Sık sorulan: Elektrik Tesisatçılığı Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Elektrik Tesisatçiliği yetki belgesi ne ise yarar?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu, açtığı Elektrik Tesisatçılığı Yetki Belgesi Kursu ile elektrik işinde fiilen çalışan vatandaşların, yaptıkları işle ilgili sertifikaya sahip olmalarını sağlıyor.

Elektrik tesisatçılığı yetki belgesi sınavı nerede?

Madde 9 – Elektrik tesisatçılığı yetki belgesi sınavları, Millî Eğitim Bakanlığı Çıraklık Eğitimi Genel Müdürlüğü, Meslekî ve Teknik Açıköğretim Okulu Müdürlüğü’nce düzenlenir.

Elektrik tesisatçısı belgesi nasıl alınır?

Elektrik tesisatçısı mesleki yeterlilik belgesi almak için Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetki kapsamındaki ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürüten kurumumuz Poly Cert’e başvurabilirsiniz.

Elektrik Yetki Belgesi nasıl alınır?

Ustalık belgesini almak için sınava girmeniz ve bu sınavlardan geçer puan almanız gerekmektedir. Sınav yapan kurumlar milli eğitim bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalardır.Bu firmalardan kurslara giderek, çırak belgesi daha sonra kalfalık belgesi en son olarak da ustalık belgesi alabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi için ne gerekiyor?

Belgelendirme kuruluşlarınca, ulusal yeterliliklerde tanımlanan esaslara göre uygulanan ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinin sonunda başarılı olabilen bireylere verilmektedir. Kişinin, söz konusu yeterlilikte, bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip olduğunu belirten resmi bir belgedir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ütü Ne Kadar Elektrik Harcar?

Ekat belgesi nasıl alınır?

TEDAŞ Genel Müdürlüğü Gelişim Yönetimi Daire Başkanlığına, EKAT (Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi ) Eğitimi talebinizi belirten bir yazının Şirketiniz tarafından posta yolu ile Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir. Sadece kurumsal başvuru yapılabilir.

Elektrik tesisatçısı Seviye 3 nedir?

Elektrik Tesisatçısı Kimdir? İş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma ve kalite önlemlerini alarak, iş organizasyonu yapan, hazırlık dâhil tesisat döşeme işlemlerini gerçekleştiren, tesisatın işlevselliğini sağlayan nitelikli kişidir.

Ilk okul mezunu ustalık belgesi alabilir mi?

Ustalık belgesini, aynı meslek dalında kalfalık belgesine sahip olanlar, aynı meslek dalında meslek lisesi mezunu olanlar ve bir meslek dalında ilkokul mezunlarının toplam 11 yıl, lise ve üstü mezunların ise toplan 8 yıl ilgili meslekte fiilen çalıştıklarını Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümü ile belgeleyenler

Elektrik tesisatçısı Seviye 4 nedir?

Bu yeterliliğe sahip kişi; İş süreçlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile çevre koruma risklerini ve önlemlerini açıklar. İş sağlığı ve güvenliği ile çevre gerekliliklerine uyar. Elektrik tesisatı yapım süreçlerinde ortam düzenlemesine yönelik işlemleri kurallarına uygun olarak gerçekleştirir.

Elektrik sertifikası ne işe yarar?

Standardize edilmiş sertifikalar (Amerika Birleşik Devletleri’nde REC, Avrupa Birliği’nde GO, AB dışı pek çok ülkede I-REC) elektriğin kaynağını belgeler ve eko-etiketler de bu belgelere gelen kalite sembolü görevini görür. Tüketici, bu sayede seçtiği elektrik ürününün “kimliğinden” ve niteliklerinden haberdar olur.

Kimler mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda değil?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar

You might be interested:  Sık sorulan: Elektrik Güvence Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Bursa Mesleki Yeterlilik Belgesi nasıl alınır?

Bursa ‘da ikamet eden ve Mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen kişiler kendilerine en yakın Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu’na başvuru yapmalıdırlar. Mesleki Yeterlilik Kursları ve Mesleki Yeterlilik Belgesi veren kurumlar Bursa ‘da da bulunmaktadır.

Mesleki yeterlilik belgesi ücreti ne kadar?

Başarılı adaylardan 200. -TL MYK belge masraf karşılığı belge basım aşamasında talep edilir. Ancak, Tehlikeli ve ve çok tehlikeli işler sınıfına giren ve Bakanlıkça çıkarılan tebliğlerde adı geçen mesleklerde teşvikten yararlananlardan bir kereye mahsus olmak üzere belge masraf karşılığı talep edilmez.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector