Elektrik Motoru Yanması Nasıl Anlaşılır?

Motor yanık olduğunu nasıl anlarız?

Üye. ölçü aleti yanıltabilir seri lamba ile daha sağlıklı anlarsın, eğer seri lamba bobin uçlarını ölçümlerinde kızarık yanarsa sargılar sağlamdır, parlak yanarsa sargılar yanıktır, gövde ile bobin uçları kontrolünde parlak yada kızarık yanarsa yine sargılar yanık demektir.

1 asenkron motor sargılarında nasıl arızalar olur?

Statorda meydana gelen arızalar sargı yalıtımlarının bozulması, sargılarda kirlilik (genelde sargı yalıtımlarının azalmasına neden olur ), sargı kopukluğu, kısa devre (sarımlar arası ve/veya bobinler arası), sargı- gövde arası kısa devre, üç faz sargılar arası empedans dengesizliklerinden oluşmaktadır.

Elektrik motoru meger ölçümü nasıl yapılır?

Motor testi sırasında; Önce megerin bir ucu motorun U ucuna diğeri de sırasıyla X, Y ve Z uçlarına dokundurulur. İşlem sırasında meger ibresinin X ile ölçümde 3 bölgesinde, Y ve Z ile ölçümde 1 veya 2 bölgesinde olması gerekir. Daha sonra aynı işlem diğer V ve W uçları için de tekrarlanır.

DC motor sağlamlık kontrolü nasıl yapılır?

Dc motorlarda endüvi ve ikaz(yatak)sargıları olmak üzere iki çeşit sargı vardır.Bu sargılar birbirinden bağımsızdır. sağlamlık kontrolüde aynı asenkron motorlarda olduğu gibi direnç kontrolü ile yapılır.Her bir gurup ayrı ayrı ölçülür şase kaçağı olup olmadığı kontrol edilir.İkaz sargılarının omajı daima endüvi

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Ulaştırma Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

Elektrikli süpürge motoru neden yanar?

Şayet kopukluk bir fazda oluşmuş ise motor iki faza kalır. Bir zaman sonra aşırı akım çeken iki faz sargıları ısınır ve eğer bir koruma elemanı yok ise yanar. Bir süre sonra yardımcı sargının bir koruma elemanı yoksa motor yanar.

Direk yol verme nedir?

Direkt yol verme, motorun doğrudan besleme hattına bağlandığı motor başlatma yöntemidir. Direkt olarak kalkış yapan bir endüksiyon motorunun başlangıç ​​akımı, nominal akımın 6 ila 8 katıdır. Bu nedenle büyük motorlarda, doğrudan başlatma yöntemi kullanılmaz.

Asenkron motorlarda ne tip arızalar olur?

Asenkron motorlarda en çok görülen arızalar rulman, stator ve rotor arızalarıdır.

Asenkron motor parçaları nelerdir?

Bir ve üç fazlı asenkron motorların çalışma prensibi birbirine çok benzer. Stator, gövde, rotor, yataklar, kapaklar, pervane, muhafaza tası; bunların dışında yapı parçaları (vidalar, segmanlar, mil ucu kaması, conta, kablo giriş rekoru, disk yay, vb.) olmak üzere 8 parçadan oluşur.

Asenkron motorun devir sayısı nelere bağlıdır?

Asenkron motorların devir sayısı, stator sargıları kutup sayısına veya motorlara uygulanan gerilimin frekansına göre değişir.

Kablo izolasyon direnci kaç ohm olmalı?

İzolasyon Direnci Hesabı Ölçüm Gerilimi değerine belirlenir. Ölçüm geriliminin 1000 katı gibi bir İzolasyon Direnci olması gerekir. Yani izolasyon direnci kaç ohm olmalı diye soracak olursak; 500 V ile yapılan bir testin uygun olabilmesi için İzolasyon Direnci değerinin 500.000 ohm yani 500 kohm olması yeterlidir.

Motorlarda izolasyon direnci kaç ohm olmalı?

Yeni veya sargıları yenilenmiş bir motorun izolasyon direnci 10 Megaohm’dan büyük olmalıdır. Eğer 10 Megaohm’dan düşük izolasyon direncine sahipse bunun nedeni motorun içindeki nem olabilir.

Meger ile topraklama ölçümü nasıl yapılır?

Megerle topraklama ölçümü nasıl yapılır? Topraklama megeri ile ölçüm yaparken toprak çubukları P ve C toprağa derinlemesine çakılır. Elektrotların arası 5 ile 10’ar metre olmalıdır. Yeşil kablo cihazın E topraklama elektroduna, sarı kablo P’ye ve kırmızı kabloda C’ ye bağlanır.

You might be interested:  FAQ: Elektrik Sayac Numarasi Nerede Yazar?

Step motor kontrolü nasıl yapılır?

Step Motor Kontrolü Yapmak Step motor kontrolü yapılırken ortak uca çalışma gerilimi uygulanır. Geri kalan 4 uç transistör ya da fet gibi bir anahtarlama elemanı ile entegre edilir. Bu 4 bağlantı doğru yapıldığında motor dönecektir. Fakat yanlış bağlanırsa motor titrer.

Motor sürücüleri nasıl çalışır?

Motor sürücüsü çalışma prensibi 1-İlk olarak girişteki 3 fazlı AC güç doğrultucu diyotlar ile DC’ye dönüştürülür. 2-Daha sonra kondansatörler yardımı ile temiz bir DC elde edilir. DC düzeltilir. 3-En son olarak da sürücü motorun ihtiyaç duyduğu gerilim ve akımı hesaplar.

Kollektör ölçümü nasıl yapılır?

Ölçü aletinin iki ucu, bobinin giriş ucu ile çıkış ucunun yerleştirildiği kollektör dilimlerine dokundurulur. Bobinlerde endüklenen gerilim ölçülür (Resim 1.6). Sonra ölçü aletinin bir ucu sabit tutularak diğer ucu diğer dilimlere sırayla dokundurulur (Resim 1.7, 1.8).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector