Tornavida Nedir Ne Işe Yarar?

Tornavida, vida takma ve sökme, sıkma ve gevşetme işlemlerinde kullanılan, vida şekline göre ucu değiştirilebilen alet. Genel olarak uç ve orta kısmı (güçlü olması için) metalden, sap kısmı ise (elle tutulma kolaylığı açısından) plastikten yapılır.

Düz tornavida neye yarar?

Düz Tornavida

En basit ve yaygın tornavida şeklidir. Kafasında sadece düz bir yarık olan vidalarda kullanılırlar. Farklı vida boyları için farklı boyda tornavidalar vardır.

Saatçi tornavida Seti ne işe yarar?

3.1.11.4 Saatçi Tornavidalar

Bilgisayar, ve oyuncaklar ile saat gibi eşyaların tamir ve bakımında kullanılır. Bu takımın içinde de çeşitli uçlar olduğundan uygun vida için uygun uçlu tornavida kullanılmalıdır.

Yıldız uçlu tornavida nedir?

Vidaları söküp takmakta kullanılan, ucu düz veya yıldız biçiminde alet. Başı kanallı ağaç vidalarını döndürerek vidalamak ya da çıkarmak için kullanılan el aracı.

Torx uçlu tornavida nedir?

cep telefonlarının özel vidalarını açmak için gereken tornavida ucu normal başlayıp sonra düzleşmesi sayesinde ayırdedilebilir 6 köşeli bir yıldız ve allen anahtarı birlikteliğinin meyvesi olarak tanımlanabilir. devekuşu misali.

Tornavida uç çeşitleri nelerdir?

Sıklıkla kullanılan tornavidalar; yıldız, kare, düz alyan tornavidalardır.

Alyan tornavida ne işe yarar?

Ayrıca alyan olarak da bilinen allen anahtarı, günümüzde özellikle mobilyaların vidalarını sıkmak için tornavida görevi gören altıgen uçlu, L şeklinde bir el aletidir.

Küçük yıldız tornavida yerine ne kullanabilirim?

Eğer yıldız başlı tornavida değil de düz başlı tornavida bulabildiysen ağzı vida başındaki uzun oluk kadar olan bir düz başlı tornavida kullanmayı deneyebilirsin. Tornavidanın ucunu vida başının uzun oluğuna yerleştir ve saat yönünün tersine çevirerek vidayı sök.

You might be interested:  Ütü Ne Zaman Icat Edildi?

Torklu tornavida ne işe yarar?

Torklu tornavida, belirli bir torkta sıkmayı sağlayan, yeterli ancak aşırı olmayan sıkma sağlayan bileşenlere sahip bir tornavidadır.

Pozidriv tornavida nedir?

Pozidriv tornavida ya da vidalama ucu, yuvarlak ucundan tanınabilir. Bu, vida başına daha derin oturmasına olanak verir ve daha iyi bir kavrama sağlar. Phillips (yıldız) tornavidalar ve uçlar, sivri bir uca ve oval biçimli çıkıntılara sahiptir.

Klemens tornavida nedir?

Klemens tornavidalar, elektrik kablolarının düzenli ve güvenli bir şekilde birbirlerine bağlanmasını sağlayan klemens sarf malzemesi için kullanılan el aletidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector