Soru: Uçak Mühendisliği Nasıl?

Uçak mühendisliği nasıl bir meslek?

Uçak mühendisliği, hava içinde hareket eden, uçak, helikopter, roket gibi araçlarla; silah sistemlerine ait mermi gibi yapıların tasarım ve geliştirilmesi; askeri ve sivil uçakların tasarımı bakım ve onarımıyla, insansız hava araçlarını içeren geniş bir kapsama alanına sahip olan mühendislik dalıdır.

Uçak mühendisi mezunu ne iş yapar?

Uçak mühendisliği bölümü mezunları uçak yapım şirketleri ile roket sanayi sektöründe çalışabilirler. Hava araçları üretimi yapan firmalarda çalışan uçak mühendisleri insansız hava aracı üretim şirketlerinde görev yaparlar. Aynı zamanda uçak mühendisleri Türk Hava Yolları ve askeri sanayiinde de çalışabilirler.

Uçak mühendisliği dersleri nelerdir?

Uçak Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri,
 • Bilgisayarda Teknik Resim,
 • Diferansiyel Denklemleri,
 • Dinamik,
 • Malzeme Bilimi,
 • Elektrik Mühendisliği Temelleri,
 • Termodinamik,
 • Hava Uzay Yapıları,

Uçak Mühendisliği mezunu pilot olabilir mi?

Uçak mühendisi pilot olabilir. İki senelik üniversite okuyan herkes iki sene uçuş eğitimi aldıktan sonra pilot olabilir. Bu eğitimi veren en bilinen kurum Turkish Airlines Flight Academy diyebilirim.

Uçak mühendisliği kaç para?

Uçak mühendisliği maaşları ortalama maaş 7.330 TL olmakla beraber toplam 10.930 TL’ye kadar çıkabiliyor. Toplamak gerekirse; 2020 yılında uçak mühendisliği maaşları kamuda ve özel sektörde 5.000 TL ile 11.000 TL arasında değişiyor. Firmaların büyüklüğüne ve tecrübeye göre maaşlar bu rakamların üstüne de çıkabiliyor.

You might be interested:  FAQ: Gemi Makineleri Mühendisliği Ne Iş Yapar?

Uçak mühendisi hangi üniversitede var?

Uçak Mühendisliği Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

 • ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi) Devlet.
 • ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KKTC Uyruklu)
 • İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
 • NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ
 • İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ (Ücretli)
 • İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ (Burslu)

Uzay mühendisleri ne kadar kazanıyor?

Kamuda çalışan bir havacılık ve uzay mühendisi 4.000 – 6.000 TL arası maaş almaktadır. Özel sektörde işe başlayan bir yeni mezun ise 3.000 – 4.000 TL arası maaş almaktadır. Tecrübe arttıkça özel sektör çalışanı bir havacılık ve uzay mühendisi 20.000 TL’ye kadar maaş almaktadır.

Uçak Mühendisliği mi havacılık ve Uzay Mühendisliği mi?

Aralarındaki en büyük fark, havacılık mühendisliği hem atmosfer içinde hem de dışında uçak ve uzay aracı tasarımını kapsarken, havacılık mühendisliğinin sadece atmosfer içindeki uçaklarla ilgilenmesidir.

Uçak mühendisi olmak için ne yapılmalı?

Uçak mühendisi olmak için, üniversitelerin Uçak Mühendisliği Bölümü’nden lisans derecesi ile mezun olmak gerekmektedir. Bazı kurumlar, mesleğe kabul için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma ve cezai yükümlülüğü bulunmama şartı aramaktadır.

Erciyes uçak mühendisliği ingilizce mi?

Uçak Gövde, Uçak Motor, Uçak Elektrik ve Uçak Elektronik programlarında, bir yıl İngilizce Dil Eğitiminden sonra iki yıllık teknik eğitim veren Erciyes Üniversitesi Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 26.12.1994 tarih ve 29995 sayılı yazıları ile kurulmuştur.

Itü uçak mühendisliği hangi dil?

Öğrencilere, “Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik” hükümleri uygulanır. Bu programdaki öğretim dili en az %30 İngilizce’dir.

Pilot Mühendisi nasıl olunur?

Uçuş Mühendisi Olmak İçin Gerekenler Uçuş mühendisliği sorumluluğu fazla ve zorlu bir meslek dalıdır. İstihdam açığı en yüksek meslek dallarından biri olan uçuş mühendisliği için; üniversitelerin dört yıllık eğitim veren havacılık, uzay ve uçak mühendisliği bölümlerinden mezun olmanız gerekir.

You might be interested:  Sık sorulan: Çamaşır Makinası Ne Kadar Elektrik Harcar?

Pilot olmak için ne yapmak gerekir?

a) En az 18 yaşında olmak. b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak. c) SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1. sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak. ç) SHGM tarafından yetkili kılınmış uçuş eğitim organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

THY pilot okulu nerede?

Türk Hava Yolları kabin memuru eğitimleri, İstanbul-Florya’da bulunan Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector