Şanzımanlı Matkap Ne Işe Yarar?

Metal veya metal olmayan iş parçaları üzerinde delik delme ve havşa açma uygulamasında bulunan tezgah çeşitlerinden bir tanesi de şanzımanlı matkap tezgahıdır. Şanzımanlı Matkap Tezgahı Nedir? Çalışma şekli ile değişiklik gösteren bu tezgah çeşitleri ile verimli parça delme işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Radyal matkap tezgahı ile sütunlu matkap tezgahı arasındaki fark nedir?

Sütunlu matkap tezgahları: Elektrik motoruyla çalışan bir mil üzerindeki dişliden alınan hareket, diğer dişlilere iletilir. Böylece matkap mili, çeşitli devir sayılarında çalıştırılabilir. Radyal matkap tezgahları: Bu tezgah, büyük ve ağır parçalar üzerine birden fazla delik delinmesi gereken hallerde kullanılır.

Gövdeli matkap tezgahı nedir?

Gövdeli matkap tezgahı ya da diğer adıyla konsollu matkap tezgahı, konstrüksiyon olarak sütunlu matkaplara benzer. Aralarındaki en belirgin fark tezgah tablasının alttan bir konsolla desteklenmesidir. Ayrıca iş parçasının tezgah miline yaklaştırılması konsolun hareketiyle sağlanır.

Darbeli Matkap alırken nelere dikkat edilmeli?

Matkap Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

 1. Mandren Tipi: Matkap ucunu tutan parçaya mandren adı veriliyor.
 2. Volt: Akülü matkaplarda cihazın gücü Volt ile ifade ediliyor.
 3. Watt: Kablolu matkaplarda ise bu güç Watt ile belirtiliyor.
 4. Amper: Akülü matkaplarda batarya ömrünü belirtiyor.
You might be interested:  Jilet Hangi Yöne Doğru?

Sütunlu matkap ne işe yarar?

İmalat işlemlerinde sıkça kullanılan matkap tezgâhlarından biri sütunlu matkap tezgâhlarıdır. Bu tezgâh tipinde matkap milinin bulunduğu alan ve iş tablası sütun eksenine döndürülebilir ve istenilen konuma getirilebilir. Bu döndürme işlemi sayesinde çok daha büyük işler kolaylıkla halledilir.

Matkap vidalama yapar mı?

Darbesiz matkaplar dönerek delme işlemi yapar, darbe uygulamaz. Ancak yüksek devir sayısına sahip bir darbesiz matkapla da dayanıklı bir taş duvarda ya da metal malzemede de delik açabilir, vidalama yapabilirsiniz.

Breyizler nedir?

Matkap adı verilen kesici takımlar yardımıyla iş parçası üzerinden talaş kaldırarak silindirik delikler açmak için kullanılan makineler Delme Makineleri denilir. Ancak bunlardan 13 mm ye kadar delme yapabilen ve taşınabilir olanlarına Breyiz adı verilir.

Delik delmede kullanılan tezgahlar nelerdir?

Yatay Delik Delme Tezgahı (Borwerk)

 • çok milli matkap tezgahı
 • delik delme.
 • delik delme tezgahları
 • el matkapları
 • masa matkapları
 • radyal matkap tezgahları
 • sütünlu matkap tezgahları
 • yatay delik delme tezgahları
 • Matkap hangi parçalardan oluşur?

  Matkap tezgahları şu ana parçalardan oluşur: İş mili, kovan, ana kolon mili, gövde (kafa), tahrik sistemi, iş tablası ve ana tabla.

  Matkapla vidalama nasıl yapılır?

  Matkabı duvara yerleştiriyoruz. Burada elektrik süpürgesi ile çıkacak tozu engelliyoruz. Matkabı tam 90 derecelik bir açı ile tutarak işaretlediğimiz noktadan deliyoruz. Açtığımız deliğe dübelimizi yerleştiriyoruz ve dübele vidayı yerleştirip vidalamayı yapıyoruz.

  Matkap çeşitleri nelerdir?

  Kullanma yerlerine göre matkaplar iki temel bölüme ayrılırlar: Atölye matkapları, maden matkapları. Atölye matkapları ev, atölye ve endüstride en çok kullanılan dönel tipte matkaplardır. Bunlarda genellikle helisel matkap uçları olmasına karşılık, marangoz atölyelerinde kullanılan yassı uçlu türleri de vardır.

  En iyi matkap markası hangisi?

  Bosch EasyImpact 570 Darbeli Matkap

  You might be interested:  Aspiratör Yağ Filtresi Nasıl Temizlenir?

  Amatör kullanıcılara hitap eden en iyi darbeli matkap Bosch Easylmpact 570’dir. Kompakt ve hafif tasarımı ile hafif ve rahat bir kullanım sağlıyor. Auto-Lock özelliği ile kolayca alet değişimi yapabilirsiniz.

  Torklu matkap ne demek?

  Bu cihazın yardımıyla bağlantı elemanını istenilen tork değerinde sıkmamızı sağlar. Bu aletin yardımıyla cıvatanızı önceden belirlediğiniz tork değerine kadar sıkabilirsiniz. Böylece öngörülmeyen veya tahmin edilmeyen herhangi bir olaydan ve cıvata kırılmasını önlemiş olursunuz.

  Vidalama matkabı kaç volt olmalı?

  Amatör kullanıcılar için en az 10.8 volt gücündeki makineleri öneriyoruz çünkü makinenizle sadece vidalama değil metal-ahşap delme işlerinde de kullanmak isteyeceksiniz bu durumda 10.8 voltun altındaki makineler yetersiz gelecek.

  Manyetik matkap nedir?

  Cevap 1 – Tabanı mıknatısla yapışan, seyyar olarak hareket ettirilebilen, delik delme ve kılavuz çekme işlemi yapabilen matkaplara manyetik matkap denir.

  Masaüstü matkap nedir?

  Masa üstü matkap tezgahı, metal ve ahşap olmak üzere çeşitli malzemelerde hassas delikler açmak için kullanılan güçlü bir araçtır. Masa üstü matkap makinaları, minimum çabayla hassas delikler açmak için kullanılan güçlü aletlerdir.

  Mandren ne demek?

  el matkaplariyla, torna ve matkap tezgahlarinda, matkap ucunun takildigi çelik aparat.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.

  Adblock
  detector