelerdir?

Elektrik Teknisyeninde Olması Gereken Özellikler

 • Teknik becerilere sahip olmak,
 • Planlama ve organizasyon yeteneği sergilemek,
 • Takım çalışmasına yatkınlık göstermek.
 • Etkili iletişim becerisi sergilemek,
 • Sorumluluk sahibi olmak.

Elektrik teknikeri ne kadar maaş alıyor?

Elektrik Teknikeri maaşı ortalama aylık 4450 – TL’dir. En düşük Elektrik Teknikeri maaşı 3750 -TL, En yüksek ise 5150 – TL’dir. Elektrik teknikeri özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. Bu ücret en fazla asgari ücretin 2-4 katı oranındadır.

Elektrik Elektronik Mühendisliği iş bulur mu?

elektrik – elektronik müh. mezunu tüm elektronik (teknolojik) aletlerin bulunduğu yerde rahatlıla iş imkanı bulabilir. Elektrik kısmına yönelip TEDAŞ, gibi yüksek gerilim hatlarında çalışabilirler veya Telecommunication Kısmına yönelip AVEA, TURKCELL; WODAFONE gibi iletişim sektöründe çalışabilirler.

Elektrik elektronik mühendisliği ne kadar maaş alıyor?

Yeni mezun bir elektrik elektronik mühendisi ise genellikle 2.500 TL ile 3.000 TL arasında bir maaşla mesleğe başlıyor. Tecrübe kazandıkça maaşını genellikle 7.000 TL’ye kadar çıkarabiliyor. Tabii daha üst rakamlara ulaşmak da mümkün. Kariyer.net verilerine göre ise ortalama maaş 4.230 TL.

Elektrik Elektronik Mühendisi işsiz kalır mı?

Her unvan için ayrı ayrı işsizlik oranı hesaplandığında ise; elektrik elektronik mühendislerinin yüzde 19.67`sinin, elektrik ve elektronik haberleşme mühendislerinin yüzde 19.4`ünün, elektrik mühendislerinin ise yüzde 16.9`unun işsiz olduğu görüldü.

You might be interested:  Soru: Biyogenetik Mühendisliği Hangi Üniversitelerde?

Elektrik Teknikeri olmak için hangi bölüm okunmalı?

Bunun yanı sıra elektrik teknisyeni olmak için meslek yüksekokullarındaki elektrik elektronik bölümlerinden mezun olunması gerekir. Bu eğitimleri alan kişiler de elektrik teknisyeni olabilirler.

Elektronik mezunu elektrik işi yapabilir mi?

Elektronik mezunu bir insan elektrik dalında bir işe giremez. Örneğin diplomanızda Elektrik ibaresi yoksa EKAT için başvuru yapamazsınız, yada elektrik projesi çizemezsiniz. Eğer elektronikçi değilseniz, bir elektronik eşya üretim fabrikasına veya elektronik servisine sizi almazlar.

Elektrik önlisans nedir?

Elektrik bölümü üniversitelerin yüksek okullarında okutulan, 4 yarı dönemden oluşan, 2 yıllık ön lisans bir bölümdür. Özellikle meslek lisesinden mezun olan öğrencilerin direkt olarak seçim yapabildikleri bir alandır. ÖSYM’nin ilk aşaması olan TYT sınavı ile tercih edilen bölüm sayısal ders ağırlıklıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector