Elektrik Projesini Kim Çizer?

Ev elektrik projesini kim çizer?

Bu proje elektrik işleri yüklenicisi tarafından hazırlanacaktır.

Elektrik proje Çizimi ne kadar?

2020 yılı içerisinde yapılarda elektrik tesisatı için yapılan projeler için ortalama tutar 700 TL ve üzerindedir. Bu fiyat içerisinde mühendislik ücreti de bulunmaktadır.

Elektrik projesi hangi programla çizilir?

AutoCAD programı, bilgisayar kullanarak hızlı ve verimli şekilde Türkiye’de bulunan standartlara ve yönetmeliklere uygun şekilde elektrik projelerinin hazırlanması için en çok kullanılan programlardan birisidir. AutoCAD ile pek çok tipte elektrik projesi çizmek mümkündür.

Elektrik projesinde neler bulunur?

ELEKTRİK PROJESİNDE BULUNMASI GEREKENLER

 • Proje ve teknik uygulama sorumlusu ve yapı ile diğer bilgilerin bulunduğu kapak.
 • Vaziyet planı
 • Aydınlatma ve priz planı
 • Zayıf akım planı (anons,yangın, tel,data, kamera, acil yönlendirme vs projeye göre)
 • Tava planı
 • Mekanik ve kuvvet besleme planı
 • Topraklama planı
 • Çevre aydınlatma.

Elektrik projesi Nereye Onaylatılır?

Elektrik dağıtım şirketlerinin onaylı yatırım programında yer alan YG (OG) enerji nakil hatlarından 3/0 AWG ve üzeri kesitte olanların projelerinin onay işlemleri TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Elektrik tesisat projesi neden çizilir?

Tesisatta bulunan devreleri korumaya almak amacıyla çizilen bir şemadır. Elektrik tesisat projesi kabloların nasıl ilerleyeceğini, armatürlerin, anahtarların veya priz gibi elemanların nereye yerleşeceğini, pano yerleşimlerini gösteren bir çizimdir.

You might be interested:  Sık sorulan: Elektrik Süpürgesi Ne Zaman Icat Edildi?

Mimari proje çizimi ne kadar?

Burada bir Apartman Projesinin (5 ile 7 katlı) Mimari proje maliyet hesabı yer almaktadır. 2020 yılına göre 55.000 TL olarak belirlenmiştir. Tabi bu En iyi fiyatlardır. Tanınmış, İyi bir Mimarlık Ofisine gittiğinizde sizden istenen sadece Proje çizim fiyatı yaklaşık olarak bu fiyat olacaktır.

Elektrik proje ne demek?

Elektrik projesi bir yapının enerji ihtiyacını karşılayacak tüm elektrik tesisatının yürürlükte olan esas ve kanunlara uygun olarak bilgisayar ortamında tüm detaylarıyla çizilmesi işidir. Yapının statik ve mimari projeleri ne kadar önemli ise elektrik projeleri de o kadar önemlidir.

Binanın projesi nereden alınır?

Mimari projeler kanunen yetkilendirilmiş proje firmalarından alınabilmektedir. Mimari proje ile birlikte istenen vaziyet planı nereden alınır sorusuna verilecek cevap da tapu kadastro müdürlükleridir…

Proje hangi programla çizilir?

İnşaat projelerinin olmaza olmaz programlarından biri kesinlikle AutoCAD programıdır. Bilgisayar destekli tasarım programı, inşaat mühendisleri tarafından yaygın olarak kullanılır. Program, AutoDesk firması tarafından geliştirilmiştir.

Pwire programı nedir?

Kısaca Pwire; elektrik projeleri için özelleştirilmiş nesnelere sahip, içerisinde yönetmeliklere dayalı kontrolleri barındıran, elektrik tesisatı çizimi için birçok kolaylık sağlanmış, tamamıyla yerli ve milli olan bir cad programıdır. Pwire cad programı, Pwire üyeleri için ücretsizdir.

Ücretsiz çizim programları nelerdir?

Bilgisayarda çizim yapabileceğiniz 7 ücretsiz basit çizim programı:

 • Krita.
 • Artweaver Free.
 • Microsoft Paint 3D.
 • Microsoft Fresh Paint.
 • MyPaint.
 • Autodesk Sketchbook.
 • GIMP (GNU Image Manipulation Program )

Elektrik tesisat planları genellikle hangi ölçekte çizilir?

Projelerde, binanın bulunduğu konumu belirten çizimlere Vaziyet Planı denir. Vaziyet planları; 1/200 – 1/500 – 1/1000 ölçeğinde çizilir.

Elektrik Uygulama Projesi Nedir?

Uygulama projesi ( Shop Dwg., Yapım Çizimleri ve Hesapları ): Tesisin yapımına başlanmadan önce, onaylanmış kesin projesine göre, imalatçı firmaların seçilen cihazlarının tip ve ölçüleri kullanılarak elektrik işleri yüklenicisi tarafından hazırlanacak projedir.

You might be interested:  FAQ: Elektrik Abone No Nasıl Öğrenebilirim?

Linye ve sorti ne demek?

Linye, dağıtım tablosundan, en son aydınlatma armatürü veya prizlerin bağlı bulunduğu hata kadar olan hatlara verilen isimdir. Sorti ise, elektrik tesisatında, linye hattı ile bağlantı durumuna göre priz veya aydınlatma aracı arasında kalan bağlantı hattına verilen isimdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector