Makine Mühendisliği Mtok Ne Demek?

Mtok ye kimler girebilir?

MTOK Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Kontenjan olarak MTOK olarak ifade edilen yükseköğretim programlarına sadece ilgili alan mezunları başvurabilirler; bunun dışında kalan adaylar o MTOKa başvuramazlar, başvurmaları halinde başvuruları geçersiz sayılır.

Mtok bölümleri hangi puan türü ile alıyor?

Danıştay’ın kararıyla 2011 yılından itibaren MTOK ‘lara yerleşirken diğer Teknoloji Fakültesi bölümlerinde olduğu gibi MF 4 / AYT puan türü ile giriliyor. Meslek Liseliler MTOK tercih ettiklerinde AOBP’leri 0,06 ek katsayı ile çarpılmayıp sadece 0,12’lik ortak katsayı ile çarpılan puanı almaktadırlar.

Mtok kaç yıl geçerli?

5 4 yıllık MTOK programlarını SADECE Meslek Lisesi öğrencileri tercih edebilir. MTOK kontenjanlarını genel lise mezunları ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının diğer alanlarından mezun olan adaylar tercihleri arasında gösteremezler.

Mtok üniversiteleri kaç yıllık?

MF-4 Puan Türü ile Öğrenci Alan 4 Yıllık Lisans Bölümleri Bilişim Sistemleri Mühendisliği ( M.T.O.K. )

Mtok herkes yazabilir mi?

Teknoloji Fakülteleri bünyesinde yer alan ve yanlarında MTOK yazan bölümlere sadece ilgili alandan Meslek Liseliler başvurabilirler. Hiçbir şartla diğer öğrenciler bu alanları seçemezler. Teknoloji Fakülteleri MTOK bölümleri 2011 yılına kadar YGS 1 puan türü ile öğrenci almaktaydılar.

Mtok dan nasıl tercih yapılır?

M.T.O.K. kontenjanlarına mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının ilgili alan/dallarından mezun olan adaylar öncelikli olarak yerleştirilir. Bu kontenjanların boş kalması durumunda diğer ortaöğretim kurumlarının diğer alan/dallarından mezun olan adaylar da tercih ettikleri takdirde bu kontenjanlara yerleştirilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ülkemizde Elektrik Nasıl Üretilir?

Otomotiv Mühendisliği Mtok kimler girebilir?

Genel kontenjanla öğrenci alan bölümlere Meslek liselilerin de dahil olduğu tüm alan ve okullardan mezun olan öğrenciler başvurabilmektedirler.

Mtok hangi üniversitelerde var?

Yazılım Mühendisliği ( M.T.O.K. ) Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

  • BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (Bucak Teknoloji Fakültesi) Devlet.
  • FIRAT ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (Teknoloji Fakültesi) Devlet.
  • FIRAT ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (İÖ) (Teknoloji Fakültesi) Devlet.
  • KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. )

Bilişim Sistemleri Mühendisliği kaç yıllık?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği, üniversitelerde Mühendislik Fakültesi kapsamında yer alan 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Mtok hazırlık zorunlu mu?

Öğrencileri için Hazırlık Sınıfı Zorunluluğu Kaldırılmıştır.

Mtok puanları nasıl hesaplanıyor?

ÖSYM yerleştirme puanına eklenecek puan hesaplamasını OBP’yi 0,12 katsayısı ile çarparak yapmaktadır. Basit bir hesapla OBP’si 350 olan öğrenci 350×0,12=42 puan, 250 olan öğrenci 250×0,12=30 puan ve 500 olan öğrenci 500×0,12=60 puan alacaktır.

Mtok Nedir 2021?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer M.T.O.K. yazıyorsa; bu, o bölüme yalnızca ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelir.

Teknoloji fakültesi hangi üniversitelerde var?

C: Teknoloji fakülteleri şu üniversitelerde var; Fırat (Elazığ), Karabük, S.Demirel (Isparta), Marmara (İstanbul), Gazi (Ankara), Sakarya, Kocatepe (Afyonkarahisar), Nevşehir, Karadeniz Teknik (Trabzon), Muğla, Kırklareli.

TYT ne demek?

TYT ‘nin açılımı “Temel Yeterlilik Testi” demektir. TYT ‘de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. TYT ‘de 40 soru Türkçe, 40 soru Matematik, 20 soru Sosyal Bilimler ve 20 soru da Fen Bilimleri’nden olacaktır. Toplam 120 sorudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector