Kalorifer Peteğinin Havası Nasıl Alınır?

Kalorifer Peteğinin Havası Nasıl Alınır? Öncelikle hava alma anahtarı veya düz bir tornavida tedarik edin. Elinizde kuru bir bez ve derin bir kap ya da kova bulundurun. Kalorifer Peteğinin başına geçin. Üst yan kısmına bakın (peteğe göre sağ üst veya sol üst olabilmektedir) orada açılabilir müşür kısmı bulunmaktadır.
Purjör anahtarı veya kısa bir düz tornavida Anahtar veya düz tornovida ile saat yönünün tersine anahtarı çevirerek petekte olan havayı atabilirsiniz. Bu işelemi anahtarı yavaş yavaş açarak yapınız. Eğer açtığınızdan bölümden hava geliyorsa peteğinizde hava var demektir.
KALORİFER PETEĞİNİN HAVASI NASIL ALINIR? İlk olarak Evde bulunan düz tornavida ile peteğin üst kısmında yer alan purjor kısmının saat yönünde çevrilmesi gerekmektedir. Sıcak su gelene kadar içeride bulunan havayı boşalttıktan sonra su gelmeye başladığında purjör tapasını yerine takıp tersine çevirerek kapatabilirsiniz.

Kalorifer peteği havası alınmazsa ne olur?

Petek havası alınmazsa ne olur? -Petek havası alınmadığı zamanlarda peteklerin içerisinde su her bölgeye yayılamaz ve peteğin bazı bölgelerinde ısınma sorunu meydana gelir.

Peteklerin havasının alındığı Nasıl Anlaşılır?

Peteklerde hava olduğu nasıl anlaşılır? Radyatörlerinizde hava olup olmadığını anlamak istiyorsanız radyatörün üstünde elinizi gezdirin. Peteğin üst kısmında soğukluk varsa, üst sol kenarı sıcakken sağ kenarı soğuksa veya tam tersi bir durum söz konusuysa o petekte hava var demektir.

You might be interested:  Üçlü Priz Ne Kadar?

Peteklerin havasi nasil alınır?

Petek hava alma işlemi, peteklerde bulunan pürjör vanasından gerçekleşmektedir. Pürjör vanası genellikle peteğinin vanasının olduğu yerin tam ters istikametinde bulunmaktadır. Peteklerin pürjör vanası, pürjör anahtarı ya da düz tornavida yardımı ile çeyrek tur kadar çevrilir.

Purjör anahtarı yerine ne kullanılır?

Petekler hava yaparsa bunu kendiniz de petekten hava alma anahtarı sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak elinizde bu aparat yoksa tapayı açmak için düz tornavida da kullanabilirsiniz.

Petek havası alınırken hangi vana kapatılır?

PETEKLERİN HAVASI ALINIRKEN HANGİ VANA KAPATILIR? Hava alma işlemi sırasında üst vanayı kapatmanız, alt vanayı açmanız gerekir. Yukarıda anlattığımız gibi eğer döküm petek kullanıyorsanız ve purjör vanasını açamadıysanız üst vanayı gevşeterek havayı boşaltmalısınız.

Kalorifer peteği neden hava alır?

Su her sıcaklıkta buharlaşır. Sıcaklığın artması buharlaşma hızını da arttırır. Ancak ısıtma tesisatı içindeki su basıncının 1,5-2 bar aralığında olması durumunda tesisattaki suyun buharlaşması çok az olur. Buharlaşan suyun kombi içerisinde birikmesi ise kombinin hava yapmasına sebep olur.

Peteklerin havasını almak ne işe yarar?

Kapalı devre ısıtma sistemlerinde oluşabilecek ısınma sorunlarının önüne geçmek amacı ile üretilen hava alma purjörü, tesisattaki havayı alarak ısınma sorunun oluşmasını önlemektedir. Ayrıca diğer adı olarak halk arasında petek havası alma anahtarı diye bilinir.

Peteklerde hava neden olur?

Bilindiği gibi ısıtma sistemlerinde oksijen bariyerli boru kullanılarak, borularından tesisata hava girmesi engellenir. Ancak kalorifer tesisatındaki su sürekli ısınıp soğuduğu için, oksijen atomları hidrojen atomlarından koparak hava meydana gelebilmektedir. Bu durumda peteklerin hava yapmasına sebep olur.

Otomatik hava Purjörü nereye takılır?

Apartmanlar gibi büyük binalarda her kolon hattının en üst noktasına ( genelde çatı arasına denk gelir ) bir adet otomatik hava purjörü takılmalıdır. Havanın daha hızlı toplanıp seri atılabilmesi için purjörlerin altına uygun hacimde hava tüpü konulması tavsiye olunur. Hava tüpü ürünleri de sitemizde mevcuttur.

You might be interested:  Kalorifer Nemlendirici Ne Işe Yarar?

Peteklerin altı soğuk üstü sıcak sa ne anlama gelir?

Peteğin alt kısımlarına yakın bir noktada tıkanırsa peteklerin üstü sıcak altı soğuk olur. Ancak tam peteğin girişinde de tıkanıklık meydana gelebilmektedir. Peteğin tam girişinde tıkanıklık meydana gelirse, peteğin tamamı ısınmaz.

Peteklere su basma nasıl yapılır?

Peteklere su basma nasıl yapılır? Bunun için ilk yapmanız gereken şey kalorifer peteğinin alt tarafında yer alan mavi ve siyah başlıklı vanayı açmaktır. Vanayı açtığınız zaman su doldurma işlemi başlatılmış olur.

Purjör vanası nedir?

Kapalı devre Isıtma sistemlerinde, tesisatta su eksilmesi halinde yada kalorifer tesisatının dolumu esnasında borular ve radyatörde hava kalabilir. Tesisatın hava kalan bölgelerine sıcak su ulaşamayacağından o bölge ısınmaz. Bu durumda tesisattan havanın atılabilmesi için purjör denilen hava atıcılar kullanılmaktadır.

Kombi sistem havası nasıl alınır?

Kombi peteklerinin havasını almak aslında oldukça basittir. Peteklerin havasını almak için purjör anahtara ihtiyaç vardır. Bu yoksa düz bir tornavida da iş görür. Peteğin havasını almak için peteğin üst kısmında bulunan purjör vanası saat yönünün aksi istikametinde çevrilerek sıcak suyun gelmesi beklenir.

Petek fiyatları ne kadar?

Demirdöküm PKKP 600×1400 Plus Panel Radyatör

  • Demirdöküm PKKP 600×900 Plus Panel Radyatör1.299,00 TL13 satıcı, en ucuz 1.299 TL.
  • Demirdöküm PKKP 600×800 Plus Panel Radyatör1.060,00 TL16 satıcı, en ucuz 1.060 TL.
  • Demirdöküm PKKP 600×1300 Plus Panel Radyatör1.850,00 TL9 satıcı, en ucuz 1.850 TL.
  • Leave a Reply

    Your email address will not be published.

    Adblock
    detector