Kalorifer Petek Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Kalorifer peteği montajı; eğer ısıtma tesisatı için yer ayarlanmış ise petek yerine montaj işlemi için belli hazırlıklar yapılmalıdır. Örneğin bırakılan petek bağlantı yerinin ölçüsü alınarak seçilen peteğin buraya uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer her şey normal ise malzeme tedarik edilerek bağlantı yapılabilir.

Kalorifer petek baglantisi nasil olmali?

Üretilen her peteğin giriş ve dönüş olmak üzere iki bağlantı yeri bulunması zorunludur,bir peteğin karşısına geçtiğimiz zaman üst kısımdaki vanadan peteğe sıcak su girişi olur alt vana bağlantısı ise sıcak suyun petekten dolaştıktan sonra tekrar ısınması için kombiye gitmesini sağlar,kombinin karşısına geçtiğimizde en

Petek giriş çıkışları nasıl olmalı?

Petek içinde bulunan nispeten soğuk su, yoğunluk fazlalığından dolayı alt ksımda kalacağı için ve peteğin tamamının mümkün olduğunca homojen ve sıcak olmasını istediğimiz için petekte bulunan soğuk suyun alt taraftan çıkması uygun olacaktır.

Petek ters bağlantı nasıl anlaşılır?

Tespit etmek için peteklerin soğumasını bekleyin. Daha sonra kombiyi yüksek derecede açın. Ardından peteğin vanalarını eliniz ile tutun. İlk sıcaklık alt taraftaki vanaya geliyor ise peteğiniz ters bağlıdır.

Petek giriş çıkış vanası hangisi?

Her petekte sıcak su girişi ve su çıkışı olacak şekilde iki vana olur. Bu vanalardan sıcak su girişi genellikle üstte yer alır. Kalorifer petek vanalarının ikisi de altta ise sağdaki sıcak su girişi, soldaki ise su çıkışıdır.

You might be interested:  Mobil Vantilatör Ne Işe Yarar?

Kalorifer tesisat boruları nasıl olmalı?

Kalorifer tesisatı yapılırken tesisat borularının gidiş yönünün belirlenmesi en önemli konulardan biridir. Tesisat yapılırken minimum dirsek kullanımı yapılmalı, kısa ve az dönüşlü borular döşenmelidir. Bu sayede ısı kayıpları önlenmiş olur ve tasarruf sağlanmış olur.

Petek havası alınırken hangi vana kapatılır?

PETEKLERİN HAVASI ALINIRKEN HANGİ VANA KAPATILIR? Hava alma işlemi sırasında üst vanayı kapatmanız, alt vanayı açmanız gerekir. Yukarıda anlattığımız gibi eğer döküm petek kullanıyorsanız ve purjör vanasını açamadıysanız üst vanayı gevşeterek havayı boşaltmalısınız.

Peteklerde sıcak su girişi nerede?

Sıcak su girişi üst tarafa, soğuk su girişi alt tarafa takılır. Purjör sıcak su girişinin karşısına takılır. Kombiye yakın ve bir metreden kısa radyatörler için uygulanabilir.

Kalorifer peteklerinde neden 2 vana var?

Kalorifer peteklerinde 2 adet vana bulunur. Kalorifer peteklerinde alt vana, petekten çıkan suyun kontrolünü sağlar. Üst vana ise peteğe giren sıcak su vanasıdır. Tabi bu vanalar her zaman altta ve üstte olmaz.

Kalorifer peteklerinde yağ var mıdır?

Sıfır petek takılırken içerisine yağ basılmaz ve haznesinde yağ doldurulup verilmez. Peteklerin duvarladında fabrikasyonda işlem yapılabilmesi için yağlanma olur. Bunun da ısınmaya zararı olmadığından dolayı.

Kombi ters bağlanırsa ne olur?

Ters bağlantı çalışan kombinin sirkülasyon pompasının verimi düşer. Kombinin çalışma debisi düşük olur. Filtre ters yönde olduğunda, yani çıkışta olduğu için devre dışı kalır.

Yerden ısıtmaya petek takılır mı?

Tek bir; 70-90 kolonla beslenen bölgelerde radyatör ve yerden ısıtma, ister aynı anda ister farklı bölgelerde birlikte kullanılabilir. Böylelikle radyatör ve yerden ısıtmayı yüksek sıcaklıktaki tek bir kolondan & ısıtıcı üniteden, beslemek mümkün olmaktadır.

Petek yön tıkacı nedir?

RADYATÖR BAĞLANTI ŞEKİLLERİ

You might be interested:  Çaydanlık Karası Nasıl Geçer?

Radyatörle birlikte ücretsiz verilen “Yön Tıkacı” sıcak su girişinin olduğu yönden 10. dilime kadar olan radyatörlerde 3-4 dilimler arasına,10 dilimden büyük radyatörlerde 4-5 dilimler arasına konulur. Ters taraftan sıcak su girişi yapılırsa sadece 4. dilim ısınır.

Petek vanaları sonuna kadar açılmalı mı?

Petekleri numaralandırdıktan sonra kombiye en yakın olan petek yani bir nolu peteğin alt vanasını sonuna kadar açık olacak şekilde üst vanayı sonuna kadar kapatın. Peteğin üst vanasını kapattıktan sonra bir tık çevirerek açın. Yani en kısık şekilde açık kalsın.

Petek vanaları ne kadar açılmalı?

Kapatma işlemi saat yönüne çevrilerek yapılır. Kapattığınız vanayı bu kez 1 cm kadar (1 tur değil dikkat edin) çeviriniz yani saat yönünün tersine doğru çevirin. Şimdi en çok ısınan 2. peteğinizin vanasını 2 cm kadar açınız

Petekleri kısmak kombiye zarar verir mı?

Doğalgaz kapatma ekonomik yönden bizi büyük zarara uğratır. Tek petek çalıştığında diğer peteklere su ulaşmayacağı için, su basınçlı olarak dönüş yapacaktır. Bu durumda tesisat içerisinde geri tepmelere neden olur böylelikle kombi içindeki pompa ısınır ve zarar görür.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector