Akım Korumalı Priz Nasıl Anlaşılır?

Akım korumalı priz kısaca aslında prize gelen yüksek gerilime sahip elektriği yalıtarak, yüksek gerilimden koruyarak priz üzerinde takılı olan cihazlarınızı korur. Dikkat edilmesi gereken bir konuda akım korumalı priz çeşitlerinin güç özellikleridir.
Akım korumalı prizlerin tekli veya çoklu tiplerinde İngilizce olarak ‘surge protection’ veya sadece ‘ protected’ yazısının bu priz üzerinde yer alması (Bu yazının hemen yanında gösterge lambasının da bulunması) gerekir.
Akım korumalı prizlerde ‘surge protected’ yazısı bu prizler üzerinde çoğu zaman İngilizce olarak yazar ve bir gösterge (prizin aktifliğini gösteren) ışığı bulunur. Çok sık olan elektrik kesintilerinden korunmak için UPS’leri, şebekedeki piklerden, yıldırımdan, vb. korunmak için akım korumalı prizleri kullanırız.

Akım korumalı priz kaç watt olmalı?

Yüksek değer, yüksek koruma demektir. Genel anlamda düşünüldüğünde, tercih edilen akım korumalı prizin en az 750-800 Jul (Joule) üzerinde bir koruma değerine sahip olması korumayı daha güvenilir ve uzun vadeli kılar.

Akım korumalı priz önemli mi?

Eğer bütçeniz varsa evdeki tüm prizleri akım korumalı olarak kullanmanız tabiki sizin yararınıza olacaktır. Eğer 2.200W maksimum güce sahip olan prize bir ütü, kettle, kaynak makinesi vb yüksek voltaj çeken cihazlar bağlarsanız priz sigorta atarak gücü tamamen kesecektir.

You might be interested:  Beko Klima Uyku Modu Nasıl Ayarlanır?

Hangi marka akım korumalı priz?

En İyi 10 Akım Korumalı Priz

 • Schneider Electric APC – 6’lı Akım Korumalı Priz + 2 USB Hızlı Şarj – PM6U-GR.
 • Brennenstuhl – Eco Line Serisi 13.500 mAh Akım Korumalı Uzatma Priz.
 • Tunçmatik – TSK5082 – Powersurge 3 Protection Plus 525 Joule Akım Koruyucu Priz.
 • Viko – Akım Korumalı Grup Priz.
 • Akım korumalı priz kaç amper olmalı?

  Genel anlamda düşünüldüğünde, tercih edilen akım korumalı prizin en az 750-800 Jul’un üzerinde bir koruma değerine sahip olması korumayı daha güvenilir ve uzun vadeli kılıyor.

  Akım korumalı priz alırken nelere dikkat edilmeli?

  Dikkat edilmesi gereken bir konuda akım korumalı priz çeşitlerinin güç özellikleridir. Prizinizin maksimum alabileceği güç değeri 2000W ise, 2400W bir cihaz taktığınızda priziniz gücü kesecektir. Bu nedenle priz alırken maksimum güç değerini göz önünde bulundurun.

  Buzdolabı için akım korumalı priz gerekli mi?

  Buzdolabında bile akım korumalı priz kullanıyoruz.

  Akım korumalı priz mi regülatör mü?

  Voltaj regülatörleri genel itibari ile şebeke voltajında bulunan ani voltaj düşmesi, voltaj yükselmeleri ve bütün oluşabilecek dengesizlikleri absorbe ederek çıkışında sabit bir voltaj sağlayan cihazlardır. Akım korumalı prizler düşük voltaja, voltaj dalgalanmalarına çok fazla dayanamazlar.

  Evde topraklama yok akım koruyucu priz almak işe yarar mı?

  Akım korumalı prizler toprak hattını kullanmaz, UPS’ler gibi direk (bypass’la) geçirirler, topraklanma olmasa da sıkıntı olmaz, çünkü içindeki şebekeye paralel varistör elemanı faz ve nötr arasında çok yüksek voltaj değerlerinde içten bloklama (Bu yüksek voltajı kendi üzerine alıp tüketmek şeklinde) mutlak korumayı

  Voltaj Koruyucu ne işe yarar?

  Voltaj – Gerilim koruyucular; içerisine giren gerilimi önce ölçerek 180 veya 240 volt arasında değil ise kombinize / beyaz eşyanıza enerjinin iletimini geçici olarak kesecek ve bağlı olduğu cihazın ana kartını korumaya alacaktır.

  You might be interested:  Klima Suyu Nasıl Değerlendirilir?

  Buzdolabı için akım korumalı priz kaç joule olmalı?

  Öncelikle yüksek akım alan ve priz kullanımında en dikkat edilmesi gerekilen cihazlar; Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, klima, bulaşık makinesi vb. yüksek watt değerine sahip cihazlar için mutllaka joule değeri 400 den yüksek olan priz kullanımı tavsiye edilir.

  Bir prizden en fazla ne kadar güç alınabilir?

  Elektrik şebekesinden alacağın enerji için usb gibi bir konnektör limiti yoktur, sadece tek bir kablo üzerinden ne kadar enerji çektiğin önemlidir. senin kullandığın şekilde yaklaşık 400-600 watt sarfiyat yapabilirsin, ev kullanıcıları için üretilen uzatma kabloları yaklaşık 2000 watt civarında güç taşıyabilecek

  Viko akım korumalı priz kaç joule?

  1,5mt kablolu 6 adet giriş yuvası Çocuk koruma standart 2 adet askı aparatı ile kolay montaj Nominal akım değeri: 16a Nominal güç değeri: 3500w Açık devre gerilimi: 6 kv Gerilim koruma seviyesi: 1,7 kv Tepe akım değeri: 6500a Dalga enerjisi değeri: 282 joule Koruma seviyesi: Ip20 Bu butikte indirim kuponları/kodları

  Akım korumalı prizler işe yarıyor mu?

  Akım korumalı prizin yapısı, dalgalanma anında elektriğin prize bağlı olduğu cihaz yerine doğrudan zemine yönelmesini sağlar. Bir başka deyişle, akım korumalı prizin içerisindeki devre, yüksek voltaj ve akım algıladığı zaman cihazınızı korur.

  Uzatma kablosuna akim korumali priz takılır mı?

  Takılabilir ama direk prize takmak daha iyidir. Benim akım korumalı prizin kullanma kılavuzunda direk prize takılması gerekir yazıyor.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.

  Adblock
  detector