Uyuyan Soba Nasıl Yakılır?

Uyuyan Soba Nasıl Yakılır? Kömür sobası yakılırken tüm havalandırmaları açınız. Soba kovası nın içerisince kül varsa dökün. Soba kovasının ızgarasını düzgünce kovaya yerleştirin. Soba kovasının yarısına kadar kömür koyunuz.

En kolay soba nasıl yakılır?

Odun sobasını yakarken alt ve üst kapakların ikisini de açın. Odunlarınızı yanacak şekilde sıralayın ve aralarında çıra ve talaş serpiştirin. Sobayı yakarken her zaman için üst bölümden tutuşturun. Kibriti yakıp talaş ve çıraların olduğu bölüme bırakın ve odunlar alev almaya başladığında sobanın kapağını kapatın.

Soba en hızlı nasıl yakılır?

Sobayı mutlaka odun ya da tahta parçası kullanarak üstten tutuşturun. Kömürün yanması güç olur düşüncesi ile tutuşturmaya benzin, gaz yağı, mazot gibi kimyasal yakıtlar kullanmayın. Soba tutuşurken üst kapak ve alt kapak açık olmalı, tutuştuktan sonra tam yanma gerçekleşince üst kapak kapalı, alt kapak açık olmalıdır.

Kömür sobada nasıl yanar?

Sobanın içerisine 2/3 oranında kömür doldurun. Kömürün üzerine tahta parçaları koyarak tutuşturun, güç yakıtları kullanmamaya özen gösterin. Kömür tutuşturulurken sobanın alt ve üst hava kapakları açık olmalıdır. Soba yanarken alt hava kapağı ve baca çıkısında bulunan duman kelebeği mutlaka açık olmalıdır.

You might be interested:  Arçelik Buzdolabı Kırmızı Ünlem Işareti Yanıp Sönüyor Ne Yapmalıyım?

Kömür neden sonuna kadar yanmaz?

– Bacanız çekmiyorsa kömürünüz yanma sonucu oluşan pis havayı atamazsa kömür tutuşmaz. Soba borularınızda en fazla üç dirsek kullanınız ve sobadan baca deliğine kadar hafif yukarı eğimli olarak montaj yapınız.

Soba bacasını ne temizler?

Sobanız sönükken ve soğuduğunda sobayı kalıp sabunlu suyla ıslatılmış mikro fiber bez ile silebilirsiniz. Eğer sobada cam bölümler var ise bu alanları amonyaklı bezlerle silmeniz gerekecektir. Soba kullanan kişiler ayda 1 kere soba borularını çıkartıp iç kısımlarını temizlemeli ve baca temizliği yapmalıdırlar.

Soba kömürü en kolay nasıl yakılır?

Kömür Nasıl Yakılır?

  1. Sobanızı önerildiği şekilde uygun yere kurunuz.
  2. Mutlaka üstten tutuşturunuz.
  3. Asla yanmakta olan kömürün üzerine ilave kömür dökmeyiniz.
  4. Üst bölümde tam yanma gerçekleşip kömür kor haline gelmeden alt ve üst hava alma kapaklarını kapatmayınız.

Soba boruları neden çabuk dolar?

Soba bacasının en büyük çekmeme nedeni sobadan duvardaki bağlantı yerine kadar yukarı yönlü hafif bir eğim olmamasıdır. Eğim yoksa %10-15 arasında tatlı bir eğimle boru bağlantılarını yapabilirsiniz. Sobanızla duvar arasındaki boru bağlantısında en fazla 2 dirsek kullanınız ve çok uzun boru hattından kaçınınız.

Sobanın üstündeki kapak ne işe yarar?

Soba iyice tutuşturulduktan sonra üst kelebek kapatılıp alt kelebek ısınma ihtiyacına göre ayarlanarak sobanızı az veya çok yanmasını temin edebilirsiniz. Bu şekilde bir saat yandıktan sonra havalandırma deliklerini kapatırsanız 5-6 saat kadar uyuma durumunda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Soba borusu en kolay nasıl temizlenir?

Yanan sobaya bir kaşık karbonat atın ve sobanın bütün kapaklarını kapatın. Bu sayede bacadaki kurumlar borudan ve bacadan dökülecektir. Hava almayan sobanın patlama ihtimali üzerine bu işlemi yapmanız tehlikelidir.

Kömür soba yakarken nelere dikkat etmeliyiz?

Sobada tutuşturmayı mutlaka üstten yapmalıdır. Sobanın alt ve üst deliklerini açık olmalıdır. Yanmakta olan sobaya kesinlikle yeni kömür ilave edilmemelidir. Kömür sobanız sönmemiş ise yanan kömür üzerine su dökülmemelidir.

You might be interested:  24000 Btu Klima Saatte Ne Kadar Elektrik Harcar?

Odun sobasında kömür yanar mı?

eğer sobanın iç kenarları tuğla ile kaplıysa (çok eski modellerde) veya sobanın içinde kalın saçtan yapılmış bir kova varsa bilin ki o sobada kömür de yakabilirsiniz.

Kömür neden geç tutuşur?

Kömürün uçucusu %30’un altındadır. Bu yüzden kömür geç tutuşur ve sobanın tüm kapaklarını kapattığınızda en geç 1 saat içinde söner.

Kömürün son kullanma tarihi var mıdır?

İçinde bulunduğumuz yüzyılda petrol ve doğalgaz tükendiğinde, kömür ise dünya’da ve ülkemizde daha 200-300 yıl sürecek ömrü bulunmaktadır.

Soba kömürü neden yanmaz?

Kömürün dayanmamasının en büyük nedeni kalorisinin düşük, uçucusu ve kül oranının çok yüksek olmasındandır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector