Tornavida Hangi Malzemeden Yapılır?

Tornavida, vida takma ve sökme, sıkma ve gevşetme işlemlerinde kullanılan, vida şekline göre ucu değiştirilebilen alet. Genel olarak uç ve orta kısmı (güçlü olması için) metalden, sap kısmı ise (elle tutulma kolaylığı açısından) plastikten yapılır.

Tornavida üretimi nasıl yapılır?

Bir tornavidanın üretimi çok sayıda farklı proses gerektirir. Bazı parçalarda kanatlar ısıl işlem krom kaplama ve sapın kalıp işçiliği gibi malzemenin boyuna kesilmesi, parçaların çoğunun torna işlemine tabi tutulması ve el aleti profilinin makinede işlen- mesi gibi prosesler gerekir.

Tornavida Çeşitleri Nelerdir?

Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir?

 • Düz Tornavida. Ucu düz bir çizgi şeklinde olan tornavidadır.
 • Yıldız Tornavida. Kafasında artı şekli olan vidaları sökmek veya gevşetmek için kullanılırlar.
 • Kontrol Kalemi.
 • Şarjlı Tornavida.
 • Torx tornavida ne işe yarar?

  cep telefonlarının özel vidalarını açmak için gereken tornavida ucu normal başlayıp sonra düzleşmesi sayesinde ayırdedilebilir

  Düz yıldız tornavida nedir?

  Şaftı sert çelikten yapılan tornavidanın ucu aşınmayı azaltmak için sertleştirilir ve vidaları hafifçe tutabilmesi için mıknatıs özelliği kazandırılır. Ucu yassı olan ‘düz tornavida’ ve ucu çarpı şeklinde olan ‘yıldız tornavida’ olmak üzere yaygın olarak bilinen ve kullanılan iki türü bulunur.

  Küçük yıldız tornavida yerine ne kullanabilirim?

  Eğer yıldız başlı tornavida değil de düz başlı tornavida bulabildiysen ağzı vida başındaki uzun oluk kadar olan bir düz başlı tornavida kullanmayı deneyebilirsin. Tornavidanın ucunu vida başının uzun oluğuna yerleştir ve saat yönünün tersine çevirerek vidayı sök.

  You might be interested:  Halı Yıkama Firmaları Nereye Şikayet Edilir?

  Klemens tornavida nedir?

  Klemens tornavidalar, elektrik kablolarının düzenli ve güvenli bir şekilde birbirlerine bağlanmasını sağlayan klemens sarf malzemesi için kullanılan el aletidir.

  Pozidriv tornavida nedir?

  Pozidriv tornavida ya da vidalama ucu, yuvarlak ucundan tanınabilir. Bu, vida başına daha derin oturmasına olanak verir ve daha iyi bir kavrama sağlar. Phillips (yıldız) tornavidalar ve uçlar, sivri bir uca ve oval biçimli çıkıntılara sahiptir.

  Tornavida fiyatları ne kadar?

 • 7 Parça Mıknatıslı Düz Yıldız Tornavida Seti. n11.com. 37,50 TL. 42,70 TL. Tümünü İncele. Favoriye Ekle. Fiyat alarmı kur. Karşılaştır.
 • 32 Parca Tornavida Seti. koctas.com.tr. 26,99 TL. 39,98 TL. Tümünü İncele. Rox Wood 0069 25 Parça Hassas Deri Cüzdan Tornavida Seti. Favoriye Ekle. Fiyat alarmı kur. Karşılaştır.
 • Alyan tornavida nedir?

  Mini alyan anahtarı, altıgen şeklindeki vidaların rahat bir şekilde sökülmesi ve takılması için tercih edilmektedir. Genellikle bisiklet ve motosikletlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tornavida çeşitleri ev içerisinde ihtiyaç duyulan basit işlerin yapılmasında yardımcıdır.

  Yıldız tornavida ne işe yarar?

  Yıldız tornavida, düz tornavida… Düz tornavidalar uçları düz çizgi şeklindeki vidaları, yıldız tornavidalar ise uçları yıldız şekilli vidaları kolaylıkla sabitler ya da yerlerinden çıkarırlar. Kontrol kalemi, tornavida sınıfına ait bir ürün olsa da işlevleri diğer tornavidalardan farklı olan ürünlerdir.

  Düz tornavida nerede kullanılır?

  3.1.11.1 Düz Uçlu Tornavidalar

  Bu alet düz başlı vidaların sıkılmasında ve sökülmesinde kullanılır. Dar ve geniş uçlu çeşitleri olduğundan her vida için uygun tornavida kullanılmalıdır. Tornavida- nın ucunu vida başındaki kanala tam oturtulmalı ve kaydırmadan kullanılmalıdır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.

  Adblock
  detector