Kalorifer Basıncı Nasıl Düşürülür?

Kalorifer peteklerinde bulunan fazla hava ya da tesisatta gereğinden fazla su olması kombi basıncının yükselmesine neden olur. Basınç artışı çok fazla değilse kombinin altındaki tahliye hortumunu kullanarak basıncı düşürebilirsiniz. Bununla birlikte peteklerde bulunan tahliye müşürü ile de basınç düşürülebilir.

Kombi basıncı 3 bar olursa ne olur?

Kombi basıncı 3 bar olursa ne olur, sorusuna verilebilecek en basit cevap, kombi su akıtmaya başlar. Bu nedenle kombinin su seviyesini düşürmek gerekir. Su seviyesinin artması su sızdırmaya ve daha farklı sorunlara neden olabilir. Genellikle kombiye fazla su basıldığında basınç göstergesi 3 bar olmaktadır.

Kombide bar 2 yi geçerse ne olur?

Kombi basıncı yükseldiğinde yani 2,5 – 3 barı geçtiğinde kombi yüksek basınçtan zarar görebilir. Kombilerde yüksek basınç halinde emniyet ventili açılarak kombideki suyu tahliye etmek durumunda kalır. Kombilerde yüksek basınç problemlerinde her zaman cihaza müdahale etmeden servis yardımı almak gerekir.

Peteklerde hava varsa basınç düşer mi?

Kalorifer tesisatında hava var ise kombi içerisindeki otomatik hava alma purjör ü devreye girer ve havayı atar böylece kombi basıncı düşer kombi basıncını 1,5 bar a ayarlayarak yeniden çalışmasını sağlayabilirsiniz.

You might be interested:  Soba Içi Nasıl Temizlenir?

Kombide bar yükselmesi tehlikeli mıdır?

Basınç değeri 1,5 bardan birkaç gün veya haftada 2 bara kadar yükseliyorsa normal bir durumdur. Fakat basınç çok sık 2,5 ya da 3 barın üzerine çıkıyorsa bu bir sorundur. Hatta kombide basınç yükselmesi sebebi ile su akıntısı sorunu da olabilir.

Bar yüksek olursa ne olur?

Bu durumda, kombinin basıncı yükseldiğinde (bar seviyesinin 2,5 ya da 3 barı geçmesi halinde) kombi cihazınız bu yüksek basınçtan ötürü zarar görebilmektedir. Bu durum halinde kombinin emniyet ventili açılmalı ve kombi içerisindeki su tahliye edilmelidir.

Kombinin bar ayarı neden yükselir?

Kombi basıncının 1.5 bardan 2 bara kadar yükselmesi bir arıza durumu değildir. Kombiler, kaloriferler açıldığı zaman yanı kış moduna geçildiğinde içinde bulunan suyu kaynatır ve su kaynadıkça çoğalır. Dolayısıyla da basınç değerinde ufak tefek yükselmeler olabilir.

Kombinin su basıncı kaç olmalı?

Kombinin basıncı ne çok fazla olmalı ne de çok düşük olmalıdır. Kombinin ideal bir şekilde çalışması için kombinin basıncı bir buçuk (1,5) bar seviyesinde olması gerekir.

Kombi basıncı düşerse ne olur?

Kombi su basıncı düşerse kalorifer tesisatı ve kombiye herhangi bir şekilde zarar gelmez. Çünkü sistem yazılımında çeşitli güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Bu nedenle kombi su basıncı düştüğü zaman kombi çalışmayı durdurur. Bu sayede kombinin zarar görmesi engellenmiş olur.

Kombi su basıncı düşünce ne yapmalı?

Kombi basıncı düştüyse yapılacak şey oldukça basittir. Bunun için kombi altında bulunan su doldurma vanasını açarak kombiye su basmalısınız. Su basma işlemini yaparken aynı zamanda bar göstergesini de takip etmenizde fayda vardır. Bar göstergesi 1,5-2 bar aralığına geldiği zaman vanayı kapatmalısınız.

Petekte hava varsa ne olur?

Petekte hava varsa üst kısımlarında soğukluk görülür. Altı ısınmayan bir petek hava sorunu olduğu için değil kirlendiği için ya da sistemde devir daim problemi olduğu için bu sorunu yaşatır. Kalorifer peteğinde hava problemi olduğu tespit edildikten sonra havası alınır.

You might be interested:  Lg Klima Sıcaklık Ayarı Nasıl Yapılır?

Kalorifer kazan su basıncı neden düşer?

Su Sızdırmasının Nedeni

Kalorifer peteklerinin genel bir sorunu olan su sızdırması ve bunun arkasından su basıncının düşmesi olarak, borulardaki kaçaklar tespit edilmiştir. Bu kaçaklar nedeni ile kalorifer su kaybetmekte ve bu nedenle de su basıncında düşüşler meydana gelmektedir.

Yazın tatile giderken kombi kapatılmalı mı?

Kombilerin kendini koruma özelliklerinin devrede olması bu sayede de kombiyi oluşabilecek arızalardan koruyabilmesi için kombi açık bırakılmalıdır.

Kombi patlaması neden olur?

Şebekeden gelen su basıncı 3 bara kadar yükseldiğinde fazla basınca neden olan su emniyet sistemi üzerinden dışarı atılmaktadır. Kurulum sırasında veya tesisatta kombi sistemine uygun olmayan ekipmanlar kullanılması durumunda kombilerde patlama ihtimali yükselir.

Kombinin havası nereden alınır?

Kombinin havasının alınması için pompanın yanından rekorun bir sökülerek havası alınabilir. Bu işlemleri uzman birinin yapması gereklidir. Bazı kombiler alt taraflarında havalarını boşaltmaları için hava alım vanaları bulunmaktadır. Buradan da hava alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Kombinin basıncı sürekli düşüyor neden?

Basınç düşmesi daha sık oluyorsa, bu durumda tesisat sisteminin bir yerinde su sızıntısı olabilir. Tesisatta ufak bir çatlak dahi olsa kombi su basıncı düşer. Isıtma sistemindeki basınç, temiz su basıncından çok düşük olduğu için bunu fark edemeyiz. Fark etmenin tek yolu kombideki bar göstergesinin düşmesidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector