Soba Fırını Nasıl Kullanılır?

Eski nesil kuzine fırın sobasını kullanmak için öncelikle kuru odun ve kömürü sobanızın içine yerleştirin Yerleştirilen odun ve kömürü çıra veya kozalak yardımıyla odunları tutuşturun. Sobanın üst kapağını kapatarak ve sobanın tüm havalandırmalarını açarak sobanın hava alıp yanmasını bekleyiniz.
Sobanın yakılabilmesi için kuru odun veya kömüre ihtiyaç vardır. Yanıcı hazne içerisinde çapraz olacak ve arada boşluk kalacak biçimde odunlar yerleştirilmelidir. Çıra veya kağıt parçası yardımıyla odunların tutuşması sağlanır. Odunlar tutuşmaya başladıktan kısa süre sonra yanma işlemi gerçekleşecektir.
Kuzine soba fırınını kullanmanın yolu soba yakma işlemini gerçekleştirdikten sonra son derece pratiktir. Kuzine sobadan gelen sıcaklık sayesinde pek çok tarif pişirilebilmektedir. Kuzine soba fırını kullanmak için baca bağlantılarının doğru şekilde yapılarak yakma işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Sobada kullanılan odun ve…

Kuzinenin fırını nasıl kullanılır?

Kuzine fırın sobasının odun atılan kovasına odunları çapraz şekilde yerleştirin ve bir kağıt yardımıyla odunları tutuşturun. Kovanın üzerindeki kapağı kapatıp hava alarak tutuşmasını sağlayın. Odunlar tutuştuktan sonra kuzine fırın sobası yanmaya başlayacaktır.

Uyuyan soba nasıl kullanılır?

Uyuyan Soba Nasıl Yakılır?

 1. Soba kovasının içerisince kül varsa dökün.
 2. Soba kovasının ızgarasını düzgünce kovaya yerleştirin.
 3. Soba kovasının yarısına kadar kömür koyunuz.
 4. Kömürü tutuşturmak için ince ve kuru olacak şekilde odunları hava alacak şekilde yerleştirin.
You might be interested:  Kalorifer Petek Boyası Nasıl Yapılır?

Odun sobası nasıl kullanılır?

Odun sobasını yakarken alt ve üst kapakların ikisini de açın. Odunlarınızı yanacak şekilde sıralayın ve aralarında çıra ve talaş serpiştirin. Sobayı yakarken her zaman için üst bölümden tutuşturun. Kibriti yakıp talaş ve çıraların olduğu bölüme bırakın ve odunlar alev almaya başladığında sobanın kapağını kapatın.

Soba kurulumu nasıl olmalı?

Soba Kurulurken;

 1. Öncelikli olarak baca temizlenmiş olmalıdır.
 2. Soba oda içerisinde bacaya yakın bir yere devrilmeyecek şekilde yerleştirilmelidir.
 3. Soba boruları duvara en az 50 cm en fazla 1,5 metre uzaklıkta olmalı ve fazla dirsek ve borudan kaçınılarak ( en fazla iki dirsek) bacaya bağlanmalıdır.

Kuzine fırın ne ise yarar?

Kuzine fırın en belirgin özelliklerinden biri, buharlı pişirme aksesuarı sayesinde yemeklerin besin değerleri kaybolmadan buharda pişirme tekniği ile sağlıklı ve lezzetli pişirme sağlamaktadır.

Soba borularını sökmeden nasıl temizleyebiliriz?

Yanan sobaya bir kaşık karbonat atın ve sobanın bütün kapaklarını kapatın. Bu sayede bacadaki kurumlar borudan ve bacadan dökülecektir. Hava almayan sobanın patlama ihtimali üzerine bu işlemi yapmanız tehlikelidir.

Bacanın iyi çekmesi için ne yapılabilir?

Soba bacam çekmiyor

İyi bir hava çekişi için,düzgün boru bağlantısı çok önemlidir. Soba bacasının en büyük çekmeme nedeni sobadan duvardaki bağlantı yerine kadar yukarı yönlü hafif bir eğim olmamasıdır. Eğim yoksa %10-15 arasında tatlı bir eğimle boru bağlantılarını yapabilirsiniz.

Odun kömür sobası nasıl yakılır?

Odun Sobası Yakma Teknikleri

Sobanın alt ve üst kapağı açıkken, kuru odunları hava alacak şekilde kovaya veya yakılacak alana diziniz. Odunlar, hava alacak şekilde dizildikten sonra, odunların üzerine talaş, odunların daha hızlı tutuşmasını sağlayacaktır. Artık bir çıra parçasını kibritle ya da çakmakla yakmak gerekir.

You might be interested:  Buzdolabı Ne Ile Temizlenmeli?

Odun sobası tehlikeli mi?

Soba zehirlenmesi; odun, kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan maddelerin yanması ile ortaya çıkan karbonmonoksit ( CO ) gazından kaynaklanır. Bu gaz solunduğunda, akciğerlerden kana karışarak kanda oksijen taşıyan moleküllere bağlanarak oksijenin dokulara taşınmasını engeller.

Soba yakarken nelere dikkat etmeliyiz?

Sobada tutuşturmayı mutlaka üstten yapmalıdır. Sobanın alt ve üst deliklerini açık olmalıdır. Yanmakta olan sobaya kesinlikle yeni kömür ilave edilmemelidir. Kömür sobanız sönmemiş ise yanan kömür üzerine su dökülmemelidir.

Uyuyan soba fiyatları ne kadar?

 • Süsler SS-5311 Modern Kuzine Fırınlı Döküm Soba 2.710,16 TLEn ucuz fiyat8 satıcıKarşılaştır Süsler Mat Siyah Döküm Kuzine Soba + Fırınlı Soba + Döküm Soba Uyuyan Soba Kömür Sobası Odun Sobası 2.859,90 TLEn ucuz fiyat4 satıcı
 • Süsler SS-5311 Modern Kuzine Fırınlı Döküm Soba 2.710.
 • Soba borusu eğimi nasıl olmalı?

  Yatay borular bacaya doğru 10 derece eğimle yükseltilmeli. Soba borusu baca içine fazla sokulmamalı.

  Soba niye damlar?

  Soba boruları akma yapıyor

  Kükürt oranı %2 nin üzerindeki kömürlerde akma yapma riski daha fazladır. Çok uzun boru bağlantıları hava çekişini yavaşlatacağı için akma riski daha fazladır.

  Lodosta baca neden tüter?

  Lodos’un etkili olduğu günlerde baca işlevini yerine getiremeyebilir, başta da bahsettiğimiz üzere Lodos aşağı doğru bir basınç oluşturduğu için baca gazlarını geri teper. Ancak bu geri tepme, yoğunluğuna bağlı olarak sadece dumanlı yani gözün görebileceği şekilde gerçekleşmez.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.

  Adblock
  detector