Kalorifer Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Devirdaim pompasının su kaçırması, en anlaşılır arıza belirtilerinden birisidir. Devirdaim pompasının içindeki parçaların bozulmasından dolayı ortaya çıkan seslerden de arıza oluştuğu anlaşılabilir. Devirdaim pompası durduğunda, araba hararet yapmaya başlar.
Devirdaim Pompası Arızasını Anlamanın Pratik Yolu

  1. Devirdaim pompasında su kaçağı varsa.
  2. Devirdaim pompası normalde farklı bir gürültü çıkartıyorsa.
  3. Devirdaim pompası durduğunda arabanız hararet yapıyorsa.
  4. Devirdaim kayışı kopmuşsa ya da kopmak üzereyse hatta aşırı aşınmışsa.

Devirdaim pompası bozuk olursa ne olur?

Zamanla eskiyen devirdaimin kanatları eskir ve suya karşı direnç oluşturamaz ve suyu yönlendiremez hale gelir. Bu durum da motor içerisindeki suyun sürekli ısınmasına, radyatördeki suyun ise sürekli soğumasına neden olur yani motor sıcaklığı bir dengeye ulaşamaz. Bu durum da hararete neden olur.

Devirdaim çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız?

Yedek su deposuna geri dönüş hortumunu çıkarıp aracı çalıştırıp araca hafif gaz vererek hortumdan su gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Akış kesik kesikse problem devir daim pompasında olabilir. Ama düzgün bir sekılde gelıyorsa sorun olmadığını gösterir.

Devirdaim pompası ömrü ne kadar?

Devirdaim pompası belirli periyodlarda değişmesi germeyen bir parça olsa da biz bunu belirli bir periyoda sokmalıyız. Devirdaim pompası normal şartlarda arıza belirtisi gösterdiği zaman değiştirilir. Fakat örnek vermek gerekirse aracınız 90.000 km’de ve triger seti değiştiriyorsunuz.

You might be interested:  Kalorifer Petekleri Havası Nasıl Alınır?

Devirdaim pompası ne zaman devreye girer?

Motor çalışırken kendi içinde Devir daim eder, 80 dereceden sonra su radyatör den devirdaim eder. 90 dan sonra da fan açılır.

Termostat bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Termostat arızası belirtileri

  1. Termostat açık konumda takılırsa, radyatöre sürekli soğutucu akışı motorun soğuk çalışmasına neden olur.
  2. Termostat kapalı konumda sıkışırsa, soğutucunun dolaşımı engellenir ve bu nedenle de soğutucu soğutulacak radyatöre ulaşamaz ve motor aşırı ısınır.

Termostat açmıyorsa ne olur?

Termostatın Kapalı Kalması:

Radyatöre ulaşamadığı için soğuyamaz. Su devamlı ısınacağı için motor çok fazla ısınır ve hararet yapar. Hararet sonucunda aracınız conta yakabileceği gibi piston dahi eritebilir.

Kombi devirdaim pompası bozulursa ne olur?

Bunun yanı sıra, kalorifer sisteminde çalışmama sorunu olduğunda, kombiden su gelmesi durumunda, kombi yüksek derecedeyken bile petekler ısınmıyorsa, sıcak su gelmiyorsa, kombi çalışırken ses yapıyorsa ve kombi donduğu zaman devirdaim pompasının arızalı olduğu söylenebilir.

Devir daim pompası nedir?

Devirdaim, motor soğutma sıvısının motor su kanalları ve radyatör hattında dolaşmasını sağlayan bir parçadır. Motorun krank milinden bir kayış yardımı ile dönme gücünü alan yada doğrudan elektrik motoruna sahip olan devirdaim pompaları olarak ayrılırlar.

Devirdaim pompası tamir olur mu?

Devirdaim pompası elektrikli bir motor olduğu için herhangi bir arızada tamir veya bakım genelde mümkün değildir ve değiştirilmesi gerekir. Yeni pompa yerine takılıp sondan başlanarak montaj işlemi gerçekleştirilir. Son olarak radyatöre su ve antifriz karışımı koyularak değişim tamamlanmış olur.

Devirdaim pompası su eksiltir mi?

3-Devirdaim Arızası Genellikle V kayışından tahrik alarak motorun dönme hızına göre soğutma sıvısının motorda sirkülasyonunu sağlayan devirdaim pompası motora conta ile montajlanır. Zamanla contanın deforme olması, parçanın delinmesi vb. gibi nedenlerle suyun eksilmesine neden olabilir.

You might be interested:  Soba Zehirlenmeleri Nasıl Meydana Gelir?

Triger kayışı değişirken neler değişir?

Bu sebeple triger değişimi sırasında aracınızın soğutma sistemi elemanları ve kayışlarını da eğer gerekli ise değiştirmeyi ihmal etmeyiniz ve mutlaka bu konuya dikkat ediniz. Soğutma sistemi elemanları, devirdaim su pompası, termostat, radyatör ve bunların bağlantı borularıdır diyebiliriz.

Graf devirdaim ne malı?

Ürün Bilgileri

OPEL ASTRA F 1.4 / 1.6 DEVİRDAİM SU POMPASI (GRAF) OPEL ASTRA F 1991 – 1998 MODEL YILLARI ARASI X14XE / X16XEL 16 VALF BENZİNLİ MOTOR TİPLERİNE UYUMLU DEVİRDAİM SU POMPASI 1.SINIF İTALYAN MALI GRAF ÜRÜNÜDÜR.

Motor suyu nasıl devirdaim yapar?

Soğutma suyu, su pompası vasıtasıyla devirdaim eder. Radyatör içerisindeki sıcak olan motor soğutma suyu, radyatör fanının dönmesiyle veya aracın ileri doğru gitmesiyle birlikte, doğal olarak içeri giren hava ile soğutulur.

Triger kayışı ne zaman değişir?

Triger kayışının değişimi sadece ömrünü doldurduğu zaman gerçekleştirilmez. 3 yıldan kısa süre içerisinde 90 bin kilometre katedildiyse triger kayışı kontrol edilir ve çoğunlukla değiştirilir. Kısacası 90 bin kilometre ya da 3 yıl içerisinde kayış değiştirilmelidir.

Triger devirdaim ne işe yarar?

Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi egzantirik mili ve millerine ileterek supapların açılıp kapanmasında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca aracın modeline ve markasına bağlı olarak motor soğutma sıvısını soğutma sıvısını soğutma sistemi içerisinde döndüren devirdaim pompasına da hareket vermesine yardımcı olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector