Elektrik Yangınına Nasıl Müdahale Edilir?

Elektrik yangınlarında su kullanılır mı?

Karbondioksitli ( CO2 ) Yangın Söndürücüler: B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Zehirli bir gaz olmayan, sadece ortam içinde çok yüksek oranda yoğunluğa ulaştığında boğucu olan CO2 ‘li yangın söndürücüler, yalıtkan özelliklerinden dolayı elektrik yangınlarında en çok kullanılan yangın söndürücülerden biridir.

Elektrikli yangına nasıl müdahale edilir?

Elektrik yangınlarının söndürülmesi için kullanılması gereken söndürücü karbondioksitli söndürücülerdir. Elektrik yangınlarına itfaiye gelmeden önce mutlaka bu söndürücüler ile müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde yangınlar büyüyerek çok daha fazla şiddetlenebilir.

Prizden yangın çıkarsa ne yapmalıyız?

Eğer elektrik kaçağı kaynaklı ya da gaz kaçağı kaynaklı bir yangınsa asla su ile müdahale etmeyin. Gaz ve elektrik, su ile karşılaştığında yangın büyür. Burada yapabiliyorsanız gazı ve elektriği kesmeyi deneyin. Ardından 110 numaralı İtfaiye hattını arayın ve yardım çağırın.

Elektrik yangınlarına hangi söndürme maddesi ile müdahale edilmez?

Elektrik yangınlarının söndürülmesi için de bilinenin aksine su kullanılmaması gerekmektedir. Nitekim su, iletken özelliği barındıran ve elektrik yangınlarında kullanılması durumunda da elektriği de iletebilen bir maddedir.

Aşağıdakilerden hangisi elektrik yangınlarında kesinlikle yapılmamalıdır?

Elektrik yangınları iletken ürünlerin fazla olmasından ötürü kesinlikle su ile söndürülmemelidir. Nitekim elektrik ürünlerinden ya da elektrik tesisatından kaynaklı olarak çıkan yangınlarda iletkenlik sebebiyle suyun kullanılması çeşitli felaketlere de yol açabilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Elektrik Teknisyeni Hangi Okul Mezunu?

Hangi yangında su kullanılmaz?

B Sınıfı Yangın: Sıvı haldeki yanıcı maddelerin yanmasıyla oluşan yangınlardır. Örneğin benzin, alkol tiner gibi maddelerin yanması sonucu oluşan yangınlar B sınıfı olarak tanımlanır. Bu yangınları söndürmek için su kullanılmamalıdır. Kuru kimyevi tozlu veya köpüklü söndürücüler kullanılabilir.

Elektrik kaçağı yangına nasıl sebep olur?

Elektrik yangınlarının tamamında sıkça duyduğumuz elektrik kontağı, aşırı yüklenme, aşırı gerilim, kalitesiz malzeme başta olmak üzere sistemin aşırı ısınması veya kısa devre durumudur. Kısa devre durumunda da oluşan fazla enerji ısıya dönüşmekte ve oluşan kıvılcım yangına sebebiyet vermektedir.

Yangını ilk gören kişi ne yapmalıdır?

Yangını İlk Gören Ne Yapmalıdır? Yangını ilk gören çalışan veya vatandaş yangını uyarı butonları ve sair yollarla ihbar ve alarm vermesi gerekir. Sonra en yakın uygun söndürme cihazı ile söndürme çalışması yapması gerekir.

Elektrikli Cihaz Yanginlari hangi yangin sinifina girer?

C Sınıfı Yangınlar: Likit petrol gazı, hava gazı, hidrojen gibi yanabilen çeşitli gazların yanması ile oluşan yangınlardır. Kuru kimyevi toz, halen, 1301 ve halen 1211 kullanarak söndürülebilir. Elektrikli makine ve hassas cihazların yangınlarını da bu sınıfa dahil edebiliriz.

Elektrik kaçağı yangın çıkarır mı?

Düzgün yapılmamış topraklama sonucu oluşabilecek bir elektrik arkı, ortamda uygun oranda yanıcı – parlayıcı madde buharı ya da patlayıcı gaz var ise patlamaya ve yangına neden olacaktır.

Yangınları nasıl önlenir?

Organizasyon bakımından yangından korunma:

  1. Yangınlara karşı iyi bir bina yönetimi olmalıdır,
  2. Yangınlara karşı gerekli yasaklar konulmalıdır,
  3. Sabit elektrik tesisatı sık sık kontrolden geçirilmelidir,
  4. Sık sık yangın tatbikatları yapılmalıdır,
  5. Yangın çıkışları açık tutulmalı, acil ışıklandırma sistemleri kurulmalıdır,

Yangın nasıl ortaya çıkar?

Yeterli derecede ısı, yeterli oksijen ve yanıcı madde yangının üçgenini oluşturur. Yaşadığımız ortamlarda bulunan yanıcı maddenin tutuşup yangın riskini doğurması için yanıcı maddenin tutuşma sıcaklığına ulaşması akabinde %16 oranında O2 ile buluşarak bir arada olması gerekir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Yapay Zeka Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

Kuru metal tozlu yangın söndürücü nerede kullanılır?

Kuru kimyevi tozlar çoğunlukla parlayıcı sıvı yangınlarının söndürülmesi için kullanılmaktadır. Elektriksel kaynaklı yalıtkan olduklarından dolayı enerjili elektrik donanımı kapsamındaki parlayıcı sıvı yangınlarında daha çok ele alınır.

Hangi tip yangında hangi tip söndürme cihazları kullanılmalıdır?

Yangın Çeşitleri ve Söndürme Yöntemleri A sınıfı yangın tiplerinde katı malzemelerin yandığı bilinmektedir. Buna göre A sınıfı yangın tipinin söndürülmesi için sulu sistemler kullanılabilir. B sınıfı yangınlar ise sıvı yanıcı malzemelerden meydana gelen yangınlar olup bu yangınlarda mutlaka su kullanılmamalıdır.

Halon yangın söndürücü hangi tip yangınlarda kullanılır?

Halon gazı A sınıfı yangınlar üzerinde kullanılan bir çeşit söndürme sistemidir. Ahşap, kağıt, kumaş gibi katı maddelerin yanmasıyla oluşan yangınlarda Halon gazı rahatlıkla kullanılabilir. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler kapsamında değerlendirilen halon gazı A, B ve C sınıfı yangınlarında fazlasıyla etkilidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector