Matkap Ucu Nasıl Seçilir?

Kısmen taşlanmış uçlu metal matkap uçları, demir içermeyen metaller için uygundur. Bunlar alüminyum, bakır, pirinç, çinko, demir ve alaşımsız çeliği içerir. Paslanmaz çelik için, kobalt alaşımlı Yüksek Hızlı Çelikten (HSS-E) yapılmış matkap uçları ya da titanyum kaplamalı düz matkap uçları gereklidir.

Matkap ucu neye göre seçilir?

Kullanılacakları makinenin çeşidine göre seçilmesi gereken matkap ucu çeşitlerinden elmas matkap uçları, 6 mm.’den başlayarak 12 mm’ ye kadar bulunabilir. Demir matkap uçları ise 3 milimetreden yine 12 milimetreye kadar çeşitlenmiştir.

Matkap ucu nasil secilir?

Matkap seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar; Matkap seçiminde, güç seviyesi olarak en az 550 – 600 watt arası güce sahip olan matkapları tercih etmelisiniz. Matkabın sahip olduğu devir gücü ise, 2800 – 3000 devir gücü arasında olmalıdır. Matkabın mutlaka darbeli ve vidalama özelliği bulunmalıdır.

SDS uç normal Matkapta kullanılır mı?

SDS, SDS Max uçlar normal matkaplara takılamıyor, kırıcı delici gerektiriyor diye biliyorum. Sds Plus ve Sds Max uçlar sadece kendi kovanına takılabilir. Silindirik saplı matkap uçları için olan mandrenlere uygun değildirler.

Matkap ucu kaç mm?

Matkap Ucu Ölçüleri

0.5, 0.8, 2, 2.5, 5 mm matkap ucu gibi belli başlı ölçüler bulunmaktadır. En ve boy olarak farklılık arz eden matkap ucu ölçüleri değişik milimetrik oranlarda satışa sunulur. Bu ürünler 10’luk, 20’lik, 22’lik, 24’lük matkap ucu olarak erişebilir olan parçalardır.

You might be interested:  Adana Ütü Tost Nasıl Yapılır?

Hangi dübel için hangi matkap ucu?

İş için doğru dübel türünün belirlenmesinden sonraki adım, doğru boyutun seçilmesidir. Matkap ucu çapı, dübel çapı ile aynıdır. Bu, genellikle dübelin üzerinde belirtilir; örneğin 6 mm çapında bir dübel ve matkap ucu için S6 kullanılır.

Kaç çeşit matkap ucu vardır?

Fakat genel olarak ahşap, metal ve duvar olmak üzere üç çeşit matkap ucu vardır diyebiliriz.

HSS uç nedir?

Kademeli delme ucu, HSS (yüksek hızlı çelik) kullanılarak üretilmiş, TiN (Titanyum Nitrit) ile kaplanmıştır. Böylelikle soğutucu kullanımıyla istisnai kullanım ömrü sunar. Kolayca görülebilen kalıcı delik çapı işaretleri, her iki spiral kanalda da lazer işaretli şekillerde sunulur.

SDS Plus uç nedir?

süper duygu sömürüsü. elektro pnomatik matkaplar için geliştirilmiş kolay uç takma çıkartma sistemi.

Matkap uç açısı kaç derece olmalıdır?

Matkap ucunun sivriliği uç açısı ile sağlanır. Matkabın uç açısı çelik malzemeler delmek için 118 derece, yumuşak ve kırılgan malzemeler için 130 derece olarak saptanmıştır.

Darbesiz matkap duvar deler mi?

Darbesiz matkaplar dönerek delme işlemi yapar, darbe uygulamaz. Ancak yüksek devir sayısına sahip bir darbesiz matkapla da dayanıklı bir taş duvarda ya da metal malzemede de delik açabilir, vidalama yapabilirsiniz.

Matkap uç açısı kaç derecedir?

Uç açısı:Helisel matkapların kesme esnasında iş parçasına dalmalarını sağlayan açıdır. Matkaplarda uç açısı kesilen malzemeye göre 118 ile 130 derece arasında değişmektedir.

Matkap ucu adı nedir?

Matkap, halk arasında genellikle ‘matkap ucu’ olarak anılmakta, ‘matkap’ denildiği zaman genellikle gerçek adı ‘breyz’ olan makine ifade edilmektedir. Teknik olarak ‘matkap ucu’, matkabın, aralarında genellikle 118 derecelik açı olan iki kesme kenarının bulunduğu uç kısmını (‘sivri’ kısmını) ifade etmektedir.

You might be interested:  Kazanlı Ütü Nasıl Çalışır?

Bits Uç ne demek?

Bits Uç Vidalama işlemlerinde kullandığımız matkapların ucuna (madrene) takılan uçlara bits uç denmektedir. Vida guplarında bir çok vida çeşidi mevcut olduğu için farklı vidalara farklı bits uçları kullanmak gerekmektedir. Bits uçları her matkap için uyum sağlamayabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector