Aydınlatma Ve Priz Devrelerinde Hangi Sigorta Kullanılır?

B tipi otomatik sigorta: Genellikle ev aydınlatması, priz ve kumanda devrelerinde kullanılır. Hızlı tip sigorta olarak bilinir. C tipi otomatik sigorta: Endüktif yüklerde, motor, trafo gibi yüklerin korumasında kullanılır. Yavaş tip sigorta olarak bilinir.
Kullanılan otomatik sigortalar aydınlatma linyeleri için B tipi sigorta, priz linyeleri için C tipi sigorta kullanılır. Binaların elektrik yükleme cetvelinde hangi linye hangi fazdan beslenecek ve kaçlık sigorta kullanılması gerektiği belirtilir. Kısa devre esnasında;

Buşonlu sigortalar nedir?

Buşonlu sigortalar: Bu sigortalara vidalı sigortalar yada eriyen telli sigortalar adı verilir. Aşırı akım ve kısa devrelere karşı çok hızlı bir şekilde korumada kullanılır. Örneğin yarı iletkenli güç elektroniği devrelerinde tercih edilirler.

B10 sigorta kaç amper?

Siemens B10-16-25 Amper Otomat Sigorta 6kA.

Bir priz Linyesinde en az kaç amperlik sigorta kullanılır?

aydınlatma linyeleri en az 10A priz linyeleri ise en 16A sigorta ile korunmak zorunda.tek faz için akım değeri :güç değeri/220 den bulunuyor.örneğin çamaşır makinası 2500W çeker.2500/220=11,36A çekilen akım değeridir.

C10 sigorta ne demek?

Siemens C10 Amper Bir Fazlı Anahtarlı Otomat Sigorta

Siemens c 10 amper otomat sigorta, elektrik devremizden normal geçmesi gereken akım değerinin üzerinde bir akım geçerse sistemi korumaya alan cihazdır.

You might be interested:  Tavandaki Soba Isi Nasıl Temizlenir?

NH bıçaklı sigorta nedir?

NH sigortalar: Eriyen telli sigortalar grubundandır. Aşırı akımlara (aşırı yük akımlarına ve kısa devre akımlarına) karşı içindeki telin ısı etkisi ile erimesiyle devreyi keserek koruma sağlar. Akım, bıçaklı sigortanın üzerinden geçer.

C10 sigorta kaç amper?

Siemens C10-16-25 Amper Otomat Sigorta 6kA.

B25 sigorta kaç amper?

Siemens B25 25 Amper Otomat Sigorta.

Daire ana giriş sigortası kaç amper olmalı?

-Daire içi tablosuna 40 A 30 mA KAKR konulmalıdır. -Daire içi tablosu kolon hattı için otomat; B40 A olmalıdır. -Ana tablo üzerinde daireye gelen kolon hattı için otomat; C40 A olmalıdır. Bu değerler yönetmelikte yazan değerlerdir.

Ev priz sigortası kaç amper olmalı?

Evimizde kullanılan bütün cihazlar elektrik projemizde kayıtlıdır. Örneğin bir çamaşır makinesi yaklaşık olarak 2500 watt güç harcarken ve C-16A tipi bir sigortaya ihtiyaç duyarken 5 tane lambanın beslendiği bir aydınlatma linyesi için B-10A bir sigorta yeterlidir.

Bir Linyeye en fazla kaç priz bağlanabilir?

➢İletken kesiti en az 2,5 mm² Cu olmalıdır. ➢Prizler mutlaka toprak hatlı olmalı, sıfırlama yapılmamalıdır. ➢Bir linyeye en fazla 7 ad. priz bağlanabilir.

Evde kaçak akım rölesi kaç amper olmalı?

Kaçak akım koruma rölesi evlerde ve endüstriyel tesislerde insan hayatı ve teçhizat güvenliği amacıyla kullanılır. Ev tipi kaçak akım rölesi ise 30mA hassasiyetindeki bir röle yeterlidir. Apartman girişindeki panoda 300mA kullanılabilir.

C tipi sigorta ne işe yarar?

C ve D tipi otomatik sigortalar ise genellikle anahtarlama veya devreye girme anında ani aşırı akımların oluştuğu endüktif karakterli devrelerin, transformatörlerin, klimaların, buzdolaplarının ve çok sayıda floresan lambanın korunmasında kullanılır.

Sigorta CB nedir?

DGN FRT’ Alıntı: b tipi sigorta çabuk açan c tipi ise geç açan sigorta demektir. c tipi sigorta genelde motorlarda kullanılır. b tipi ağırlıklı olarak konutlarda kullanılır.

You might be interested:  12 Lik Klima Ayda Ne Kadar Yakar?

C 20 sigorta nerede kullanılır?

Örnek olarak gösterilen bu sigorta genel olarak kullanıcılarının evlerinde veya küçük çaplı dükkânlarında faaliyet göstermektedir. Ağır makineler vs. gibi cihazlar şebekeden yüksek akım çekeceği için daha yüksek akım değerine sahip otamat sigortalar kullanılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector