Hızlı Cevap: Elektrik Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Kalfalık Belgesi nasıl alınır 2021?

Kalfalık Belgesi Başvuru

  1. Başvuru formu Mesleki Eğitim Merkezinden alınır. İşyerinde doldurulur. İşyeri sizin bu belge ile 8 sene kalfalık mesleğinde çalıştığınızı onaylar. Eğer onaylamazsa kalfalık belgesi alamazsınız.
  2. Sağlık raporu.
  3. Kimlik fotokopisi.
  4. Diploma fotokopisi.

Kalfalık belgesi kaç puanla alınır?

Kalfalık Ve Ustalık Sınavlarında Her Dersten En Az 50 Puan Alanlar Başarılı Sayılır. Tüm Derslerden Sınava Katılan Ve Beceri Sınavında Başarılı Olanlar, Başarısız Dersleri Bulunanlardan Tüm Sınavlardan Aldığı Puanların Ortalaması 50’den Fazla Olması Halinde Başarısız Olduğu Ders Ve Derslerden Başarılı Sayılır.

Kalfalık belgesi almak için ne yapmalıyım?

KALFALIK BELGESİ İÇİN DENKLİK VE BELGELENDİRME SINAVI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

  • Öğrenim belgesini aslı ve bir adet fotokopisi.
  • Nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi.
  • İki adet biyometrik fotoğraf.
  • Başvuruya esas kanıt evraklar.

Kalfalık sınavına kimler girebilir?

22 Yaşının Tamamlamış Olanlar, En Az İlköğretim Mezunu Yada Ortaokul / İmam Hatip Ortaokulu Mezunu Olanlar Denklik Yolu Yada Sınavla Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Alabilirler. 1996-1997 Eğitim Öğretim Yılı Ve Daha Önceki Yıllarda İlkokulu Bitirmiş Olanların Değerlendirme İşlemleri İlkokul Diploması İle Yapılır.

You might be interested:  Sık sorulan: Elektrik Ne Zaman Gelecek Tel?

Kalfalık Belgesi MYK yerine geçer mi?

Çıralık, kalfalık, meslek eğitim kursları, İŞKUR ve UMEM kurslarından alınan belgeler Mesleki Yeterlilik Belgesi yerine geçmemektedir.

Kalfalık belgesi kaç kredi veriyor?

*8 yıllık İlköğretim okulundan mezun olduktan sonra Kalfalık veya Ustalık belgesi alan öğrenciler 9. Sınıfın kültür(ortak) derslerinden muaf tutulurlar. Bu derslerin kredilerini(40 kredi ) öğrenci kazanmış sayılır. Bu öğrencilere 2 dönem eklenir ve hemen yüz yüze eğitime alınırlar.

Kalfalık sınavı geçme notu kaç olmalı?

Beceri Sınav Notu 50 ve üzeri geçer not alanların Beceri Sınav notunun %60’ı ile Teorik E- Sınav Notunun %40’ının toplanarak elde edilen notu 50 ve üzeri alınan adaylar belge almaya hak kazanmışlardır.

Kalfalık Belgesi sınavdan kaç gün sonra alınır?

Çalışmışlık belgeleyerek denklik yoluyla başvuruda bulunanlar Kalfalık belgesi için 3 – 4 ay gibi bir sürede alacaklardır. İlk başvurudan itibaren 1 – 2 ay denklik süreci, 1 ay sınav süreci ve 1 ay da belge basılma süreci olacağından 3 – 4 ayı bulmaktadır.

Kalfalık sınavında kaç soru var?

ortak dersler ve seçmeli derslerden sınav yapılmaz. sınav süresi 45 dakikadır. Not: kalfalık sınavında; 9.,10. ve 11. sınıf dal derslerinden 50 soru sorulacaktır. ustalık sınavında; 9.,10., 11. ve 12. sınıf dal derslerinden 50 soru sorulacaktır.

Ustalık belgesi almak için kaç gün sigorta lazım?

Ustalık belgesi ve Kalfalık belgesi almak isteyen kişiler, belge talep ettikleri meslek dalından olmak şartıyla, toplam 5 yıl (1.825 gün ) SGK yada BAĞKUR prim ödemelerinin yapıldığını belgelemeleri gerekmektedir.

Kalfalık belgesi başvuru tarihi ne zaman?

Kalfalık, Ustalık ve Usta Öğreticilik e-Sınavları; e-Sınav başvuruları, adaylar tarafından 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren MEM Müdürlükleri üzerinden yapılabilecektir. Başvuruların MEM Müdürlüklerince kabul edilmesi neticesinde adaylar, kendilerine ait T.C. kimlik numarası ile e-sınav ücretini yatıracaklardır.

You might be interested:  Sık sorulan: Elektrik Elektronik Mühendisi Hangi Alanlarda Çalışır?

Ustalık belgesi nasıl alınır?

Ustalık belgesi nereden alınır sorusunun yanıtı aslında 3308 Sayılı mesleki eğitim kanunu belirlenmiş olup ustalık belgesi verme yetkisi sadece mesleki eğitim merkezlerinde bulunmaktadır. Bu nedenle ustalık belgesi alabilmek için Mesleki eğitim merkezlerine başvuru yapılması gereklidir.

Kalfalık belgesi ne işe yarar?

kalfalık belgesi ne işe yarar; Belirli mesleki gruplarda alınması ve en az bir kişinin bu belgeye sahip olunması zorunluluğu vardır. Bu belgeyle birlikte iş yerlerinde “ KALFA ” olarak çalıştırabilirler.Türkiye Cumhuriyeti kanunları gereği Kalfa belgesi olmayan firma yada kişiler “ KALFA ” olarak çalışamazlar.

Kalfalık belgesi olmadan dükkan açılır mı?

İş yeri Açmalarda; 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nun 30. maddesine göre, bu Kanun Kapsamında bulunan mesleklerde (133 meslek dalı) Ustalık Belgesi istenmektedir. İş yeri sahibinin Ustalık Belgesi yoksa yanında çalıştırdığı elemanların Ustalık Belgesiyle de İşyeri açabilir.

Kalfalık belgesi ile lise diploması alınır mı?

Kalfalık ve ustalık Belgesi olan ortaokul mezunları, mesleki lisesi diploması da alabilecekler. Mesleki Eğitim Merkezlerinde (Çıraklık Eğitim Merkezi) Kalfalık ve Ustalık eğitimi alan öğrencilerin Lise diploması almalarının önü açılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector