Sık sorulan: Elektrik Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Elektrik borcu ödenmezse ne zaman kesilir?

Fatura bedeli, bildirimi takip eden beş iş günü (dahil) içerisinde ödenmezse tüketicinin elektriği kesilir. Tüketicinin kullanım yeri adresine gönderilen fatura veya bildirim tüketiciye tebliğ edilmiş sayılır.

Elektrik faturası 2 ay ödenmezse ne olur?

Elektrik faturaları düzenli bir şekilde ödenmediği takdirde yetkili kişiler tarafından kesinti meydana gelir. Bu durum ise faturalarda 2 aylık ödemenin yapılmadığı zaman gerçekleşir. Son iki aya ait faturalarının ödenmemesi halinde yetkili kurumlar abonenin elektriğini kesme işlemini gerçekleştirir.

Tam kapanmada elektrik borcu ödenmezse ne olur?

Tam kapanma süresince ödeme olanağı bulamayan müşteriler ve genelge kapsamında kapalı olan iş yerleri için borçtan dolayı kesme işlemi yapılmayacak. Zorunlu olmadıkça elektrik kesintisi olmayacak. Elektrik ve doğal gaz sayaç okuma faaliyetleri devam edecek.

Kaç fatura ödenmezse elektrik kesilir 2021?

Uyarıdan sonra ikinci dönem fatura dönemi geldiğinde ikinci dönem faturanın üzerindeki son ödeme tarih de ihlal edildiğinde elektrik kurumu tüketicileri ikinci ve son kez uyararak son uyarıdan sonraki 5 iş günü içerisinde toplam her iki faturanın ödenmemesi durumunda enerjinin kesileceğini bildirir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Uludağ Elektrik Abonelik Ücreti Ne Kadar?

Elektrik borcu olanların elektriği kesilecek mi?

Resmi ve dini bayramlarda da elektrik kesme işlemi yapılamayacak. Bu kişilerin abone oldukları meskenin elektriği, borcun ödenmemesi halinde de 3 ay boyunca kesilemeyecek. Kesme işlemlerine zaman sınırlaması Düzenlemeyle, tüm aboneler için borç nedeniyle yapılacak kesme işlemlerine de zaman sınırlaması da getirdi.

Kaç faturadan sonra su kesilir?

Su faturasında toplam ödeme ihlalleri 3 fatura ile sınırlandırılmıştır. Üçüncü fatura da ödenmediği takdirde 10 gün içerisinde su kesilir. Kesme tarihi de dahil olmak üzere 2 ay içerisinde hala ödeme yapılmazsa yasal icra süreci başlar. Bu gecikmeye ise faizlerde yansıtılır.

1 ay elektrik fatura ödenmezse ne olur?

Elektrik faturası kaç gün ödenmezse kesilir Haberi Elektrik abonesi olan mesken ve işyeri sahibi veya kiracılarının her ay adına kesilen elektrik faturasını zamanında ödemesi gerekiyor. Ödemenin yapılmaması veya ödemede gecikme yaşanması halinde abonenin elektriği kesilebiliyor.

Elektrik faturası kaç faturada kesilir?

Elektrik faturasının son ödeme tarihinde ödeme yapılmazsa tüketiciye ikinci bir bildirim yapılır ve bu bildirimi takip eden 5 gün içinde elektrik faturası ödenmezse elektrik kesilir.

Faturanın son ödeme tarihi geçerse ne olur?

Son ödeme tarihinden itibaren 1 haftalık ek süre tanınarak faturanın ödenmesi beklenir. Son ödeme tarihinden sonraki 1 hafta içerisinde size bildirilen ödeme SMS’lerini dikkate almadığınızda hattınız ek 3 günlük süre tanınır ve bu süre içerisinde ödemediğinizde hattınız tamamen kapanır.

Tam kapanmada elektrikler kesilir mi?

Bu kapsamda, tam kapanma süresince mesken ve küçük işletmelerin borçlarından dolayı enerjileri kesilmeyecek.

Elektrik Arıza 186 mı?

Elektrik kesintisi ya da arıza durumlarında 186 numaralı elektrik arıza hattından ilinizdeki dağıtım şirketine telefon edebilirsiniz. Arıza hattı 7 gün 24 saat boyunca hizmet verir.

Elektrik ilk faturada kesilir mi?

Elektrik faturanız oluşturulurken belirlenen döneme ait elektrik borcunun son ödeme tarihi de faturaya işlenir. Faturanız borcunuzu ödemeniz için yapılan ilk bildirimdir. İkinci bildirim yapıldıktan sonra, en az beş iş günü içinde ödeme yapılmazsa elektrik enerjisi kesilir.

You might be interested:  FAQ: Elektrik Elektronik Mühendisliği Nasıl?

Doğalgaz faturası kaç gün gecikirse kesilir 2021?

İşte ‘ Doğalgaz faturası son ödeme tarihinde ödenmezse ne zaman kesilir?’ sorusunun cevabı: Faturanızı son ödeme tarihinden sonraki 15 iş günü içinde ödemezseniz, üç gün öncesinde ihbarname yollanarak sayaç vanası aparatlanır ve gaz kullanıma kapatılır. Gazı kendiniz açmanız durumunda usulsüz kullanım cezası ödersiniz.

Doğalgaz kaç faturadan sonra kesilir?

Doğal gaz faturası son ödeme tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmezse 3 iş günü öncesinden haberdar edilerek abonenin doğal gazı kesilebilir. Doğal gaz arzı durdurulduktan sonra fatura ve gecikme faizi bedellerinin yanında aboneye kapama açma bedeli adı altında ayrıca bir ücret daha çıkarılır.

Borcundan dolayı kapanan elektrik ne zaman açılır?

Borç ödenince bağlama işlemi ve bağlama bildirimi yapılır ve bir sonraki faturada kesme bağlama bedeli alınır. Elektrik en geç iki iş günü içinde yeniden bağlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector