Soru: Bilgisayar Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans Ne Işe Yarar?

Kimler Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans yapabilir?

Kimler Başvurabilir? Programa Mühendislik Fakültesi mezunları, Matematik ve Bilgisayar, İstatistik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Astronomi ve Uzay Bilimleri benzeri Fen-Matematik Bilim ve Öğretmenlik Lisans Programları mezunları başvurabilecektir.

Yazılım Mühendisliği yüksek lisans kaç yıl?

Yazılım Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nın ana hedefi 4 yıllık üniversite/ yüksek okul lisans programlarını bitiren kişilere yazılım mühendisliği alanında ihtisas eğitimi verilmesidir. Programı başarıyla bitirenlere ” Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Diploması” verilmektedir.

Yüksek lisans yapmanın ne gibi faydaları vardır?

Genel olarak yüksek lisans, iş hayatına atılmadan önce kişilere alanlarında ek yetenek ve uzmanlık kazandırmak açısından faydalıdır. Yüksek lisans yapmanın bir diğer önemi de, kimi zaman belirli pozisyonların sadece lisans diploması değil, yüksek lisans diploması da isteyebiliyor olmasıdır.

Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans kaç yıl?

Bilgisayar Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans Programı Tezli Yüksek Lisans programını tamamlama süresi en çok 4 yarıyıldır.

Yüksek lisans alan içi alan dışı ne demek?

İlk defa bu cümleyi duyanlar için şöyle ufak bir açıklama ile başlayalım. alan dışı yüksek lisans aslında 4 yıllık lisans öğrenimini x alanında yapmış ancak yüksek lisans eğitimini hayali veya geleceği olduğunu düşündüğü y alanında yapmak isteyenler içindir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Elektrik Gerilimi Ne Ile Ölçülür?

Yüksek lisans yapınca yüksek mühendis olunur mu?

Yükseköğretim Kurulu, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’ nın görüşü dikkate alınarak yüksek lisans programının tezli veya tezsiz olmasının ” Yüksek Mühendis ” ünvanını kullanabilmesi için herhangi bir engel teşkil etmediğine, tezsiz yüksek lisans öğrenim mezunlarının da ” Yüksek Mühendis ” ünvanını kullanabileceklerine

Yüksek lisans yapmak için ne lazım?

TEZLİ YÜKSEK LİSANSIN ŞARTLARI NELER? 4 yıllık bir lisans programından mezun olmak. ALES sınavından en az 55 puan almak ve yabancı dil yeterliliği olmak. Başvurulan üniversite adayla yapacağı mülakatı da değerlendirmeye alarak seçim yapar.

Yazılım Mühendisliği nerede okunur?

Türkiye’de Yazılım Mühendisliği Bölümü

 • Atılım Üniversitesi (Vakıf)
 • Bahçeşehir Üniversitesi (Vakıf)
 • Maltepe Üniversitesi (Vakıf)
 • Yaşar Üniversitesi (Vakıf)
 • Işık Üniversitesi (Vakıf)
 • Aydın Üniversitesi (Vakıf)
 • İzmir Ünviersitesi (Vakıf)
 • Toros Üniversitesi (Vakıf)

Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans var mı?

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yazılım Mühendisliği alanında tezsiz Yüksek Lisans programı sunmaktadır. Bu program yazılım mühendisi olarak çalışan ya da çalışmayı amaçlayan, tez çalışması yapmayıp eğitim ve mesleki hedeflerinde ilerlemek isteyen porfesyoneller için tasarlanmıştır.

Yüksek lisans yaptıktan sonra ne olur?

Yüksek lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra doktora eğitimine başlamanız gerekmektedir. Akademisyen olmanın en önemli basamağı bu diyebiliriz. Başvuru şartları yüksek lisans ile aynıdır. Doktora eğitiminizi tamamladıktan sonra doçent, profesör gibi unvanları kazanmak için akademik kariyerinize devam etmelisiniz.

Yüksek lisans amacı nedir?

Tezli yüksek lisans programının amacı, öğrencinin bilimsel araştırma yaparak bilgilere erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini kazanmasını sağlamaktır. Tezsiz yüksek lisans programının amacı, öğrenciye mesleki konuda derin bilgi kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir.

Yüksek lisans mezunu hangi unvanı alır?

Yüksek lisans eğitimi, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir makaleyle (tez) ispat etmesiyle tamamlanır. Bu eğitimin ardından kişi “bilim uzmanı”, “hekim”, ” yüksek mühendis”, ” yüksek mimar” gibi unvanlara sahip olur.

You might be interested:  Sık sorulan: A Sınıfı Klimalar Ne Kadar Elektrik Yakar?

Bilgisayar Mühendisliği Doktora kaç yıl?

Bilgisayar Mühendisliği Doktora Programı (Ph.D., 2 – 5 Yıl ) Güncel araştırma olanaklarıyla donatılmış Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, öğrencilerine Doktora (Ph.D.) seviyesinde lisansüstü eğitim sunmaktadır.

Bilgisayar mühendisi ne kadar maaş alır?

Yukarıdaki tabloya göre devlette çalışan bir bilgisayar mühendisi net olarak 8025 TL tutarında bir maaş almaktadır. Ayrıca üniversitede akademisyen olan bir bilgisayar mühendisi de akademisyenliğin ilk pozisyonu olan araştırma görevlisi pozisyonu için 7621 TL ücret kazanmaktadır.

Mekatronik Mühendisliği hangi alanlarda yüksek lisans yapabilir?

Mekatronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Dersleri:

 • İleri Mühendislik Matematiği.
 • İleri Mekatronik Sistem Tasarımı
 • İleri Robotik ve Otomasyon.
 • Mekatronik Sistemlerin Mühendislik Optimizasyonu.
 • Sayısal Görüntü İşleme.
 • Isıl Sistemler Tasarımı
 • Doğrusal Olmayan Kontrol.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector