Hızlı Cevap: Elektrik Elektronik Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

En iyi elektrik elektronik mühendisliği hangi üniversitede?

Elektrik Elektronik Mühendisliği alanında 2020 en iyi üniversitelerden ilk 10’u sırası ile şu şekilde; Koç Üniversitesi. Boğaziçi Üniversitesi. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi.

Elektrik Elektronik Mühendisliği hangi fakülte?

Elektrik – Elektronik Mühendisliği – Mühendislik Fakültesi – Marmara Üniversitesi.

Elektrik mühendisliği kaç üniversitede var?

Elektrik -Elektronik Mühendisliği Eğitimi Veren Okullar: Elektrik -Elektronik Mühendisliği alanında hem üniversite hem fakülte hem de uygulanan program açısından çok fazla tercih edilebilecek seçenek bulunmaktadır. Bu bölüm 78’i devlet, 42’si vakıf olmak üzere 120 üniversitede bulunmaktadır.

Elektronik mühendisliği nerelerde var?

Elektronik mühendisleri kamuda, TÜBİTAK, TRT, TÜRKSAT, İLTAREN, SAGE, UEKAE, TEMSAN, EPDK, SSM gibi kuruluşlarda özelde ise, Türk Telekom, Vodafone, Türkcell, Havelsan, Aselsan, Roketsan, Nortel, Tusaş ve Milsoft gibi köklü kurumlarda görev alabilirler.

Elektrik mühendisliği var mı?

Elektrik mühendisliği birçok üniversitede bulunmaktadır. Genel olarak hem devlette hem özelde elektrik mühendisliği bölümü okumak mümkündür. gibi üniversiteler elektrik mühendisliğinin okuyabileceği en iyi üniversiteler olarak karşımıza çıkar.

Mühendislik için hangi üniversiteler?

Mühendislik fakültesinde en iyi üniversiteler şunlardır;

 • İstanbul Teknik Üniversitesi.
 • Fırat Üniversitesi.
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi.
 • Yıldız Teknik Üniversitesi.
 • İnönü Üniversitesi.
 • Marmara Üniversitesi.
 • Sakarya Üniversitesi.
 • Anadolu Üniversitesi.
You might be interested:  Soru: Elektrik Ne Zaman Gelecek Tel No?

En iyi mühendislik hangisi?

En çok kazandıran 6 mühendislik dalı

 • Petrol mühendisliği. Dünyada en çok kazandıran mühendislik dalları arasında ilk olarak petrol mühendisliği geliyor.
 • Elektrik mühendisliği.
 • Bilgisayar / yazılım mühendisliği.
 • Uzay mühendisliği.
 • Kimya mühendisliği.
 • Metalurji ve malzeme mühendisliği.

Elektrik elektronik mühendisliği iş imkanı var mı?

elektrik – elektronik müh. mezunu tüm elektronik (teknolojik) aletlerin bulunduğu yerde rahatlıla iş imkanı bulabilir. Elektrik kısmına yönelip TEDAŞ, gibi yüksek gerilim hatlarında çalışabilirler veya Telecommunication Kısmına yönelip AVEA, TURKCELL; WODAFONE gibi iletişim sektöründe çalışabilirler.

ITÜ de elektrik elektronik mühendisliği var mı?

Fakültede; Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (Çift Diploma) ve Kontrol-Otomasyon Mühendisliği olmak üzere 4 program bulunmaktadır.

Elektrik ve elektronik Mühendisi ne iş yapar?

Elektrik Elektronik Mühendisliği, radar, elektrik motorları, iletişim sistemleri, navigasyon sistemleri ya da elektrik üretim ekipmanı gibi elektrikli ekipmanların tasarımını geliştirmeyi amaçlar, test eder ve denetler. Elektrik elektronik mühendisleri, otomobil ve uçak tasarımında da yardımcı olur.

Elektrik elektronik mühendisliği ne kadar maaş alıyor?

Ortalama olarak 5 yıl tecrübeli elektrik elektronik mühendisleri yaklaşık olarak 6000 TL maaş alırlar.

Elektrik mühendisi olmak için hangi üniversiteye gidilir?

Elektrik Mühendisliği bölümü ülkemizde yalnızca 4 üniversitede verilmektedir. Bu üniversiteler en yüksek puandan en düşük puan sıralamasına göre İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Kocaeli Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi ‘dir.

Elektrik mühendisi kaç yıl okur?

Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü dört yıllık programıyla lisans( Mühendislik ) eğitimi vermektedir. Öğrenciler 7.yarıyılda ” Elektrik ve Kontrol” ile ” Elektronik ve Haberleşme” kollarından birini seçerler. Bu kollardan mezun olan oğrencilere Elektrik – Elektronik Mühendisi ünvanı verilir.

Lisede elektrik-elektronik bölümü okuyan ne olur?

Elektrik bölümünden mezun olan kişiler elektrik teknikeri unvanı alıp birçok kamu kuruluşunda ve özel sektörde çalışabilirler. Elektrik kesintilerini belirleyip gerekli arızayı giderirler. Tüm elektrikli makinelerin çalışmasını sağlayıp, bakım ve onarımlarını yaparlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector