Sık sorulan: Elektrik Elektronik Mühendisliği Hangi Üniversitede Okunmalı?

En iyi elektrik elektronik mühendisliği hangi üniversitede?

Elektrik Elektronik Mühendisliği alanında 2020 en iyi üniversitelerden ilk 10’u sırası ile şu şekilde; Koç Üniversitesi. Boğaziçi Üniversitesi. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi.

Elektrik mühendisliği hangi şehirlerde var?

Elektrik Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde var: İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Kocaeli, Bandırma 17 Eylül ve Afyon Kocatepe Üniversitesi.

Elektrik elektronik okumak nedir?

Elektronik devreler ve sistemlerin tasarlanmasını sağlayan Bu tasarımları doğrusal olmayan aktif elektrik elemanları ile yapılması Elektrik ve Elektronik mühendisliği bölümünün alanıdır. Elektrik ve Elektronik mühendisliği genel olarak sistemli elektrik devrelerinin projelerini oluşturur.

Mühendislik için hangi üniversiteler?

Mühendislik fakültesinde en iyi üniversiteler şunlardır;

 • İstanbul Teknik Üniversitesi.
 • Fırat Üniversitesi.
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi.
 • Yıldız Teknik Üniversitesi.
 • İnönü Üniversitesi.
 • Marmara Üniversitesi.
 • Sakarya Üniversitesi.
 • Anadolu Üniversitesi.

En iyi mühendislik hangisi?

En çok kazandıran 6 mühendislik dalı

 • Petrol mühendisliği. Dünyada en çok kazandıran mühendislik dalları arasında ilk olarak petrol mühendisliği geliyor.
 • Elektrik mühendisliği.
 • Bilgisayar / yazılım mühendisliği.
 • Uzay mühendisliği.
 • Kimya mühendisliği.
 • Metalurji ve malzeme mühendisliği.

Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyunca ne olunur?

Elektrik Elektronik Mühendisliği, radar, elektrik motorları, iletişim sistemleri, navigasyon sistemleri ya da elektrik üretim ekipmanı gibi elektrikli ekipmanların tasarımını geliştirmeyi amaçlar, test eder ve denetler. Elektrik elektronik mühendisleri, otomobil ve uçak tasarımında da yardımcı olur.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Bilişim Mühendisliği Ne Iş Yapar?

Elektrik elektronik mühendisliği ne kadar maaş alıyor?

Yeni mezun bir elektrik elektronik mühendisi ise genellikle 2.500 TL ile 3.000 TL arasında bir maaşla mesleğe başlıyor. Tecrübe kazandıkça maaşını genellikle 7.000 TL’ye kadar çıkarabiliyor. Tabii daha üst rakamlara ulaşmak da mümkün. Kariyer.net verilerine göre ise ortalama maaş 4.230 TL.

Elektrik mühendisliği var mı?

Elektrik mühendisliği birçok üniversitede bulunmaktadır. Genel olarak hem devlette hem özelde elektrik mühendisliği bölümü okumak mümkündür. gibi üniversiteler elektrik mühendisliğinin okuyabileceği en iyi üniversiteler olarak karşımıza çıkar.

Elektrik mühendisi olmak için hangi üniversiteye gidilir?

Elektrik Mühendisliği bölümü ülkemizde yalnızca 4 üniversitede verilmektedir. Bu üniversiteler en yüksek puandan en düşük puan sıralamasına göre İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Kocaeli Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi ‘dir.

Elektrik mühendisliği kaç üniversitede var?

Elektrik -Elektronik Mühendisliği Eğitimi Veren Okullar: Elektrik -Elektronik Mühendisliği alanında hem üniversite hem fakülte hem de uygulanan program açısından çok fazla tercih edilebilecek seçenek bulunmaktadır. Bu bölüm 78’i devlet, 42’si vakıf olmak üzere 120 üniversitede bulunmaktadır.

Elektrik mühendisi kaç yıl okur?

Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü dört yıllık programıyla lisans( Mühendislik ) eğitimi vermektedir. Öğrenciler 7.yarıyılda ” Elektrik ve Kontrol” ile ” Elektronik ve Haberleşme” kollarından birini seçerler. Bu kollardan mezun olan oğrencilere Elektrik – Elektronik Mühendisi ünvanı verilir.

Elektrik elektronik Mühendisi neler bilmeli?

Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencileri için 10 Tavsiye

 1. 1) İngilizce.
 2. 2) Fizik- Matematik.
 3. 3) CAD Programları
 4. 4) Simülasyon Programları
 5. 5) Programlama Dilleri.
 6. 6) Office Programları
 7. 7) Mesleğinizle ilgili Hobiler Edinin.
 8. 8) Soru Sorun.

Elektronik teknolojisi bölümü mezunları ne iş yapar?

Elektronik teknikeri, çeşitli elektronik sistemleri veya cihazları test etmek ve onarmakla sorumludur. Elektronik malzeme üretim şirketleri, bilgisayar firmaları, telekomünikasyon şirketleri, kamu kurumları ve elektrik mühendisliği firmalarında istihdam edilebilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Elektrik Abone Ücreti Ne Kadar 2016?

Elektrik mühendisi ne yapar kısaca?

Elektrik mühendisi; elektrik üretim, iletim ve dağıtım sistemlerinin tasarlanması, korunması, projelendirilmesi ve kontrol edilmesi üzerine çalışır. Elektrik üreten cihazın, elektrik dağıtımında kullanılan araç ve diğer teçhizatların üretiminde gerekli hesaplama ve kalite kontrollerini yapar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector