Tıkalı Araç Kalorifer Peteği Nasıl Açılır?

Tıkanmış bir kalorifer peteğini açmanın farklı yolları mevcuttur. Aracınızın soğutma sistemine radyatör açıcı kimyasal dökmektir. Sonrasında kalorifer sıcak konuma alınır. Bir süre ara çalışır vaziyette bekletilir.
Tıkalı kalorifer peteğinin açılması: Arabanın motor kaputu açtığınızda arabanın içine kalorifer sistemine giden 2 hortum göreceksiniz. Bunlardan biri kalorifer peteğine giriş, diğeri dönüştür.

Araç kalorifer peteği tıkalı olursa ne olur?

Kalorifer peteğiyle ilgili yaşayabileceğiniz sorunların başında da peteğin tıkanması gelir. Tıkalı araç kalorifer peteği, sıcak su dolaşımını sekteye uğratır ve kalorifer aracın içine soğuk hava vermeye başlar. Bu durumda araba kaloriferi temizleme ya da petek değişikliğinden başka bir alternatifiniz bulunmamaktadır.

Kalorifer petek tıkanıklığı nasıl açılır?

Yerden ısıtma sistemlerinde tıkalı kalorifer borusunu açmak için, kolektörün olduğu kısma kammak petek temizleme makinası bağlanır. Kolektörün sıcak su kısmına tesisat temizleme makinesi bağlanır. Soğuk su kısmı en yakın gider borusuna aktarılır. Kammak petek yıkama makinası çalıştırılır.

Kalorifer peteği tıkalı araç hararet yapar mı?

Genellikle antifriz kullanılmayan araçlarda sık sık yaşanan bir durumdur kalorifer peteğinin yani kalorifer radyatör ünün tıkanması. Eğer tıkanırsa aracınız hararet bile yapabilir.

Kombi kalorifer peteği tıkalı olursa ne olur?

Kalorifer borusu tıkanması meydana geldiğinde, hem verimli ısı elde edemezsiniz hem de yüksek fatura ödemek zorunda kalırsınız. Tıkanıklık olduğunu fark edilmezse, daha iyi ısınabilmek için kombinin derecesi yükseltilir. Bu sebeple yüksek fatura ödenmesine rağmen istenilen ısı elde edilemez.

You might be interested:  Buzdolabı Gazı Ne Zaman Biter?

Oto kalorifer peteği arızası nasıl anlaşılır?

Eğer çıkış hortumu soğuksa içerdeki petekler tıkanmış demektir. Her iki hortumda sıcak olduğu halde kalorifer hala soğuk üflüyorsa, sıcak soğuk hava kanallarını yönlendiren klape arızalı olabilir. Klape kolay bozulacak bir parça olmamakla birlikte arızalanması durumunda torpidonun sökülmesi gerekmektedir.

Evdeki petekler nasıl açılır?

Kalorifer peteklerini doğru bir şekilde açarak evinizin en iyi şekilde ısınmasını sağlayabilirsiniz. Termostatik petek vanaları saat yönünün tersine yani sola doğru çevirdiğinizde açılır.

Merkezi sistem kalorifer nasıl temizlenir?

Tazyikli su sayesinde petek içindeki bütün pislikler, peteğin çıkış vanasından havlupanın çıkış vanasına gelerek makine yardımı ile dışarı atılır. Tazyikli su sayesinde, peteklerin çeperine yapmış ve katmanlaşmış kirler de sökülür. Bu işlem sırayla bütün peteklere uygulanır.

Kalorifer peteği ısınmıyor neden olabilir?

Kalorifer peteklerinin ısınmamasının birkaç farklı nedeni olabilir. Petekler ısınmıyorsa; kombi pompasının yetersiz gelmesi, tesisat borularının ters bağlanmış olması, peteklerde hava olması, petek içinde tıkanıklık olması veya tesisat borularında tıkanıklık olması gibi sorunlardan kaynaklanır.

Radyatörün tıkalı olduğu nasıl anlaşılır?

Normalde radyatör motorun aşırı ısınmasını önlediğinden, motor aşırı ısınmaya başlarsa radyatörde bir sorun olduğunu anlarız. Hararet göstergesinin normalden yüksek olup olmadığını veya iğnenin “kırmızı” bölgede olup olmadığını görmek için sıcaklık göstergesini arada bir takip etmek gerekir.

Radyatör hararet yaptırır mı?

Silindir kapağının çatlaması veya kapak contasının yanması da hava yapmasına neden olmaktadır. hava yapan radyatör de motorun aşırı ısınmasına neden olarak hararet yapmasını tetikleyebilir. Aracın kapasitesinden fazla zorlanması ve hatalı vites değişimi de motorun fazla ısınmasına ve hararet yapmasına neden olabilir.

Araç kalorifer peteği neden hava yapar?

Motor bloğunda aşırı ısınan su tekrar radyatöre çekilir ve radyatör fanı yardımıyla burada soğutulur. Bu işlem motor çalıştığı sürece devam eder. Soğutma sistemine hava girdiğinde, sıvının basıncı ve kaynama noktası düşer. Soğutma kabında hava kabarcıkları ve köpükler oluşur.

You might be interested:  Klima Sökülürken Gazı Nasıl Toplanır?

Kombi ters bağlantı nasıl anlaşılır?

Tespit etmek için peteklerin soğumasını bekleyin. Daha sonra kombiyi yüksek derecede açın. Ardından peteğin vanalarını eliniz ile tutun. İlk sıcaklık alt taraftaki vanaya geliyor ise peteğiniz ters bağlıdır.

Petek tıkanır mı?

Petek içerisinde oluşan tortuların sıcak su akışını tıkamasından dolayı sağlıklık sıcak su dolaşımı olmadığından tam ısınma sağlanamaz. Şirketimiz Petek Temizleme Kimyasalları kullanarak petek / radyatör tıkanıklıklarını uzman kadrosu ile çözüme kavuşturur.

Kalorifer tesisat borusu nasıl olmalı?

Kalorifer tesisatı yapılırken tesisat borularının gidiş yönünün belirlenmesi en önemli konulardan biridir. Tesisat yapılırken minimum dirsek kullanımı yapılmalı, kısa ve az dönüşlü borular döşenmelidir. Bu sayede ısı kayıpları önlenmiş olur ve tasarruf sağlanmış olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector