Matkap Nasıl Ters Döner?

Bu düğme bazı matkaplar da olmayabilir, bu düğmenin olmadığı modellerde tetiğe uyguladığınız güce göre dönüş hızı ayarlanır. Matkabın dönüş yönünü ayarlamaya yarayan, sağ-sol yön ayar düğmesi. Ve son olarak en üstte bulunan darbe fonksiyonu açma kapaya yarayan ayar düğmesi bulunmaktadır.

Matkap ile vidalama yapılır mı?

Darbesiz matkaplar dönerek delme işlemi yapar, darbe uygulamaz. Ancak yüksek devir sayısına sahip bir darbesiz matkapla da dayanıklı bir taş duvarda ya da metal malzemede de delik açabilir, vidalama yapabilirsiniz.

Matkaplar ne ise yarar?

Matkap kelime olarak tahta, maden, beton, çelik, demir, mermer gibi sert maddeler üzerinde delik açmaya yarayan alettir. Matkap Nerelerde Kullanılır? Matkap günümüzde hemen her yerde kullanılır. İnşaat işleri için olmazsa olmazlardandır.

Matkapla vidalama nasıl yapılır?

Matkabı duvara yerleştiriyoruz. Burada elektrik süpürgesi ile çıkacak tozu engelliyoruz. Matkabı tam 90 derecelik bir açı ile tutarak işaretlediğimiz noktadan deliyoruz. Açtığımız deliğe dübelimizi yerleştiriyoruz ve dübele vidayı yerleştirip vidalamayı yapıyoruz.

Matkap neden kıvılcım çıkarır?

Güç kaynakları stabil çalışması için kondansatörler kullanılır. Fiş prize ilk takıldığı anda kondansatörler çok küçük bir direnç üzerinden büyük bir akınla dolmaya başlarlar. Bu hızlı alımdan dolayı kıvılcım vs. çıkar.

You might be interested:  Jilet Kesiği Kanaması Nasıl Durur?

Vidalama Darbeli mi darbesiz mi?

Basit delik açma ve vidalama işleri için darbesiz matkaplar en doğru tercihtir. Ayrıca çok yüksek devir sayısına sahip bir darbesiz matkapla yine sert malzemeleri de delebilirsiniz.

Matkapla duvara vida nasıl takılır?

Vidayı sıktığınızda dübel genişler, böylece duvara sağlam bir biçimde tutunur. Bir darbeli matkap kullanarak deliği delin ve dübeli yavaşça yerine çakın. Ardından, vidayı takabilirsiniz.

Matkapta volt ne işe yarar?

Volt: Akülü matkaplarda cihazın gücü Volt ile ifade ediliyor. Volt değeri ne kadar yüksekse matkabın delme gücü de o kadar fazla oluyor. Evde kullanılacak bir şarjlı matkap için 10 Volt yeterli olabilir. Watt: Kablolu matkaplarda ise bu güç Watt ile belirtiliyor.

Darbeli matkap farkı nedir?

Darbeli matkap diğerine kıyasla daha fazla baskı uygular. Darbeli matkabı kullanan kişi sert malzemeye uyguladığında delme işleminin daha hızlı olduğunu hisseder. Ayrıca çok fazla ses çıkarır, ileri geri hareketle titreşim sağlar ve çok fazla kuvvet uygulanmaya gerek olmayan debriyaja sahiptir.

Matkap malzemesi nedir?

1) Metal matkap uçları

Bunlar alüminyum, bakır, pirinç, çinko, demir ve alaşımsız çeliği içerir. Paslanmaz çelik için, kobalt alaşımlı Yüksek Hızlı Çelikten (HSS-E) yapılmış matkap uçları ya da titanyum kaplamalı düz matkap uçları gereklidir.

Şarjlı matkap duvar deler mi?

Delemez büyük olasılıkla. Beton ise zaten her türlü darbeli lazım. küçük vidalama değilse yeter. yetiyor genelde.

Titanyum matkap ucu ne ise yarar?

HSS Spiral Delme Ucu Titanyum, DIN 338 standardına uygun üretilmiştir. Delme ucu N Tipidir (kanal açısı) ve h8 çap toleransı ile 135 derece ucu bulunur. Sivri yarık uç, yalpalamasız aktif kesme ve kusursuz merkezleme sağlar. Alüminyum ile kullanmayın ve delme işlemini yalnızca soğutucu gerçekleştirin.

You might be interested:  Bağırsak Yıkama Nasıl Yapılır?

Matkap ucu nasıl sıkıştırılır?

Mandreni hafifçe tutun, makinenizin sağ-sol ayar düğmesini sağa doğru ittirin ve tetiğe yavaşa basın tırnakların açıldığını göreceksiniz. Mandren tamamen açıldığında ucunuzu yerleştirin ve ayar düğmesini sola doğru ittirin tetiğe yavaşça basın ve ucu sıkıştırın.

Matkaptan kıvılcım çıkması normal mi?

Elektrik verdiğinizde endüvi dönerken kömürlerin temas ettiği yerlerden az birşey kıvılcım çıkması normaldir. Ama kıvılcım fazlaysa endüvi yanmıştır.

Matkap neden Isinir?

SORU: Delme işleminde Matkap fazla ısınıyor ve menevişleniyorsa sebebi neler olabilir? CEVAP: -Matkabın devir sayısı malzemenin cinsine uygun seçilmemiştir. -Matkap iyi kesmiyor olabilir, yeniden bilenmelidir.

Şarjlı matkap neden ısınır?

Delik delerken elektrikli matkaba çok fazla basınç uygularsanız ya da matkap ucunuz körse, matkap aşırı ısınabilir ve yanabilir. Bu, tozun dışarı çıkmasına ve matkabın biraz soğumasına olanak verir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector