Harita Mühendisliği Nedir Ne Iş Yapar?

Harita mühendisliği iş imkanları nasıl?

Harita Mühendisleri mezun olmalarının ardından kendilerine hem kamu kurumlarında hem de özel kurumlarda iş bulabilirler. Harita Mühendisleri bina, baraj, karayolu, köprü yapımlarında görev alabilir. Mezun olan kişiler devlet kurumlarında ya da bakanlıklarda çalışabilirler.

Harita mühendisi ne iş yapar maaşı?

Özel sektörde yeni mezun olarak en düşük seviyede başlayıp kendinizi geliştirerek küresel alanda iş yapan firmalarla çalışabilirsiniz. 2020 yılında harita mühendislerinin aldığı en düşük maaş 2.020 TL, en yüksek maaş 6.430 TL’dir. Kariyer.net verilerine göre ortalama harita mühendisliği maaşları ise 4.670 TL’dir.

Harita mühendisine ne denir?

Bu süreçleri yöneten kişilere de harita mühendisi denir. Bölümün önceki adı olan Jeodezi ve fotogrametri mühendisliği ile birlikte, yeni adı harita mühendisliğinin yanında, Harita ve kadastro mühendisliği ve Geomatik mühendisliği olarak bilinen başka unvanları da bulunur.

Harita Mühendisliği önü açık mı?

Ülkemizin en çok tercih edilen mühendislik dallarından biri olan harita mühendisliği önü açık ve geleceği parlak bir meslek olarak tanımlanmaktadır. Harita mühendisleri gerek kamu kurumlarında gerekse özel sektörde iş bulma açısından iyi bir fırsata sahiptirler.

Harita Mühendisleri devlette ne kadar maaş alıyor?

Harita mühendislerinin maaşları genel olarak şöyledir: Kamuda çalışan bir harita mühendisi yaklaşık 4.000 TL maaş almaktadır. Özel sektörde ise yeni mezun bir harita mühendisi 2.000 TL ile işe başlamaktadır. Kendini geliştirdikçe harita mühendislerinin maaşı 5.000 ile 10.000 TL aralığına ulaşmaktadır.

You might be interested:  FAQ: Gemi Makineleri Işletme Mühendisliği Ne Kadar Maaş Alır?

Harita Mühendisleri hangi devlet kurumlarında çalışır?

Harita Mühendislerinin Yoğun Olarak Görev Yaptığı Kamu Kurum ve Kuruluşlar:

 • Belediyeler.
 • Tapu ve Kadastro Gn. Md.
 • Devlet Su İşleri Gn. Md.
 • İller Bankası Gn. Md.
 • Karayolları Gn. Md.
 • Bayındırlık ve İskan Bakanlığı
 • Köy Hizmetleri Gn. Md.
 • TKİ

Türkiyede kaç tane harita mühendisliği bölümü var?

Ülkemizdeki Harita /Geomatik/Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi sayısı 17000’e ulaşmıştır. 2017 yılı itibariyle ülkemiz de Toplamda 23 üniversitede 18′ i harita mühendisliği 5’i Geomatik mühendisliği bölümü adı altında lisans düzeyinde eğitim-öğretim verilmektedir.

Lihkap ne demektir?

LİHKAB, Lisanslı Harita Kadastro Bürosu’nun kısaltmasıdır. Lisanslı Harita Mühendisleri’nin kamu adına iş yaptığı özel bürolardır. Lisans,gerekli şartları bulunduran harita mühendislerinin,sınava tabi tutularak almaya hak kazandıkları kamu adına iş yapabilme yetkisi sunan belgedir.

Tapu kadastro mühendisi ne iş yapar?

Arazi, arsa, konut gibi her türlü gayrimenkulün alanının ölçülmesi, hesaplanması ve sahibi adına tescil edilmesini sağlayan meslek grubudur. Tapu tescil, kadastro ölçüm işlemini gerçekleştirir.

Tapu kadastro harita mühendisi ne iş yapar?

Harita ve Kadastro Mühendisi Ne Demek? Harita ve kadastro mühendisi, arazi sahiplik kayıtlarını oluşturma ve yeryüzü şekillerini belirleme amacıyla teknik ve analitik çalışmalar yapmakla sorumludur.

Lisanslı harita mühendisi ne demek?

Lisanslı Harita Mühendisleri’nin kamu adına iş yaptığı özel bürolardır. Lisans, gerekli şartları bulunduran harita mühendislerinin, sınava tabi tutularak almaya hak kazandıkları kamu adına iş yapabilme yetkisi sunan belgedir.

Harita Bürosu ne kadar kazanır?

Harita bürosu çalışanları genelde harita mühendisleridir. Bunun yanında tapu ve kadastro uzmanları da harita bürolarında görev yapabilir. Harita bürosunda çalışanlar için harita bürosu maaşı 3 bin TL ile 6 bin TL arasında oluyor. Kamu kurumlarında ise bu rakam 5 bin TL civarında oluyor.

You might be interested:  FAQ: Güneş Enerjisinden Elektrik Nasıl Elde Edilir?

Kadastro masrafı ne kadar?

2020 Yılı için; Sulh ve Asliye Hukuk Mahkemelerinin kararlarının infazında Kadastro Müdürlüklerince tescil bildirimi Tapu düzenlenecek ise, Kadastro Müdürlüğünce maktu 327,50₺ (Üçyüz yirmiyedi Lira, Elli Kuruş) ücret döner sermaye ücreti tahsil edilir.

Harita Mühendisliği nerelerde var?

Harita Mühendisliği Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

 • AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ( Mühendislik Fakültesi) Devlet.
 • AKSARAY ÜNİVERSİTESİ
 • ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ
 • ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ
 • ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ (KKTC Uyruklu)
 • ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
 • GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
 • HARRAN ÜNİVERSİTESİ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector