Soru: Mekatronik Mühendisliği Hangi Bölümde?

Mekatronik Mühendisliği hangi bölümden alıyor?

Mekatronik Mühendisliği SAYISAL bölümüdür, bu yüzden o puan türünün testlerini çözmeniz gerekmektedir. Gireceğiniz üniversite sınavları yani YKS (TYT-AYT) oturumlarına göre yapacağınız tercihler için aşağıda bulunan taban puanları sizlere bir yön gösterici olacaktır.

Mekatronik Hangi bölüm?

Mekatronik Mühendisliği, üniversitelerde Mühendislik Fakültesi ya da Teknoloji Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm Türkiye’de ilk olarak 2 yıllık önlisans programı olarak giriş yapmıştır ve ilerleyen süreçte 4 yıllık lisans bölümü haline gelmiştir.

Mekatronik bölümü kaç yıllık?

Mekatronik, üniversitelerde Meslek Yüksekokulu kapsamında eğitimi verilmekte olan 2 yıllık bir önlisans programıdır.

Mekatronik Bölümü mezunu ne iş yapar?

Mekatronik Teknikeri Ne Demek? Mekatronik teknikeri; teknolojik alanda bulunan her türlü elektronik, mekanik ve elektrikli cihazların üretilmesinden bakım ve onarımlarının yapılmasına ve işletilmesine kadar tüm detayları ile ilgilenen kişidir. Mekatronik mühendisi gözetiminde çalışmalar yürütür.

Mekatronik mühendisliği ne iş yapar ne kadar maaş alır?

Mekatronik mühendisinin tecrübesi arttıkça ve işinde uzmanlaştıkça maaşta doğru orantılı bir şekilde artar. 10 yıl tecrübeye sahip olan mekatronik mühendisi ortalama 9.000 TL ile 20.000 TL arası maaş almaktadır. Kamuda çalışacak yeni mezun mekatronik mühendisi minimum 5.500 TL ile başlaması muhtemeldir.

You might be interested:  Sık sorulan: Elektrik Enerjisi Nasıl Taşınır?

2 yıllık mekatronik Bölümü Nedir?

Elektirkli, elektronik ve mekanik her türlü cihaz, alet-edevat, robot veya makinenin üretildiği fabrikalarda; bu cihaz veya aletlerin bakım ve onarımlarının yapıldığı teknik servislerde veya bölüm ile ilgili diğer sektörlerde görev yapacak Mekatronik teknikerlerini yetiştiren 2 yıllık bir bölümdür.

Mekatronik teknisyeni ne kadar maaş alır?

2021 Mekatronik Teknikeri Maaşları Mekatronik Teknikeri maaşı ortalama aylık 3.850 – TL’dir. En düşük maaşı 3.000 -TL, En yüksek ise 5.800 – TL’dir.

Mekatronik mühendisliği iş bulur mu?

Mekatronik mühendisliği pek çok alanda ihtiyaç duyulan kişilerdir. Erkek ya da kadın fark etmeksizin birçok mekatronik mühendisi vardır. Bu mühendisler hem Türkiye’de hem de yurt dışında rahatlıkla çalışabilirler. Bu bölümün iş imkanları oldukça fazladır.

2 yıllık Mekatronik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Mekatronik Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

  • ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ (Besni Meslek Yüksekokulu) Devlet.
  • AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ
  • AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ
  • AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
  • AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (İÖ)
  • AKSARAY ÜNİVERSİTESİ
  • AMASYA ÜNİVERSİTESİ (Uzaktan Öğretim)
  • AMASYA ÜNİVERSİTESİ

Üniversitede Mekatronik Bölümü Nedir?

Mekatronik mühendisliği, hassas ve zeki ürün tasarımında, talep ve sorunlara çözüm getirmek üzere, makine, elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliği bilim dallarının birleşimini ifade eden disiplinlerarası bir mühendislik dalıdır.

Mekatronik bölümü hangi liselerde var?

MEKATRONİK BÖLÜMÜ – Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Mekatronik sayısal mı sözel mi?

Mekatronik Mühendisliği sayısal puan türü ile öğrenci kabul edecektir. Mekatronik Mühendisliği için ilk oturum olan TYT Sınavına girmeniz gerekmektedir. TYT sınavına girdikten sonra 2. Oturum olan AYT Sınavına girip burada Matematik ve Fen Bilimleri alanlarını çözmeniz gerekmektedir.

Mtok bölümleri hangi puan türü ile alıyor?

Danıştay’ın kararıyla 2011 yılından itibaren MTOK ‘lara yerleşirken diğer Teknoloji Fakültesi bölümlerinde olduğu gibi MF 4 / AYT puan türü ile giriliyor. Meslek Liseliler MTOK tercih ettiklerinde AOBP’leri 0,06 ek katsayı ile çarpılmayıp sadece 0,12’lik ortak katsayı ile çarpılan puanı almaktadırlar.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Kültür Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Nasıl?

Mekatronik Mühendisliği kaç yıldır?

Mekatronik mühendisliği bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bazı üniversitelerde hazırlık sınıfı okutulduğu için bu bu süre 5 yıla çıkabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector