Soru: Makine Mühendisliği Hangi Bölümden Çift Anadal Yapmalı?

Hangi bölümlerde çift anadal yapabilir?

Çift Anadalda Geçerli Hangi Bölümler Var?

 • Psikoloji ile beraber Sosyoloji.
 • Ekonomi ile beraber Finans.
 • Sosyoloji ile beraber Felsefe.
 • İşletme ile beraber Finans.
 • Siyaset Bilimi ve Tarih.
 • Yabancı Diller ile beraber Uluslararası İlişkiler.
 • İktisat ile beraber Matematik.
 • İktisat ile beraber İşletme.

Endüstri Mühendisliği neyle çap yapmalı?

Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğrencileri: Endüstri Mühendisliği lisans öğrencileri şu bölümler ile çift anadal yapabilir: Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Matematik, Fizik ve Kimya.

Bilgisayar mühendisliği hangi bölümden çift anadal yapabilir?

İTÜ’de Bilgisayar Mühendisliğinde okuyan bir öğrenci Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği ya da Elektrik Mühendisliği ile ÇAP yapabiliyor. Aynı mantıkla, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ile ÇAP yapılabilen üniversiteler de elbet mevcut.

Mühendislikte yandal ne işe yarar?

Yandal programı: Bir diploma programına kayıtlı öğrencinin öngörülen şartları taşıması kaydıyla, aynı yükseköğretim kurumu içinde başka bir diploma programı kapsamında belirli bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak suretiyle, diploma yerine geçmeyen bir belge ( yandal sertifikası) alabilmelerini sağlayan

Çift Anadal ücretli mi?

Çift Anadal Programının ücreti nedir? Çift anadal eğitimi ücretli olup, 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı için KDV dahil 10.000 TL’dir.

You might be interested:  Sık sorulan: Kesilen Elektrik Nasıl Açtırılır?

Hacettepe Üniversitesi çift anadal var mı?

Üniversitede çift anadal /yandal yapma imkanı yoktur.

Endüstri mühendisliğinde yazılım var mı?

Yazılım ve Bilişim Sektörü: Yazılım sektörü endüstri mühendisliğinin yıldızının parladığı bir bölümdür. Endüstri mühendisi iseniz yazılım sektöründe iş bulmanız pek de zor değildir. Yazılım analisti, iş analisti, yazılım testçisi gibi işlerde genelde endüstri mühendisleri tercih edilmektedirler.

Çift anadal yapmak için ne gerekir?

Cevap 4 – Öğrenciler çift anadal lisans programlarına, başvuru sırasına kadar olan sürede anadal diploma programında tüm dersleri başarı ile tamamlamış olması, genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 70 olması ve başvuru anında ilgili sınıfta başarı sıralaması itibarıyla en üst % 20 de bulunması şartıyla başvuruda

Odtü çift anadal hangi bölümler arasında yapılır?

Birbirlerine yakın programlarla çift ana dal yapmak, programı bitirmek için öğrencilerin avantajına olsa da, elektrik ve elektronik mühendisliği ve felsefe gibi birbirlerine görece uzak programlarla da çift ana dal yapmak olanaklıdır.

Bilgisayar mühendisleri hangi alanlara yönelebilir?

Bilgisayar Mühendisliği Uzmanlık Alanları

 • Bilgisayar Sistemleri, Mimarisi, Paralel İşleme.
 • Bilgisayar Ağları, İletişim, Mobil Sistemler.
 • Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik.
 • İşaret, Görüntü ve Ses İşleme.
 • Robotik.
 • Gömülü Sistemler.
 • Programlama Dilleri ve İşletim Sistemleri.
 • Biyo-İnformatik Ve Sağlık Uygulamaları

ITÜ çift anadal nasıl yapılır?

Öğrencinin ÇAP ‘a başvurabilmesi için birinci yıl sonunda en az otuz beş (35), ikinci yıl sonunda en az (70) yetmiş krediyi tamamlaması, başvurduğu döneme kadar Anadal lisans programında almış olduğu dersleri başarmış olması, başvuru sırasında ağırlıklı genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması ve Anadal

Yan dal ne demek?

Yandal, kayıtlı bulundukları anadal lisans programlarını başarıyla yürüten öğrencilerin ilgi duydukları başka bir dalda sınırlı sayıda ders almalarını sağlayan bir programdır. Mezuniyette ana bölüm diploması yanında yandal sertifikası almak için yandal programı koşullarının tamamlanması gereklidir.

You might be interested:  Soru: Makine Mühendisliği Nasıl Bir Meslek?

Mezun olduktan sonra yandal yapılır mı?

Yandal nedir Öğrenci, yandal programına, anadal lisans programının en erken üçüncü, en geç altıncı yarıyılında başvuru yapabilir. Yandalda da çift anadal da olduğu gibi belli bir ortalama istenmektedir fakat yine bu ortalama üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir.

Başka bir üniversitede yandal yapılır mı?

Okuduğun üniversitede başka bir bölümün sınırlı sayıda dersini alarak Yandal yapabilirsin. Ancak Yandal Programını bitirdiğinde Çift Anadal gibi diploma değil, Yandal sertifikası alabilirsin.

Çift anadal ne kadar sürer?

Hatta birbirine yakın alanlarda çift anadalı toplam 4 yıl içinde bitirmek mümkündür, fakat bu 4 yıl son derece yoğun geçecek ve ÇAP dışı faaliyetlere pek zaman ve enerji bırakmayacaktır. ÇAP yapan öğrenci mezuniyetini çok geciktirmemek için her dönem fazla ders alırsa tüm notlarının düşmesi de olasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector