Akım Koruyucu Priz Ne Işe Yarar?

Akım korumalı priz, elektrik hattınızda meydana gelen yüksek akım ve voltaj gibi durumları engellemeye yarar. Çalışma prensibi sayesinde elektronik cihazlarınızın ani voltaj dalgalanmaları gibi sebeplerle bozulmasını engeller.
Akım korumalı priz, elektrik ile çalışan aletlerin yüksek akım ve voltaja maruz kalmasını engelleyen bir tür elektrik prizidir. Bu alet, cihazın ani enerji dalgalanmaları sonucunda zarar görmesini engelleyecek bir yapıya sahiptir.
AKIM KORUYUCU NEDİR ve NE İŞE YARAR? Akım koruyucu olarak bilinen akım koruma prizleri veya akıllı prizler, özellikle lcd, plazma ve led tv gibi cihazlarda kullanılmaktadır. Dolayısıyla akım koruyucu nedir sorusunu, prizden belirlenen değerden fazla akım çekilmek istendiğinde, enerjiyi kesen ürünler olarak yanıtlayabiliriz.

Akım Koruyucu priz işe yarar mı?

Yaramaz. Elektrik kesintisi sürekli olur ise bilgisayarın parçalarına zarar verebilir.

Akım korumali priz şart mı?

Bu, kabloların ısınmasına yol açıp, bazı durumlarda yanmasıyla sonuçlanabilir. Akım koruyucusunun görevi, fazla voltajı algılayıp, bunu topraklamaya iletmektir. Bu yüzden tüm akım koruyucularında üçüncü bir pin bulunur. Dolayısıyla akım koruyucuları doğru bir biçimde topraklanmış prizlerle kullanmanız gerekir.

You might be interested:  Arçelik Buzdolabı Kırmızı Ünlem Işareti Nasıl Söner?

Prizin akım korumalı olduğu nasıl anlaşılır?

Akım korumalı prizlerin tekli veya çoklu tiplerinde İngilizce olarak ‘surge protection’ veya sadece ‘ protected’ yazısının bu priz üzerinde yer alması (Bu yazının hemen yanında gösterge lambasının da bulunması) gerekir.

Akım korumalı priz alırken nelere dikkat edilmeli?

Dikkat edilmesi gereken bir konuda akım korumalı priz çeşitlerinin güç özellikleridir. Prizinizin maksimum alabileceği güç değeri 2000W ise, 2400W bir cihaz taktığınızda priziniz gücü kesecektir. Bu nedenle priz alırken maksimum güç değerini göz önünde bulundurun.

Hangi marka akım korumalı priz?

En İyi 10 Akım Korumalı Priz

 • Schneider Electric APC – 6’lı Akım Korumalı Priz + 2 USB Hızlı Şarj – PM6U-GR.
 • Brennenstuhl – Eco Line Serisi 13.500 mAh Akım Korumalı Uzatma Priz.
 • Tunçmatik – TSK5082 – Powersurge 3 Protection Plus 525 Joule Akım Koruyucu Priz.
 • Viko – Akım Korumalı Grup Priz.
 • Buzdolabı için akım korumalı priz gerekli mi?

  Buzdolabında bile akım korumalı priz kullanıyoruz.

  Akım korumalı priz mi regülatör mü?

  Voltaj regülatörleri genel itibari ile şebeke voltajında bulunan ani voltaj düşmesi, voltaj yükselmeleri ve bütün oluşabilecek dengesizlikleri absorbe ederek çıkışında sabit bir voltaj sağlayan cihazlardır. Akım korumalı prizler düşük voltaja, voltaj dalgalanmalarına çok fazla dayanamazlar.

  Buzdolabı için akım koruma kaç joule olmalı?

  Öncelikle yüksek akım alan ve priz kullanımında en dikkat edilmesi gerekilen cihazlar; Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, klima, bulaşık makinesi vb. yüksek watt değerine sahip cihazlar için mutllaka joule değeri 400 den yüksek olan priz kullanımı tavsiye edilir.

  Akım korumalı priz neden atar?

  Eğer siz bir cihazı korumak istiyorsanız ya yüksek voltaj vermemeli ya da yüksek akım çektiği anda gücü kesmelisiniz. Sigortalar yüksek akıma, malzeme yapısıyla ilgili olarak tepki verirler ve sonucunda sigorta atar. Akım korumalı prizlerin içinde varistörler vardır. Varistör, basit bir devre elemanıdır.

  You might be interested:  Klima Basınç Sensörü Ne Işe Yarar?

  Evde topraklama yok akım koruyucu priz almak işe yarar mı?

  Akım korumalı prizler toprak hattını kullanmaz, UPS’ler gibi direk (bypass’la) geçirirler, topraklanma olmasa da sıkıntı olmaz, çünkü içindeki şebekeye paralel varistör elemanı faz ve nötr arasında çok yüksek voltaj değerlerinde içten bloklama (Bu yüksek voltajı kendi üzerine alıp tüketmek şeklinde) mutlak korumayı

  Akım korumalı priz kaç joule almak lazım?

  Gerilim koruma cihazının Jul (Joule) değeri, ne kadar enerjiyi absorbe edebileceğini gösterir. Değer ne kadar yüksek olursa, sağlanan koruma da o kadar yüksek olur. Bir gerilim koruma cihazının (akım korumalı priz) jul değeri, akım korumalı prizin ömrü sona ermeden önce ne kadar enerji absorbe edebileceğini gösterir.

  Joule ne işe yarar?

  Joule Nedir: Bir enerji veya iş olduğunda joule kelimesi oldukça fazla karşımıza çıkar. Joule belli bir birimi anlatan ve enerji ölçümünü gösteren bir yapıdır.

  Aşırı akım koruması ne demek?

  Aşırı akım rölesi, cihazların akım trafolarına bağlanan bir koruma rölesidir. Aşırı akım rölesi, bağlı olduğu cihazların akım fazlarını sürekli olarak ölçmektedir. Ayarlaması yüksek ve düşük olacak şekilde yapılan röle, bağlı olduğu cihazı her iki türlüde koruma altına almış olur.

  USB girişli priz ne işe yarar?

  İsminde de anlaşılacağı üzere priz üzerinde usb çıkışlarına sahip olan priz tipidir. Usb’li priz ürünleri sayesinde herhangi bir usb çıkışına sahip kablo ile cihazlarımızı şarj etme imkanı sunuyor. Adaptörler den ayıran en büyük özelliği ise güvenli bir şekilde elektrik akımını aktarmasıdır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.

  Adblock
  detector