Akım Korumalı Priz Içinde Ne Var?

akım korumalı prizin içinde metal oksit varistör denilen bir komponent bulunuyor. bu komponenti iyi prizlerde her üç bağlantının arasına koyuyorlarmış. yani faz-nötr, nötr-toprak ve faz-toprak arasında bu varistörden birer adet oluyormuş. bu varistör voltajdaki fazlalığı bünyesinde tutup azaltıyor.
akım korumalı prizin içinde metal oksit varistör denilen bir komponent bulunuyor. bu komponenti iyi prizlerde her üç bağlantının arasına koyuyorlarmış. yani faz-nötr, nötr-toprak ve faz-toprak arasında bu varistörden birer adet oluyormuş. bu varistör voltajdaki fazlalığı bünyesinde tutup azaltıyor. öyle her voltajı fiks 220 volta indiremiyor ama mesela 600 volt geldiğinde 300-400’e düşürebiliyor. böylece cihazın dayanma ihtimalini artırıyor.

Hangi cihazlarda akım koruyucu priz patladı?

Arkadaşlar 3060 joule belkin akım koruyucu priz yıldırım düşmesi sonucu yandı ve hatta 1 m. havaya zıpladı. Ayrıca tv ve çanak antene bağlı kablo, lnb, dayzek, telefon kabloları, siplittır vs, hepsi patladı. Böyle bir durumda hiç aklımıza gelmeyecek başka bir durumdan bahsetmek istiyorum.

Hangi markalarda akım koruma prizleri satılıyor?

Tabiki bu aldığın markaya görede değişir. Piyasada 20 TL. bile akım koruma prizi diye priz satılıyor. Normalde uzatma prizleri 20 TL iken nasıl olurda akım koruma prizlerini bu fiyata satarlar. O yüzden aldığın akım koruma prizinin markasınada dikkat etmelisin.

You might be interested:  Vestel Klima E4 Hatası Nasıl Giderilir?

Akim korumali priz ise yariyor mu?

Eğer bütçeniz varsa evdeki tüm prizleri akım korumalı olarak kullanmanız tabiki sizin yararınıza olacaktır. Eğer 2.200W maksimum güce sahip olan prize bir ütü, kettle, kaynak makinesi vb yüksek voltaj çeken cihazlar bağlarsanız priz sigorta atarak gücü tamamen kesecektir.

Akım korumalı priz neden atar?

Eğer siz bir cihazı korumak istiyorsanız ya yüksek voltaj vermemeli ya da yüksek akım çektiği anda gücü kesmelisiniz. Sigortalar yüksek akıma, malzeme yapısıyla ilgili olarak tepki verirler ve sonucunda sigorta atar. Akım korumalı prizlerin içinde varistörler vardır. Varistör, basit bir devre elemanıdır.

Akım korumalı priz elektrik kesintisine karşı korur mu?

Akım korumalı prizler sizi ani voltaj yükselmesinden korur. Düşüşten korumaz.

Akım korumalı priz alırken nelere dikkat edilmeli?

Dikkat edilmesi gereken bir konuda akım korumalı priz çeşitlerinin güç özellikleridir. Prizinizin maksimum alabileceği güç değeri 2000W ise, 2400W bir cihaz taktığınızda priziniz gücü kesecektir. Bu nedenle priz alırken maksimum güç değerini göz önünde bulundurun.

Hangi marka akım korumalı priz?

En İyi 10 Akım Korumalı Priz

 • Schneider Electric APC – 6’lı Akım Korumalı Priz + 2 USB Hızlı Şarj – PM6U-GR.
 • Brennenstuhl – Eco Line Serisi 13.500 mAh Akım Korumalı Uzatma Priz.
 • Tunçmatik – TSK5082 – Powersurge 3 Protection Plus 525 Joule Akım Koruyucu Priz.
 • Viko – Akım Korumalı Grup Priz.
 • Akım korumali priz nasıl anlaşılır?

  Akım korumalı prizlerin tekli veya çoklu tiplerinde İngilizce olarak ‘surge protection’ veya sadece ‘ protected’ yazısının bu priz üzerinde yer alması (Bu yazının hemen yanında gösterge lambasının da bulunması) gerekir.

  Akım korumalı priz kaç joule almak lazım?

  Gerilim koruma cihazının Jul (Joule) değeri, ne kadar enerjiyi absorbe edebileceğini gösterir. Değer ne kadar yüksek olursa, sağlanan koruma da o kadar yüksek olur. Bir gerilim koruma cihazının (akım korumalı priz) jul değeri, akım korumalı prizin ömrü sona ermeden önce ne kadar enerji absorbe edebileceğini gösterir.

  You might be interested:  Baymak Kombi Kalorifer Nasıl Çalışır?

  Buzdolabı için akım korumali priz kaç joule olmalı?

  Öncelikle yüksek akım alan ve priz kullanımında en dikkat edilmesi gerekilen cihazlar; Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, klima, bulaşık makinesi vb. yüksek watt değerine sahip cihazlar için mutllaka joule değeri 400 den yüksek olan priz kullanımı tavsiye edilir.

  Evin ana sigortası neden atar?

  Sigortanın temel işlevi, devreden belli bir değerin üzerinde akım geçişi olduğunda elektrik tesisatını devredışı bırakarak güvenliği sağlamaktır. Voltaj seviyesi belli bir birimin üzerine çıktığında cihazlarımız yanarak kısa devre olur ve sigorta atması olarak bildiğimiz durum gerçekleşir.

  Priz alırken nelere dikkat edilmeli?

  Priz Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Güvenli ve Sağlam Olmalı Priz modelleri seçiminde güvenlik unsurunun altını özellikle çizmeliyiz.
 • İşlevsellik ve Bütünlük Ön Planda Tutulmalı Priz modelleri seçerken ihtiyaçlar ve beklentiler ön planda tutulmalıdır.
 • Kullanım Sağlanacak Alana Uygun Seçimler Yapılmalı
 • Voltaj Koruyucu ne işe yarar?

  Voltaj – Gerilim koruyucular; içerisine giren gerilimi önce ölçerek 180 veya 240 volt arasında değil ise kombinize / beyaz eşyanıza enerjinin iletimini geçici olarak kesecek ve bağlı olduğu cihazın ana kartını korumaya alacaktır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.

  Adblock
  detector