FAQ: Elektrik Kısaltması Nasıl Yazılır?

Elektrik Elektronik kısaltması nasıl yazılır?

Elektronik kelimesinin ilk harfi olan e ile oluşturulan e -devlet, e -posta, e -im- za gibi kısaltmalar harf ve kelime birleştirmesine örnektir.

Kısaltmalar nasıl yazılır?

Küçük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde kelimenin okunuşu esas alınır: cm’yi, kg’dan, mm’den, kr.un. Büyük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde ise kısaltmanın son harfinin okunuşu esas alınır: BDT’ye, TDK ‘den, THY’de, TRT’den, TL’nin vb.

MÖ MS nasıl yazılır?

Milattan Önce / m. ö. Milattan Sonra / m. s.

Yardımcı kelimesi nasıl kısaltılır?

“ Yardımcı ” kelimesinin kısaltması: Yrd.

Elektronik nedir TDK?

a. 1. Serbest elektronların etkisiyle oluşan olayları inceleyen bilim dalı: “İnsanlar Ay’a gitti. Elektronik, teknik aldı yürüdü.” -H. Elektrik devrelerinde yarı iletkenlerin ve vakum tüplerinin kullanımı esasına dayanan bilim dalı.

Bulvar nasil Kisaltilir?

Bulvar kelimesinin kısaltılması “Bul.” Şeklindedir.

Kısaltmaların arasına nokta konur mu?

] Nokta kullanılan kısaltmalar da vardır. Bunlardan sonra getirilen ekler kesmeyle ayrılmaz: Gelenekleşmiş olan T.C. (Türkiye Cumhuriyeti) ve T. (Türkçe) gibi kısaltmalarının dışında büyük harflerle yapılan kısaltmalarda nokta kullanılmaz.

Kısaltmalar cümle başında kullanılır mı?

Kısaltmaları mutlaka doğru şekilde öğrenmeli ve doğru yerlerde kullanmalıyız. Kısaltmalar hem tek başına hem de cümle içerisinde farklı şekillerde kullanılır. Ancak bu kısaltma gerçekleştirirken ilk harf büyük yazılır. Kalan diğer harfler ise küçük olarak ele alınır.

You might be interested:  Sık sorulan: Elektrik Ne Kadar?

MÖ MS nokta konur mu?

Soru: Milattan sonra büyük harfle yazılırken araya nokta konur mu? Cevap: M.S. Yani araya nokta konulur.

MÖ arada nokta var mı?

MÖ yani, Milattan önce ifadesi, M.Ö olarak yazılır. Yani, iki harf arasında nokta vardır. Milat: Hz. İsa’nın doğduğu gündür.

MÖ nasil yazılır?

Milattan Önce sözü ” M.Ö.” diye kısaltılır. “İ. Ö.” diye kısaltılması da mümkündür.

Tsk’nın nasıl yazılır?

SSK’li, TDK’nin, TSK’deki olması gerekirken karşılaştığımız yazım SSK’lı, TDK’nun, TSK’daki biçimindedir. Okunuşlar Türkçenin ses düzenine uymuyor; KDV, MKYK, TSK, SKK kısaltmalarında k ince telaffuz edilmesi gerekirken kalın sözleniyor.

Anabilim Dalı kısaltması nasıl yazılır?

TDK bileşik saymıyor ve ‘ ana bilim dalı ‘ diye ayrı yazıyor. Kısaltmayı da bu yüzden kendi yazışına göre ‘ABD’ diye yapıyor. Dil Derneğinin Yazım Kılavuzu’nda ise ‘ anabilim ‘ diye yazılmış.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector