Priz Koruyucu Nasıl Takılır?

Yapmanız gereken tek şey paketinden çıkardığınız priz koruyucuyu priz deliklerine denk gelecek şekilde hizalayıp yerleştirmeniz. İşlem bu kadar basit. Çocuk korumalı priz, çocuklarınızın priz deliklerine parmaklarını veya metal cisimleri sokarak elektriğe çarpılmalarını engelleyecektir.
Uygulama: 1-Fiş koruyucusunu iki priz deliği denk gelecek şekilde yuvaya yerleştirin. 2- Sıkıca prize sıkıştırmak için prizin üzerine bastırın. 3-Elektrik prizlerini kullanabilmek için, fiş koruyucusunun iki deliğine bakan iki pim ile fişi tutun, prizin soket deliklerini bulmak için çevirin.

Çocuk korumalı prizler nasıl çalışır?

Bu, çocukların standart prizlere nazaran elektrik çarpma risklerine karşı daha iyi korunmasını sağlar. Çünkü çocuk koruması, sadece priz deliklerine aynı anda paralel basınç uygulandığı zaman açılır. Çocuk koruması kullanımda zorluğa neden olmamaktadır ve prizin şeklini değiştirmemiştir.

Kilitli priz nedir?

Çocukların sivri cisimleri elektrik akımı bulunan kontak deliklerine sokmamaları için delikler bir koruma düzeneği ile kapatılmıştır. Dolayısıyla çocuğunuz priz deliklerine çivi benzeri sivri bir cisim sokmaya çalışsa dahi kapaklar bunu engeller. Sadece fiş takıldığında açılırlar.

Akim korumali priz ise yarar mi?

Akım korumalı priz, elektrik ile çalışan aletlerin yüksek akım ve voltaja maruz kalmasını engelleyen bir tür elektrik prizidir. Bu alet, cihazın ani enerji dalgalanmaları sonucunda zarar görmesini engelleyecek bir yapıya sahiptir.

You might be interested:  Kalorifer Sisteminin Havası Nasıl Alınır?

Kaçak Akım Korumalı priz ne işe yarar?

Fakat akım korumalı prizin asıl amacı cihazınızı ya da bileşenlerini yakabilecek yüksek voltajdan korumaktır. Aynı zamanda dalgalanma ve gürültülere karşı da cihazınızın etkilenme oranını düşüren bu priz çeşitleri, maalesef düşük voltaja karşı bir batarya içermedikleri için müdahale yapamazlar.

Akım korumali priz şart mı?

Bu, kabloların ısınmasına yol açıp, bazı durumlarda yanmasıyla sonuçlanabilir. Akım koruyucusunun görevi, fazla voltajı algılayıp, bunu topraklamaya iletmektir. Bu yüzden tüm akım koruyucularında üçüncü bir pin bulunur. Dolayısıyla akım koruyucuları doğru bir biçimde topraklanmış prizlerle kullanmanız gerekir.

Akım korumalı priz alırken nelere dikkat edilmeli?

Dikkat edilmesi gereken bir konuda akım korumalı priz çeşitlerinin güç özellikleridir. Prizinizin maksimum alabileceği güç değeri 2000W ise, 2400W bir cihaz taktığınızda priziniz gücü kesecektir. Bu nedenle priz alırken maksimum güç değerini göz önünde bulundurun.

Akım Korumalı priz nasıl anlaşılır?

Akım korumalı prizlerin tekli veya çoklu tiplerinde İngilizce olarak ‘surge protection’ veya sadece ‘ protected’ yazısının bu priz üzerinde yer alması (Bu yazının hemen yanında gösterge lambasının da bulunması) gerekir.

Hangi marka akım korumalı priz?

En İyi 10 Akım Korumalı Priz

 • Schneider Electric APC – 6’lı Akım Korumalı Priz + 2 USB Hızlı Şarj – PM6U-GR.
 • Brennenstuhl – Eco Line Serisi 13.500 mAh Akım Korumalı Uzatma Priz.
 • Tunçmatik – TSK5082 – Powersurge 3 Protection Plus 525 Joule Akım Koruyucu Priz.
 • Viko – Akım Korumalı Grup Priz.
 • Voltaj Koruyucu ne işe yarar?

  Voltaj – Gerilim koruyucular; içerisine giren gerilimi önce ölçerek 180 veya 240 volt arasında değil ise kombinize / beyaz eşyanıza enerjinin iletimini geçici olarak kesecek ve bağlı olduğu cihazın ana kartını korumaya alacaktır.

  You might be interested:  Vestel Klima Nerede Üretiliyor?

  Akım korumalı priz elektrik kesintisine karşı korur mu?

  Akım korumalı prizler sizi ani voltaj yükselmesinden korur. Düşüşten korumaz.

  Evde topraklama yok akım koruyucu priz almak işe yarar mı?

  Akım korumalı prizler toprak hattını kullanmaz, UPS’ler gibi direk (bypass’la) geçirirler, topraklanma olmasa da sıkıntı olmaz, çünkü içindeki şebekeye paralel varistör elemanı faz ve nötr arasında çok yüksek voltaj değerlerinde içten bloklama (Bu yüksek voltajı kendi üzerine alıp tüketmek şeklinde) mutlak korumayı

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.

  Adblock
  detector