Okuyucular soruyor: Gediz Elektrik Nerede?

Izmir hangi elektrik Şirketi?

İzmir Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti İzmir bölgesi elektrik dağıtım şirketi GDZ Elektriktir.

Gediz Elektrik nereye şikayet edilir?

Tüketici hizmetleri merkezinin telefon, internet, faks ve e-posta bilgilerini herhangi bir elektrik faturanızın üzerinde bulabilirsiniz. Ancak Türkiye çapında tüm illerde elektrik ihbar ve şikayet hattı numarası 186’dır ve bulunduğunuz bölgede bu numarayı arayarak müracaatınızı yapabilirsiniz.

Gediz Elektrik Aydem mi?

Gediz Elektrik Perakende Satış AŞ, Aydem Enerji’nin bir kuruluşu olarak, İzmir ve Manisa illerinde 3 milyon müşterisine sürekli ve kaliteli elektrik hizmeti sunmak amacıyla 2013 yılında kurulmuştur.

Istanbul hangi elektrik şirketi?

Genellikle İstanbul bölgesinde abonelik ve fatura ödeme işlemlerinde elektrik satış şirketi olan CK Boğaziçi Elektrik hizmet verirken, arıza ve kesinti gibi daha teknik konularda elektrik dağıtım şirketi BEDAŞ hizmet vermektedir.

Dağıtım şirketleri ne iş yapar?

Bölgenizde görevli dağıtım şirketi, sayaçların okunması ve bakımından sorumludur. Dağıtım şirketi, şehir dağıtım ağlarının bakım, onarım ve işletilmesinden sorumludur. Bu ağlardan alınan elektrik perakende satış şirketleri aracılığıyla dağıtım şirketini ödenir ( dağıtım bedeli).

Tedaş’ın telefon numarası kaç?

Elektrik kesintisi ya da arıza durumlarında 186 numaralı elektrik arıza hattından ilinizdeki dağıtım şirketine telefon edebilirsiniz. Arıza hattı 7 gün 24 saat boyunca hizmet verir.

You might be interested:  FAQ: Elektrik Alan Nasıl Bulunur?

Yanmayan Sokak Lambaları nereye bildirilir?

1. Sokak aydınlatmam yanmıyor. Ne yapmalıyım? Sokak aydınlatma arızalarını ALO 186 BEDAŞ Çağrı Merkezi’ni arayarak, BEDAŞ Destek Twitter hesabımızdan, BEDAŞ 186 mobil uygulamasından yazarak ve www.bedas.com.tr Aydınlatma Şikayet Formu’nu doldurarak iletebilirsiniz.

Medaşı nereye şikayet edebilirim?

dagıtım şirketinin yada görevli tedarik şirketinin tüketici hizmetleri merkezine yapmalısınız. dağıtım şirketine başvurmalısınız. görevli tedarik şirketine başvurmalisiniz.

186 numarası nedir?

Çağrı merkezimiz İstanbul Avrupa yakasında bulunan abonelerine kesintisiz 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. ALO 186 ya gelen çağrılar; arıza bildirimi, sokak aydınlatma, kaçak ihbar, sayaç değişikliği ve mühürleme talebi, kesme-açma işlemleri, fatura itiraz, borç sorgulama, öneri ve şikayet konularında olmaktadır.

Gediz Elektrik Dağıtım A Ş kimin?

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 07.03.2013 tarihli kararı ile Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu’na (GDZ Enerji Yatırımları / Bereket Enerji) devredilmiştir.

Izmir sokak lambası arızası nereye bildirilir?

Vatandaşlarımız sokak aydınlatma arızalarını İzmir Büyükşehir Belediyesi Hemşehri İletişim Merkezi 441 46 46 ya da Tedaş’ın 486 64 00 numaralı telefonuna bildirebilirler.”

Elektrik saati Sokulen abone ne yapmali?

Ne Yapılır?

  1. Sayacın doğru ölçüm yapmasına bir engel olmadığı görülürse mühürleme işlemi yapılır.
  2. Sayaca müdahale edildiğine dair bir şüphe duyulursa sayaç sökülerek incelemeye alınır. Sökülen sayacın yerine uygun başka bir sayaç takılmalıdır. Eğer sayaca müdahale tespit edilirse kaçak elektrik kullanımı işlemi yapılır.

Gediz elektrik ne zaman açılır?

Bütün bu işlemlerin gerçekleştirileceği gibi Gediz Elektrik şubeleri, hafta içi her gün sabah saati olarak 08.00’da hizmet vermeye başlamaktadır. Akşamları ise saat 18.00’da kapanmaktadır. Gediz Elektrik vezneleri ise kapanma saatinden bir saat önce olarak saat 17.00’da kapanıyor.

Gediz elektrik elektriği ne zaman keser?

Bildirimin yapıldığı tarihten sonraki 5 iş günü içinde ödeme yapılmamışsa tüketicilerin elektrik enerjisi kesilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector