Soba Nasıl Temizlenir?

Soba temizliği yaparken öncelikle sobanın soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Sobanın üst ve yan kısımları beyaz kalıp sabun ve mikrofiber bez yardımıyla temizlenebilir. Diğer bir yöntem ise ispirtoyla yapılan temizlemedir. Az miktar ispirtoyu bezin üzerine dökün ve emaye kısımlarını silin.
Sobanız sönükken ve soğuduğunda sobayı kalıp sabunlu suyla ıslatılmış mikro fiber bez ile silebilirsiniz. Eğer sobada cam bölümler var ise bu alanları amonyaklı bezlerle silmeniz gerekecektir. Soba kullanan kişiler ayda 1 kere soba borularını çıkartıp iç kısımlarını temizlemeli ve baca temizliği yapmalıdırlar.

Tıkanan soba boruları nasıl temizlenir?

Yanan sobaya bir kaşık karbonat atın ve sobanın bütün kapaklarını kapatın. Bu sayede bacadaki kurumlar borudan ve bacadan dökülecektir. Hava almayan sobanın patlama ihtimali üzerine bu işlemi yapmanız tehlikelidir.

Soba çekmesi için ne yapmalı?

Soba bacam çekmiyor

İyi bir hava çekişi için,düzgün boru bağlantısı çok önemlidir. Soba bacasının en büyük çekmeme nedeni sobadan duvardaki bağlantı yerine kadar yukarı yönlü hafif bir eğim olmamasıdır. Eğim yoksa %10-15 arasında tatlı bir eğimle boru bağlantılarını yapabilirsiniz.

Sobaya ne atılır?

kömür sobasında ise yine ilk baş bir kaç tane normal boyutlarda odun atılır ardından sobanın yarısını geçecek kadar kömür dökün. en üst kısma hemen tutuşlanacak türde odun parçaları koymalısınız. sobayı yakarken gazete yerine çıra kullanın.

You might be interested:  Kazan Soda Nerede?

Döküm soba ne ile temizlenir?

Soba üzerinde oluşan pası sökebilmek için OK-151 pas sökücü ürünümüzü kullanabilirsiniz. OK-151 pası %100 etkili bir şekilde metale zarar vermeden söken bir kimyasaldır. Daldırma ya da püskürtme yöntemi ile sobanın üzerinde oluşan pas OK-151 kullanılarak sökülebilmektedir.

Soba boruları neden akar?

Soba boruları akma yapıyor

Kükürt oranı %2 nin üzerindeki kömürlerde akma yapma riski daha fazladır. Çok uzun boru bağlantıları hava çekişini yavaşlatacağı için akma riski daha fazladır.

Bacasil işe yarar mı?

Baca sil hemen etkisini göstermeye başlar, boru ve bacalarınızı temizler. Baca sil sobada yanarken alevlenmez, parlamaz, patlamaz ve bacaları tutuşturup tehlike oluşturmaz. Baca sil %15 enerji tasarrufu sağlar, çevre temizliğine katkıda bulunur. Baca sil elinize bulaştığında bol sabunlu su ile yıkayınız.

Baca en iyi nasıl çeker?

Baca gazının soğuyarak sızmasını önlemek için baca üzerinde yarık ve çatlak olmamalı. Baca iç yüzeyi pürüzsüz olmalı. Baca gazının soğuyarak ağırlaşmasını ve baca tepmesini önlemek için soba borusu pencere veya duvar delinerek uzatılmamalı. Uzatılmışsa hava ile temasta olan kısımları mutlaka yalıtılmalı.

Sobaya kömür ne zaman atılır?

“Tahta parçaları tamamen tutuştuktan sonra sobaya 2-3 kilogram tozsuz kömür atılır.

Soba tütmesi zehirler mi?

Baca gazı, soba ve boruların üzerindeki boşluklardan ve çatlaklardan sızmaya çalışır. Bu da oda içinde duman oluşturur. Baca gazının tepmesi sonucu içinde bulunan çok zehirli karbon monoksit gazı zehirlenmelere neden olmaktadır.

Sobayı hızlı nasıl yanar?

Sobanın alt ve üst kapağı açıkken, kuru odunları hava alacak şekilde kovaya veya yakılacak alana diziniz. Odunlar, hava alacak şekilde dizildikten sonra, odunların üzerine talaş, odunların daha hızlı tutuşmasını sağlayacaktır. Artık bir çıra parçasını kibritle ya da çakmakla yakmak gerekir.

You might be interested:  Rüyada Soba Kurmak Ne Demektir?

Soba en kolay nasıl yakılır?

Sobayı üst bölümden yakmak sobadan daha kaliteli bir ısı almanızı sağlayacaktır. Odun sobasını yakarken alt ve üst kapakların ikisini de açın. Odunlarınızı yanacak şekilde sıralayın ve aralarında çıra ve talaş serpiştirin. Sobayı yakarken her zaman için üst bölümden tutuşturun.

Baca açıcı toz nasıl kullanılır?

Kullanma Tarifi:

 1. Soba alevli ve dumansız bir şekilde yanmalı
 2. Baca temizleyicinin kutusu açılmadan aleviniçine atılmalı.
 3. Baca temizleyici sobada yanarken eriyerek çıkardığı buhar kuruma yapışarak toz haline getirip küllüğe döker.
 4. Baca temizleyici hemen etkisini gösterir.

Dökümden pas lekesi nasıl çıkar?

Taşınamayacak durumda olan döküm tavalarda ise püskürtme yöntemini kullanabilirsiniz. Püskürtme yönteminde ise pas sökücü OK-151 ürünü herhangi bir spreyer (fıs fıs) içerisine konulur. Ardından paslı alana sıkılır. Pasın çözünerek aktığını gözlemleyebilirsiniz.

Duvara akan zift lekesi nasıl çıkar?

Duvardan Zift Nasıl Çıkar?

 1. Ziftin kabasını spatula ile alın.
 2. Az miktarda ise, kolonya, arap sabunu veya sentetik tiner ile silin.
 3. Eğer çok miktarda ise, kabasını spatula ile alın ve duvarı zımpara yapın. Leke çıkmadıysa, örtücü artar uygulayın duvarı boyayın.

Demir pası nasıl giderilir?

Sadece birkaç malzemeyle sorunu çözebilirsiniz.

 • Karbonat. Karbonat belki de hem bulunması hem de herhangi bir yüzeyden pas çıkarmada kullanılması en kolay malzemedir.
 • Metalden Pas Çıkarmak : Limon suyu ve tuz.
 • Patates ve bulaşık deterjanı
 • Sirke.
 • WD-40 ile Metalden Pas Çıkarmak.
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published.

  Adblock
  detector