Okuyucular soruyor: Elektrik Yangınlarında Hangi Söndürücü Sistem Kullanılır?

Elektrik kaçağından çıkan yangın nasıl söndürülür?

Elektrik yangınlarına müdahale Kuru kimyevi toz ile olabileceği gibi Karbondioksitli söndürücülerle de yapılabilir. CO2 yüksek etkiye sahip bir soğutucu maddedir. Tehlike anında ortamdaki O2 miktarını azaltarak kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu devam etmesini engeller ve yangını söndürür.

Aşağıdakilerden hangisi elektrik yangınlarında kesinlikle yapılmamalıdır?

Elektrik yangınları iletken ürünlerin fazla olmasından ötürü kesinlikle su ile söndürülmemelidir. Nitekim elektrik ürünlerinden ya da elektrik tesisatından kaynaklı olarak çıkan yangınlarda iletkenlik sebebiyle suyun kullanılması çeşitli felaketlere de yol açabilir.

Elektrik ne ile söndürülür?

Elektrik yangınlarının söndürülmesi için kullanılması gereken söndürücü karbondioksitli söndürücülerdir. Elektrik yangınlarına itfaiye gelmeden önce mutlaka bu söndürücüler ile müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde yangınlar büyüyerek çok daha fazla şiddetlenebilir.

Yağ yangınlarında aşağıdaki Söndürücülerden hangisi asla kullanılmaz?

Bu tip yangınlarda genel olarak su kullanılmamalıdır. Çünkü suyun E ve F sınıf yangınlarında çok iletkenlik göstermesi yangının büyümesine de neden olmaktadır. Su yerine kuru kimyasal toz ve karbondioksit söndürücülerin kullanılması son derece doğru bir yöntem olacaktır.

You might be interested:  Soru: Elektrik Hangi Saatlerde Ucuz 2019?

Elektrik yangınında hangisi kullanılmaz?

Elektrik yangınları E sınıfı yangın tipine girmekle birlikte insan sağlığına ciddi zararları da olabilecek kadar güçlü bir yangındır. Elektrik yangınlarının söndürülmesi için de bilinenin aksine su kullanılmaması gerekmektedir.

Elektrik kaçağından yangın nasıl çıkar?

Isınmaya bağlı olarak iletken kısımları izole eden malzeme deforme olur ve kısa devre oluşur. Oluşan Kısa Devre Akımı, Aşırı Akım Koruma Ekipmanının açma akımından daha düşük bir akım ise devre elemanı açmayı yapmaz ve bunun sonucunda ‘ Elektrik Kontağından Çıkan Yangın ‘ meydana gelir.

Elektrik yangınlarının söndürülmesinde su kullanılmasının ana sebebi nedir?

İçerisindeki karbondioksit kaynağıyla birlikte ortamdaki oksijen oranının azaltılması yangının söndürülmesine de etki edecektir. Nitekim belirttiğimiz üzere suyun kullanılması iletkenliği artıracağından dolayı elektrik yangınlarının da daha alevli olmasına ve daha da büyümesine sebep olacaktır.

Elektrik ve sıvı B yangınlarına aşağıdakilerden hangisi ile müdahale edilmez?

Örneğin benzin, alkol tiner gibi maddelerin yanması sonucu oluşan yangınlar B sınıfı olarak tanımlanır. Bu yangınları söndürmek için su kullanılmamalıdır. Kuru kimyevi tozlu veya köpüklü söndürücüler kullanılabilir.

Gaz yangınları nasıl söndürülür?

Yanıcı gaz ve basınç altında sıvılaştırılmış gaz haldeki maddelerin yangınlarıdır. C Sınıfı Yangınlar, genel kural olarak, gaz yangınlarında, yangın kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülür. D Sınıf Yangınlar, özel amaçla üretilmiş D sınıfı Kuru Toz ile söndürülür.

Yangını söndürmek için kullanılan yöntemler nelerdir?

Yangın Söndürmek İçin Kullanılan Yöntemler

  • 1-Soğutarak Söndürme.
  • Su İle Soğutma: Bu yöntem soğutma için kullanılan yöntemlerden en çok kullanılan yöntemdir.
  • 2-Yanıcı Maddeyi Dağıtma.
  • 3-Örtme.
  • 4-Boğma.
  • Su: Yangın söndürme de çok yaygın olarak kullanılır.

Kuru kimyevi tozlu KKT yangın söndürme cihazları kaç ayda bir kontrol edilmelidir?

Eğer Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Tüpleri kullanıyorsanız her 6 ayda bir bakım için servise yönlendirme işlemi yapılmalıdır. Öncelikle yangın tüpünün hortumu kontrol edilir.

You might be interested:  Dijital Elektrik Sayacı Nasıl Çalışır?

Petrokimya ürünleri ve akaryakıt yangınlarında hangi tür söndürücüler kullanılır?

FFFP Köpükler: AFFF akıcı film yapısı köpük konsantreleri; düşük genleşmeli ve yüksek genleşmeli olarak üretilebilir. 6 konsantrelerde ve özellikle akaryakıt, petrol depolama, petrokimya tesislerinde kullanılır.

Yağ yangınlarında su kullanılır mı?

Yağ yangınlarında kullanılması gereken yangın söndürme yöntemleri sulu kimyasal sistemler ve tozlu sistemlerdir. A sınıfı yangınlar katı maddelerin yanmasıyla meydana gelen yangınlar olup bu yangınlarda su kullanılmalıdır.

Yağ yangınlarında hangisi kullanılmaz?

İlk müdahale söndürücüsü olarak Kuru Kimyasal Toz ve Karbondioksit kullanılabilir. Mutfaklarda tutuşan tava ve fritözlerin söndürülmesi için yangın battaniyesi de bulundurulmalıdır. Yağ yangınlarında su kesinlikle kullanılmaz.

Alev alan yağ nasıl söndürülür?

Eğer yağ tenceresi birden alev almaya başlamışsa, suyu direkt olarak tencerenin üzerine dökmek yerine, havluyu suyla ıslatarak, alevlerin üzerine kapatmak, alevin boğularak sönmesini sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector