Soru: Inşaat Mühendisliği (m.T.O.K.) Ne Demek?

Mtok Nedir 2020?

Nedir? Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Bu M.T.O.K. bölümlerini tercih edecek mesleki ve teknik eğitim almış öğrencilerin OBP (ortaöğretim başarı puanları) 0,12 ile çarpılır ve bunun dışında ek puan ya da ayrıcalık tanınmaz.

Inşaat mühendisliği Mtok kimler tercih edebilir?

M.T.O.K. kontenjanlarına mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının ilgili alan/dallarından mezun olan adaylar öncelikli olarak yerleştirilir. Bu kontenjanların boş kalması durumunda diğer ortaöğretim kurumlarının diğer alan/dallarından mezun olan adaylar da tercih ettikleri takdirde bu kontenjanlara yerleştirilir.

Mtok bölümleri hangi puan türü ile alıyor?

Danıştay’ın kararıyla 2011 yılından itibaren MTOK ‘lara yerleşirken diğer Teknoloji Fakültesi bölümlerinde olduğu gibi MF 4 / AYT puan türü ile giriliyor. Meslek Liseliler MTOK tercih ettiklerinde AOBP’leri 0,06 ek katsayı ile çarpılmayıp sadece 0,12’lik ortak katsayı ile çarpılan puanı almaktadırlar.

Mtok ye kimler girebilir?

MTOK Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Kontenjan olarak MTOK olarak ifade edilen yükseköğretim programlarına sadece ilgili alan mezunları başvurabilirler; bunun dışında kalan adaylar o MTOKa başvuramazlar, başvurmaları halinde başvuruları geçersiz sayılır.

Mtok lar kaç yıllık?

MF-4 Puan Türü ile Öğrenci Alan 4 Yıllık Lisans Bölümleri Bilgisayar Mühendisliği ( M.T.O.K. )

Yazılım mühendisliği Mtok ne demek?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer M.T.O.K. yazıyorsa; bu, o bölüme yalnızca ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelir.

You might be interested:  FAQ: 350 Watt Ne Kadar Elektrik Harcar?

Mtok hangi üniversitelerde var?

Yazılım Mühendisliği ( M.T.O.K. ) Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

  • BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (Bucak Teknoloji Fakültesi) Devlet.
  • FIRAT ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (Teknoloji Fakültesi) Devlet.
  • FIRAT ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (İÖ) (Teknoloji Fakültesi) Devlet.
  • KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. )

Bilişim Sistemleri Mühendisliği kaç yıllık?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği, üniversitelerde Mühendislik Fakültesi kapsamında yer alan 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Teknoloji fakültesi hangi üniversitelerde var?

C: Teknoloji fakülteleri şu üniversitelerde var; Fırat (Elazığ), Karabük, S.Demirel (Isparta), Marmara (İstanbul), Gazi (Ankara), Sakarya, Kocatepe (Afyonkarahisar), Nevşehir, Karadeniz Teknik (Trabzon), Muğla, Kırklareli.

Otomotiv Mühendisliği Mtok kimler girebilir?

Genel kontenjanla öğrenci alan bölümlere Meslek liselilerin de dahil olduğu tüm alan ve okullardan mezun olan öğrenciler başvurabilmektedirler.

Yazılım mühendisliği kaç yıl?

Cevap: Eğitim süresi yazılım mühendisliği programı için 4 yıl, yazılım mühendisliği (MTOK) programı içinse 5 yıldır.

Mtok hazırlık zorunlu mu?

Öğrencileri için Hazırlık Sınıfı Zorunluluğu Kaldırılmıştır.

Teknoloji Fakültesi kimler tercih edebilir?

Soru 3. Teknoloji Fakültelerini kimler tercih edebilir, kimler tercih edemez? Cevap: Teknoloji Fakültelerinin M.T.O.K. kontenjanlarını yalnızca ilgili bölümün mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu alanlarından mezun olan öğrenciler tercih edebilir.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu nedir?

Kurum Türleri Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları, ortaokul veya imam-hatip ortaokulu üzerine öğrenim süresi dört yıl olan yatılı ve/veya gündüzlü olarak eğitim ve öğretim veren kurumlardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector