Soru: Mekatronik Mühendisliği M.T.O.K Ne Demek?

Mtok nedir kaç yıllık?

Teknoloji Fakültelerinde MTOK kontenjanına yerleşen adaylara bir yıl intibak (Hazırlık) programı uygulanır. İntibak programından muaf olmak için Matematik ve Fen derslerinden yapılacak olan muafiyet sınavında başarılı olmak gerekir. Yani M.T.O.K bünyesindeki bölümlerin eğitimi intibak dahil 5 yıldır.

Mtok bölümleri hangi puan türü ile alıyor?

Danıştay’ın kararıyla 2011 yılından itibaren MTOK ‘lara yerleşirken diğer Teknoloji Fakültesi bölümlerinde olduğu gibi MF 4 / AYT puan türü ile giriliyor. Meslek Liseliler MTOK tercih ettiklerinde AOBP’leri 0,06 ek katsayı ile çarpılmayıp sadece 0,12’lik ortak katsayı ile çarpılan puanı almaktadırlar.

Mtok dan kimler yararlanabilir?

Genel kontenjanla öğrenci alan bölümlere Meslek liselilerin de dahil olduğu tüm alan ve okullardan mezun olan öğrenciler başvurabilmektedirler. Öğrenciler bu bölümleri seçtiklerinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları 0,12 ortak katsayısı ile çarpılır.

Mtokları kimler tercih edebilir?

M.T.O.K. kontenjanlarına mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının ilgili alan/dallarından mezun olan adaylar öncelikli olarak yerleştirilir. Bu kontenjanların boş kalması durumunda diğer ortaöğretim kurumlarının diğer alan/dallarından mezun olan adaylar da tercih ettikleri takdirde bu kontenjanlara yerleştirilir.

Mtok Nedir 2021?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer M.T.O.K. yazıyorsa; bu, o bölüme yalnızca ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Elektrik Elektronik Mühendisi Ne Yapar?

Mtok notu nedir?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer M.T.O.K. Bu M.T.O.K. bölümlerini tercih edecek mesleki ve teknik eğitim almış öğrencilerin OBP (ortaöğretim başarı puanları) 0,12 ile çarpılır ve bunun dışında ek puan ya da ayrıcalık tanınmaz.

Mtok hangi üniversitelerde var?

Yazılım Mühendisliği ( M.T.O.K. ) Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

  • BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (Bucak Teknoloji Fakültesi) Devlet.
  • FIRAT ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (Teknoloji Fakültesi) Devlet.
  • FIRAT ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (İÖ) (Teknoloji Fakültesi) Devlet.
  • KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. )

M t o k ne demek?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer M.T.O.K. yazıyorsa; bu, o bölüme yalnızca ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelir.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği kaç yıllık?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği, üniversitelerde Mühendislik Fakültesi kapsamında yer alan 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Mtok hazırlık zorunlu mu?

Öğrencileri için Hazırlık Sınıfı Zorunluluğu Kaldırılmıştır.

Yazılım mühendisliği mi bilgisayar mühendisliği mi?

En temel farklılık, bilgisayar mühendisliği hem yazılım işleriyle, hem donanım işleriyle ilgilenirken; yazılım mühendisliği genel anlamda yazılım odaklı çalışmalar yürütür. Yazılım mühendisliği uzmanlık ve iş büyümesinde daha avantajlı görünmektedir.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu nedir?

Kurum Türleri Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları, ortaokul veya imam-hatip ortaokulu üzerine öğrenim süresi dört yıl olan yatılı ve/veya gündüzlü olarak eğitim ve öğretim veren kurumlardır.

Yazılım mühendisliği kaç net 2019?

Yazılım mühendisliği için TYT’ de 40 soruluk Türkçe testinden ortalama 25 net, 40 soruluk matematik testinden ortalama 22,8 net, 20 soruluk sosyal bilimler testinden ortalama 11,3 net ve 20 soruluk fen testinden ortalama 8 net çıkarmanız gerekiyor.

Yazılım mühendisliği kaç yıl?

Cevap: Eğitim süresi yazılım mühendisliği programı için 4 yıl, yazılım mühendisliği (MTOK) programı içinse 5 yıldır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector