Soba Nasıl Kurulur?

Soba Kurulurken;

  1. Öncelikli olarak baca temizlenmiş olmalıdır.
  2. Soba oda içerisinde bacaya yakın bir yere devrilmeyecek şekilde yerleştirilmelidir.
  3. Soba boruları duvara en az 50 cm en fazla 1,5 metre uzaklıkta olmalı ve fazla dirsek ve borudan kaçınılarak ( en fazla iki dirsek) bacaya bağlanmalıdır.

Soba en iyi ve en randımanlı bir şekilde nasıl kurulur; Baca temizlenmiş olmalıdır. Soba bacaya yakın bir yere devrilmeyecek şekilde yerleşti­rilmelidir. Soba boru ları duvara en az 50 cm en fazla 1,5 metre uzaklıkta olmalı ve fazla dirsek ve borudan kaçınılarak (en fazla iki dirsek) bacaya bağlanmalıdır.

Soba borusu eğimi nasıl olmalı?

Yatay borular bacaya doğru 10 derece eğimle yükseltilmeli. Soba borusu baca içine fazla sokulmamalı.

Soba borularını sökmeden nasıl temizleyebiliriz?

Yanan sobaya bir kaşık karbonat atın ve sobanın bütün kapaklarını kapatın. Bu sayede bacadaki kurumlar borudan ve bacadan dökülecektir. Hava almayan sobanın patlama ihtimali üzerine bu işlemi yapmanız tehlikelidir.

Baca en iyi nasıl çeker?

Baca gazının soğuyarak sızmasını önlemek için baca üzerinde yarık ve çatlak olmamalı. Baca iç yüzeyi pürüzsüz olmalı. Baca gazının soğuyarak ağırlaşmasını ve baca tepmesini önlemek için soba borusu pencere veya duvar delinerek uzatılmamalı. Uzatılmışsa hava ile temasta olan kısımları mutlaka yalıtılmalı.

You might be interested:  Arçelik Buzdolabı F3 Arızası Nasıl Giderilir?

Soba neden duman eder?

Hava sıcaktan soğuga doğru ilerler fakat kışın ilk yanmada baca duvarlarınız soğuk olduğu için duman bu zor yol yerine kolay olan sobanın bulunduğu ortama dumanını verir. Bunun için hızlı bir şekilde yanan odun veya bir parça gazete kağıdı kullanabilirsiniz. Soba borularınızı yılda bir kez temizleyiniz.

Soba borusu yatay kaç metre olmalı?

Boruların yatay mesafesi en fazla 2 m olmalıdır. En fazla 2 adet dirsek kullanılmalıdır. Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalıdır.

Soba bacasını ne temizler?

Sobanız sönükken ve soğuduğunda sobayı kalıp sabunlu suyla ıslatılmış mikro fiber bez ile silebilirsiniz. Eğer sobada cam bölümler var ise bu alanları amonyaklı bezlerle silmeniz gerekecektir. Soba kullanan kişiler ayda 1 kere soba borularını çıkartıp iç kısımlarını temizlemeli ve baca temizliği yapmalıdırlar.

Boru nasıl temizlenir?

ZARARSIZ MADDELER İLE GİDER TEMİZLİĞİ *

Gider boruları temizliği için, birkaç yemek kaşığı kabartma tozu veya karbonat gidere dökülür, üzerine yarım bardak sirke veya soda akıtılarak tıkanıklığın açılması sağlanır (gideri kapatınız). Birkaç dakika sonnra sıcak su dökerek temizlemek yeterlii olacaktır.

Baca temizleme ilacı nasıl kullanılır?

Kullanma Tarifi:

  1. Soba alevli ve dumansız bir şekilde yanmalı
  2. Baca temizleyicinin kutusu açılmadan aleviniçine atılmalı.
  3. Baca temizleyici sobada yanarken eriyerek çıkardığı buhar kuruma yapışarak toz haline getirip küllüğe döker.
  4. Baca temizleyici hemen etkisini gösterir.

Baca yüksekliği ne kadar olmalı?

Bacanın çatıdan itibaren yüksekliği en az 1 m olmalıdır. Çevresindeki engellerden etkilenmemesi için bacaların çatının en tepe noktasından itibaren yüksekliği en az 50 – 80 cm olmalıdır. Baca çevresinde türbülans oluşmaması için baca herhangi bir engelden (yüksek bina, ağaç gibi) en az 6 m uzakta olmalıdır.

Soba tütmesi zehirler mi?

Baca gazı, soba ve boruların üzerindeki boşluklardan ve çatlaklardan sızmaya çalışır. Bu da oda içinde duman oluşturur. Baca gazının tepmesi sonucu içinde bulunan çok zehirli karbon monoksit gazı zehirlenmelere neden olmaktadır.

You might be interested:  Buzdolabı Etrafında Ne Kadar Boşluk Olmalı?

Soba bacası neden tıkanır?

Bacalar temizlenmediği, soba, kombi ve şofbenler gibi ısıtma araçları doğru bir şekilde, doğru yere kurulmadığında kömür, doğalgaz, odun, LPG, karosen ve gaz yağı gibi yakıtlar eksik ve randımansız yanmaktadırlar. Eksik yanma sonucu oluşan kirli gazlar ve partiküller, bacaların tıkanmasına sebep olmaktadır.

Odundan soba zehirlenmesi olur mu?

Soba zehirlenmesi; odun, kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan maddelerin yanması ile ortaya çıkan karbonmonoksit ( CO ) gazından kaynaklanır. Bu gaz solunduğunda, akciğerlerden kana karışarak kanda oksijen taşıyan moleküllere bağlanarak oksijenin dokulara taşınmasını engeller.

Odun sobası neden tüter?

Kuzine Soba neden tüter? Eğer sobanız tütüyorsa iki ihtimal vardır. Ya soba borularınız tıkanmıştır ya da bacanız tıkalıdır. Borularınızı temizleyip bacanızı açtırmanızı salık veririz.

Baca neden geri basar?

Soba borusunun ve bacanın içi temizlenmemişse, kurum ve is varsa sobanın ve borunun içindeki karbonmonoksit gazı geri basar ve içeriye dağılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector