Tornavida Ne Demek?

tornavida ne demek? Vidaları söküp takmakta kullanılan, ucu düz veya yıldız biçiminde alet.

Tornavida nedir açıklaması?

Tornavida, vida takma ve sökme, sıkma ve gevşetme işlemlerinde kullanılan, vida şekline göre ucu değiştirilebilen alet. Genel olarak uç ve orta kısmı (güçlü olması için) metalden, sap kısmı ise (elle tutulma kolaylığı açısından) plastikten yapılır.

Yıldız uçlu tornavida nedir?

Vidaları söküp takmakta kullanılan, ucu düz veya yıldız biçiminde alet. Başı kanallı ağaç vidalarını döndürerek vidalamak ya da çıkarmak için kullanılan el aracı.

Kaç çeşit tornavida vardır?

Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir?

 • Düz Tornavida. Ucu düz bir çizgi şeklinde olan tornavidadır.
 • Yıldız Tornavida. Kafasında artı şekli olan vidaları sökmek veya gevşetmek için kullanılırlar.
 • Kontrol Kalemi.
 • Şarjlı Tornavida.
 • Düz yıldız tornavida nedir?

  Şaftı sert çelikten yapılan tornavidanın ucu aşınmayı azaltmak için sertleştirilir ve vidaları hafifçe tutabilmesi için mıknatıs özelliği kazandırılır. Ucu yassı olan ‘düz tornavida’ ve ucu çarpı şeklinde olan ‘yıldız tornavida’ olmak üzere yaygın olarak bilinen ve kullanılan iki türü bulunur.

  Yıldız tornavida ne işe yarar?

  Yıldız tornavida, düz tornavida… Düz tornavidalar uçları düz çizgi şeklindeki vidaları, yıldız tornavidalar ise uçları yıldız şekilli vidaları kolaylıkla sabitler ya da yerlerinden çıkarırlar. Kontrol kalemi, tornavida sınıfına ait bir ürün olsa da işlevleri diğer tornavidalardan farklı olan ürünlerdir.

  Tornavida Cesitleri Nelerdir?

  Sıklıkla kullanılan tornavidalar; yıldız, kare, düz alyan tornavidalardır.

  Torx uçlu tornavida nedir?

  cep telefonlarının özel vidalarını açmak için gereken tornavida ucu normal başlayıp sonra düzleşmesi sayesinde ayırdedilebilir 6 köşeli bir yıldız ve allen anahtarı birlikteliğinin meyvesi olarak tanımlanabilir. devekuşu misali.

  You might be interested:  Arçelik Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

  Torklu tornavida ne işe yarar?

  Torklu tornavida, belirli bir torkta sıkmayı sağlayan, yeterli ancak aşırı olmayan sıkma sağlayan bileşenlere sahip bir tornavidadır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.

  Adblock
  detector