Hızlı Cevap: Elektrik Faturası Fazla Geldi Ne Yapmalıyım?

Elektrik faturasını nereye şikayet edebilirim?

Tüketici hizmetleri merkezinin telefon, internet, faks ve e-posta bilgilerini herhangi bir elektrik faturanızın üzerinde bulabilirsiniz. Ancak Türkiye çapında tüm illerde elektrik ihbar ve şikayet hattı numarası 186’dır ve bulunduğunuz bölgede bu numarayı arayarak müracaatınızı yapabilirsiniz.

Elektrik faturası neden yüksek geldi 2021?

Bazı aylar elektrik faturaları beklediğinizden ve önceki aylardaki faturalarınızdan gerektiğince yüksek gelmektedir. Bunun nedenleri elektrik tüketimindeki artış olabileceği üzere, teknik sayaç sıkıntıları ya da dağıtım yapan şirketin sayaç okuma esnasında yaptığı hatalar olabilir.

Elektrik faturası nasıl düşürülür?

Elektrik faturanızı düşürmek için ilk yapmanız gereken, eğer yeni ürünler alacaksanız, bunların ‘akıllı’ olanını tercih etmek. Bilindiği üzere makinelerin üzerine A+, A++ yazıyor. Bu alacağınız ürünün az elektrik tüketeceği anlamına geliyor. Enerji verimliliği sayesinde daha az enerji tüketmiş olacaksanız.

Mart ayı elektrik faturaları neden yüksek?

Cumhuriyet gazetesinden Gamze Bal’ın haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) elektrik ve doğalgaz faturalarındaki ‘kıyasen uygulama’ kararı sonrası ilk faturalar gelmeye başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında evde kalma süresi arttığı için meskenlerde tüketim yükseldi ve faturalar arttı.

Tedaş’ın telefon numarası kaç?

Elektrik kesintisi ya da arıza durumlarında 186 numaralı elektrik arıza hattından ilinizdeki dağıtım şirketine telefon edebilirsiniz. Arıza hattı 7 gün 24 saat boyunca hizmet verir.

You might be interested:  Soru: Elektrik Sayacı Endeks Nasıl Okunur?

Elektrik sayacı bozuk ne yapmalıyım?

Elektrik sayacım bozulmuş ne yapmam gerekiyor? Sayacınızın arızalı olması durumunda en yakın hizmet noktamıza dilekçeyle birlikte müracaat etmeniz veya ALO 186 BEDAŞ Çağrı Merkezimizi arayarak kayıt oluşturmanız gerekiyor. Arızalı sayaçlar için tüketiciye geriye dönük eksik tüketim tahakkuk ettirilebiliyor.

Elektrik faturası neden yüksek gelir?

Mevsimsel olarak örneğin ısınma ve soğutma için elektrikli cihazlar kullandığınızda faturanızda dönemlik yükselmeler meydana gelebilir. Örneğin yaz aylarında klima kullanıyorsanız elektrik tüketiminiz artacaktır. Ortalama bir klima (12,000 btu) saatte yaklaşık 1.08 kwh elektrik harcamaktadır.

2021 elektriğe ne kadar zam geldi?

2016 yılının Ocak ayında ev kullanıcıları 1 kWh elektrik için vergi ve fonlar dahil toplam 0,4117 TL öderken, 2021 yılında ödenen rakam 1 kWh başına 0,916 TL oldu. Buna göre 2016 yılından 2021 yılına kadar elektriğe gelen toplam zam iş yerleri için %193, evler için ise %122 oldu.

Elektriğe zam geldi mı?

SON DAKİKA HABERİ: Elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeni ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için %15 oranında zam yapıldı.

Fatura olmadan elektrik faturası nasıl ödenir?

Tedarikçinizin belirlediği fatura arkasında ya da internet sitesinde bulunan anlaşmalı banka şubeleri, ATM’leri, online bankacılık hizmetleri ve ödeme vezneleri gibi ödeme noktaları aracılığıyla eğer bu bilgileri biliyorsanız ya da eski faturanıza sahipsiniz kolaylıkla ödeme yapabilirsiniz.

Elektrik neden bu kadar pahalı?

Ülkelerin ulusal gelirleri dikkate alındığında dünyanın en pahalı elektriği ülkemizdedir. Ülkemizdeki elektriğin %50’si doğalgaz ile üretilmektedir. Doğal gazın %100’ü ise ithal edilmektedir. Doğal gaz fiyatlarının yükselmesi elektrik fiyatlarının sürekli yükselmesine neden olmaktadır.

Elektrik nasıl kullanmalıyız?

Şimdi, elektrik tasarrufu yapmanın yollarını sıralayalım.

  1. Ampulleri Gereksiz Yere Açık Bırakmayın.
  2. Kullanmadığınız Elektronik Eşyanın Fişini Prizden Çekin.
  3. Enerji Tasarruflu Ampulleri Tercih Edin.
  4. Yeni Beyaz Eşya Alırken Enerji Sınıfına Dikkat Edin.
You might be interested:  FAQ: Iki Ampullü Elektrik Devresi Nasıl Yapılır?

Antalya elektrik faturaları neden yüksek?

Antalyalıların elektrik faturasının yüksek gelmesinin sebebini havaların sıcak olmasından ötürü klima kullanımının yoğun şekilde çalışmasına bağlayan Tat, “Abonelerimiz aylık tükettikleri kilovat saati bilirlerse EPDK’nın sayfasına girip kontrol ederlerse faturaların ne kadar geleceğini gösteriyor” dedi.

1 kw elektrik kaç TL 2021?

1 KW Kaç TL 2021? Elektrik tedarikçisi değiştirmiş serbest tüketiciler için 1kW elektrik birim fiyatı (iş yerleri için) 0,631474 TL ‘dir. Elektrik tedarikçisini değiştirmemiş ev tüketicileri için 2021 yılı Ağustos 1 kW elektrik fiyatı 0,4743 TL /kWh’dir.

CK Boğaziçi elektrik kaç günde kesilir?

Tüketicinin elektrik enerjisi tüketimine ilişkin ödemelerini son ödeme tarihine kadar yapmaması durumunda, tüketiciye yazılı olarak ikinci bildirimde bulunulur. Söz konusu bildirim yapıldığı tarihten 5 iş günü sonra tüketicinin ödemeyi yapmaması durumunda enerjisi kesilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector