Kovasız Soba Nasıl Yakılır?

Yakacakların üst kısmına ise boşluk duracak şekilde iki tane odun yerleştirilir. Son aşamada kova kuzine içerisine yerleştirilerek boşluk olan kısma tutuşturulmuş çıra parçası bırakılır. Bu sayede kovalı kuzine soba yanmaya başlayacaktır.

Odun sobası nasıl tutuşturulur?

Odun sobasını yakarken alt ve üst kapakların ikisini de açın. Odunlarınızı yanacak şekilde sıralayın ve aralarında çıra ve talaş serpiştirin. Sobayı yakarken her zaman için üst bölümden tutuşturun. Kibriti yakıp talaş ve çıraların olduğu bölüme bırakın ve odunlar alev almaya başladığında sobanın kapağını kapatın.

En güzel soba nasil Yakilir?

Sobayı mutlaka odun ya da tahta parçası kullanarak üstten tutuşturun. Kömürün yanması güç olur düşüncesi ile tutuşturmaya benzin, gaz yağı, mazot gibi kimyasal yakıtlar kullanmayın. Soba tutuşurken üst kapak ve alt kapak açık olmalı, tutuştuktan sonra tam yanma gerçekleşince üst kapak kapalı, alt kapak açık olmalıdır.

Sobanın üstündeki kapak ne işe yarar?

Soba iyice tutuşturulduktan sonra üst kelebek kapatılıp alt kelebek ısınma ihtiyacına göre ayarlanarak sobanızı az veya çok yanmasını temin edebilirsiniz. Bu şekilde bir saat yandıktan sonra havalandırma deliklerini kapatırsanız 5-6 saat kadar uyuma durumunda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kömür sobada nasıl yanar?

Sobanın içerisine 2/3 oranında kömür doldurun. Kömürün üzerine tahta parçaları koyarak tutuşturun, güç yakıtları kullanmamaya özen gösterin. Kömür tutuşturulurken sobanın alt ve üst hava kapakları açık olmalıdır. Soba yanarken alt hava kapağı ve baca çıkısında bulunan duman kelebeği mutlaka açık olmalıdır.

You might be interested:  Bebeklerde Burun Yıkama Nasıl Yapılır?

Rüzgarlı havada soba yakılır mı?

Kayseri Valiliği, dün iki kişinin sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetmesi sonrasında vatandaşları soba zehirlenmelerine karşı uyararak, rüzgarlı havalarda sobaların yakılmaması veya tam söndürülerek yatılması gerektiği uyarısında bulundu.

Soba kömürü en kolay nasıl yakılır?

Kömür Nasıl Yakılır?

  1. Sobanızı önerildiği şekilde uygun yere kurunuz.
  2. Mutlaka üstten tutuşturunuz.
  3. Asla yanmakta olan kömürün üzerine ilave kömür dökmeyiniz.
  4. Üst bölümde tam yanma gerçekleşip kömür kor haline gelmeden alt ve üst hava alma kapaklarını kapatmayınız.

Soba bacasını ne temizler?

Sobanız sönükken ve soğuduğunda sobayı kalıp sabunlu suyla ıslatılmış mikro fiber bez ile silebilirsiniz. Eğer sobada cam bölümler var ise bu alanları amonyaklı bezlerle silmeniz gerekecektir. Soba kullanan kişiler ayda 1 kere soba borularını çıkartıp iç kısımlarını temizlemeli ve baca temizliği yapmalıdırlar.

Döküm soba nasıl yanar?

Atılan kömür kor haline gelince, üzerine 20-25 mm iriliğinde kömür doldurun. Hava ayar sürgüsünü açık ve küllük çekmecesini hafifçe çekik konuma getirin. Sobanın içine bir miktar kağıt ve üzerine odun parçan koyarak altta duran kağıttan tutuşturun. Odun çabuk yanan bir yakıt olduğu için sık sık vo azar azar atın.

Sobaya sabun atılırsa ne olur?

Boruların ve bacanın temizlenmesi için ayda bir kez kömürlerin iyice tutuştuğu anda bir kalıp sabunu sobaya atarsanız borular ve baca temizlenecektir.

Sobanın üstü kapatılır mı?

Kömür tam tutuşmadan, sobanın alt ve üzeri kapatılarak uyunulmamalıdır. Sobadaki ateşin üzerine kömür ilave edilmesi yerine dolu kova ile değiştirilmesi gerekir. Sobanın hava girişleri tamamen kapatılmamalıdır.’

Kuzine soba üzerindeki delikler ne ise yarar?

Kuzinelerin yakılmasında dikkat edilecekler şu şekilde sıralanır: İlk defa yakılan sobalarda havalandırma deliklerinin açık olmasına özen gösterilmelidir. Havalandırma delikleri sayesinde yüksek basınca karşı önlem alınmaktadır. Sobaların üstten yakılması ve kullanım talimatlarına uyulması gerekir.

You might be interested:  Bmw Klima Tuşu Ne Işe Yarar?

Kömür soba yakarken nelere dikkat etmeliyiz?

Sobada tutuşturmayı mutlaka üstten yapmalıdır. Sobanın alt ve üst deliklerini açık olmalıdır. Yanmakta olan sobaya kesinlikle yeni kömür ilave edilmemelidir. Kömür sobanız sönmemiş ise yanan kömür üzerine su dökülmemelidir.

Odun sobasında kömür yanar mı?

eğer sobanın iç kenarları tuğla ile kaplıysa (çok eski modellerde) veya sobanın içinde kalın saçtan yapılmış bir kova varsa bilin ki o sobada kömür de yakabilirsiniz.

Kovalı kömür sobası nasıl yakılır?

Kömür sobası yakılırken tüm havalandırmaları açınız.

  1. Soba kovasının içerisince kül varsa dökün.
  2. Soba kovasının ızgarasını düzgünce kovaya yerleştirin.
  3. Soba kovasının yarısına kadar kömür koyunuz.
  4. Kömürü tutuşturmak için ince ve kuru olacak şekilde odunları hava alacak şekilde yerleştirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector