Matkap Ne Ile Çalışır?

Prensip olarak bir kablo ya da çubukla bağlanan takıma peş peşe darbeler iletilerek, darbeler arasında da takım dönerek delme işlemi gerçekleştirilir. Her darbede matkap, takım ilerleme yapar. Darbeli delmede genelde havalı çekiçli deliciler seçilir. Kullanılan takımlar çubuk ya da tüp şeklinde olabilirler.

Matkap ne için kullanılır?

Matkap veya delgi, temel olarak delik delme, ek olarak havşa açma işlemleri için kullanılan, iki kesme kenarına sahip bir kesici takım türüdür. Delik delme operasyonu esnasında oluşan talaş, helisel kanallar vasıtasıyla dışarı atılır.

Sütunlu matkap nasıl çalışır?

İmalat işlemlerinde sıkça kullanılan matkap tezgâhlarından biri sütunlu matkap tezgâhlarıdır. Bu tezgâh tipinde matkap milinin bulunduğu alan ve iş tablası sütun eksenine döndürülebilir ve istenilen konuma getirilebilir. Bu döndürme işlemi sayesinde çok daha büyük işler kolaylıkla halledilir.

Darbeli matkap ile neler yapılabilir?

Darbeli matkap ve vidalama aletleri çelik ve beton gibi sağlam malzemeler üzerine uygulama yapmak için idealdir. Bu ürünler geri darbe özelliğine sahip olduğu için dayanıklı vidalama işlemleri yapmanızı sağlar. Menteşe vidalama gibi hafif işlemler için ise darbesiz matkap alternatiflerine yönelebilirsiniz.

Matkap vidalama olarak kullanılır mı?

Darbesiz matkaplar dönerek delme işlemi yapar, darbe uygulamaz. Ancak yüksek devir sayısına sahip bir darbesiz matkapla da dayanıklı bir taş duvarda ya da metal malzemede de delik açabilir, vidalama yapabilirsiniz.

You might be interested:  Maya Yıkama Nasıl Yapılır?

Vidalama matkap ne işe yarar?

Şarjlı matkap diğer adıyla akülü vidalamalar hem evinin ustaları (diy) ve hem de profesyonel ustalar için delme ve vidalama amacıyla kullanılan makinalardır.

Matkap nedir nasıl kullanılır?

Matkap çok yönlü bir elektrikli el aletidir. Ucuna takılabilen başlıklar sayesinde duvarda delik açmaktan vida sıkmaya kadar birçok farklı işte kullanılabilir. Hatta matkaba takılan uçlar sayesinde yüzeylere zımpara bile yapabilirsiniz. Matkap her el aleti çantasında muhakkak bulunması gereken bir üründür.

Sütunlu matkap mandreni nasıl takılır?

Mandreni hafifçe tutun, makinenizin sağ-sol ayar düğmesini sağa doğru ittirin ve tetiğe yavaşa basın tırnakların açıldığını göreceksiniz. Mandren tamamen açıldığında ucunuzu yerleştirin ve ayar düğmesini sola doğru ittirin tetiğe yavaşça basın ve ucu sıkıştırın.

Borwerk matkap tezgahı nedir?

Bohrwerk Matkap Tezgahları

Torna ve freze tezgahlarında işlenemeyecek büyüklükteki parçaların işlenmesine yarar. Hem torna hem freze özelliği vardır. hatta bu tezgahlardan daha fonksiyoneldir. iş parçası sabit, çakı hareketlidir. ayna vasıtasıyla çok büyük çaplarda iç ve dış fatura açabilir.

Delik delerken hangi makineler kullanılır?

Delik delme işlemi, talaşlı üretim tekniklerinde biri olup matkap adı verilen kesici takımlarla metal ya da metal dışı iş parçalarının üzerine silindirik delik açma işlemidir. Delme işlemi matkap tezgahı denilen tezgahlar ya da breyiz adı verilen cihazlar yardımıyla gerçekleştirilir.

Darbeli matkap nerede kullanılır?

Darbeli matkaplar daha çok beton, ytong, tuğla, fayans, duvar gibi malzemelerde delik delmek için kullanılır.

Torklu matkap ne demek?

Bu cihazın yardımıyla bağlantı elemanını istenilen tork değerinde sıkmamızı sağlar. Bu aletin yardımıyla cıvatanızı önceden belirlediğiniz tork değerine kadar sıkabilirsiniz. Böylece öngörülmeyen veya tahmin edilmeyen herhangi bir olaydan ve cıvata kırılmasını önlemiş olursunuz.

You might be interested:  Zeta Sprey Ütü Kolası Nasıl Kullanılır?

Darbeli Matkap alırken nelere dikkat edilmeli?

Matkap Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

  1. Mandren Tipi: Matkap ucunu tutan parçaya mandren adı veriliyor.
  2. Volt: Akülü matkaplarda cihazın gücü Volt ile ifade ediliyor.
  3. Watt: Kablolu matkaplarda ise bu güç Watt ile belirtiliyor.
  4. Amper: Akülü matkaplarda batarya ömrünü belirtiyor.

Matkapla vidalama nasıl yapılır?

Matkabı duvara yerleştiriyoruz. Burada elektrik süpürgesi ile çıkacak tozu engelliyoruz. Matkabı tam 90 derecelik bir açı ile tutarak işaretlediğimiz noktadan deliyoruz. Açtığımız deliğe dübelimizi yerleştiriyoruz ve dübele vidayı yerleştirip vidalamayı yapıyoruz.

Vidalama Darbeli mi darbesiz mi?

Basit delik açma ve vidalama işleri için darbesiz matkaplar en doğru tercihtir. Ayrıca çok yüksek devir sayısına sahip bir darbesiz matkapla yine sert malzemeleri de delebilirsiniz.

Matkapla duvara vida nasıl takılır?

Vidayı sıktığınızda dübel genişler, böylece duvara sağlam bir biçimde tutunur. Bir darbeli matkap kullanarak deliği delin ve dübeli yavaşça yerine çakın. Ardından, vidayı takabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector