Elektrik Faturasında Tüketim Miktarı Nerede Yazar?

Elektrik fatura hesaplama nasıl yapılır?

Kolay elektrik faturası hesaplama için ipucu: Kolayca elektrik faturası hesaplamak için toplam elektrik tüketim toplamı ile vergiler dahil elektrik birim fiyatını çarpılır. 2021 yılı Temmuz ayı için vergiler dahil elektrik birim fiyatı olan 0,9156 TL ile kWh cinsinden elektrik tüketim toplamı çarpılarak elektrik

Elektrik faturasında ek tüketim ne demek?

İlgili dönem veya geçmiş dönemlere ait tüketimlerin / bedellerin hesaplanması veya düzeltilmesi sonucu ortaya çıkan (+/-) bedel ek tüketimdir.

Elektrik faturasında neler var?

Elektrik faturası kalemleri Aktif Enerji Bedeli, Elektrik Dağıtım Bedeli, TRT Payı, Elektrik Tüketim Vergisi, Enerji Fonu ve KDV’dir.

  • Aktif Enerji Bedeli.
  • Dağıtım Bedeli.
  • İletim Bedeli.
  • Sayaç Okuma Bedeli.
  • Enerji Fonu.
  • TRT Payı
  • Belediye Tüketim Vergisi.
  • KDV.

Enerji tüketim bedeli nedir?

Enerji tüketim bedeli, tüm elektrik faaliyetlerinin yürütülmesi kapsamındaki sistem yatırım harcamaları ile sistem işletim, teknik ve teknik olmayan kayıp, kesme-bağlama hizmet bedeli, sayaç okuma ve sistemden reaktif enerji kullanılabilmesi için sağlanan altyapı maliyeti gibi birim bedelleri, EPDK tarafından

1 kW elektrik kaç TL 2020?

Mesken ulusal tarife elektrik fiyatları Aralık 2017’den günümüze yüzde 74 oranında arttı. 2017’nin Aralık ayında dağıtım ve vergiler dahil mesken elektrik fiyatı kilovatsaat (kWh) başına 0.4075 TL iken, Temmuz 2020 ‘de bu rakam 0.7102 TL ‘ye çıktı.

You might be interested:  Bir Ev Ne Kadar Elektrik Harcar?

1 kW elektrik kaç TL 2021?

1 KW Kaç TL 2021? Elektrik tedarikçisi değiştirmiş serbest tüketiciler için 1kW elektrik birim fiyatı (iş yerleri için) 0,631474 TL ‘dir. Elektrik tedarikçisini değiştirmemiş ev tüketicileri için 2021 yılı Ağustos 1 kW elektrik fiyatı 0,4743 TL /kWh’dir.

Limit Altı tüketim bildirimi nedir elektrik faturası?

Limit altı fatura nedir? Fatura tutarınız belirli bir limitin altında kalırsa, o döneme ait faturanız kesilmez ve limit altında kalan tutar bir sonraki fatura döneminize devreder. Limit altı fatura tutarı basılı faturalar için 20 TL, diğer fatura gönderim tipleri için 5 TL’dir.

Trafo kaybı ne demektir?

Özel bir trafo kapatılmış veya kullanılmıyor olsa bile, trafo elektrik akımını çekmeye devam eder. Trafolar gelen elektriği depolayamadığı için elektrik sarfiyatı yaşanmaya devam etmektedir. Burada oluşan elektrik kaybına ‘ Trafo Boşta Kaybı ‘ denilmektedir.

Elektriğin yüzde kaçı vergi?

Elektrik tüketim vergisi, tüketim tutarı;üzerinden hesaplanır ve tarife grubuna göre alınan vergi oranı değişir. Vergi oranı, Mesken ve ticarethane aboneleri için, tüketim tutarı üzerinden %5 olarak belirlenmiştir. Sanayi grubu aboneleri için bu oran tüketim tutarı üzerinden %1 olarak alınır.

Elektrik sayacında hangi rakamlar okunur?

T: Toplam tüketimi kWh cinsinden ifade eder. T1: Gündüz tüketimini kWh cinsinden ifade eder. T2: Puant (akşam) tüketimini kWh cinsinden ifade eder. T3: Gece tüketimini kWh cinsinden ifade eder.

Elektrik faturasında kaç çeşit vergi var?

Elektrik tüketimi üzerinden enerji fonu, TRT payı, elektrik (belediye) tüketim vergisi ve KDV olmak üzere dört farklı vergi alınmaktadır. Vergi oranları, abone grubuna göre değişebilir.

Elektrik faturasında YEK bedeli nedir?

YEK bedeli müşterilerinin toplam tüketimi oranında tedarikçilere fatura edilen bir bedel. Ayrıca biliyoruz ki ikili anlaşmalarla serbest tüketicilere enerji satan tedarikçiler satış fiyatlarını genellikle düzenlenen tarifelerden belli bir oranda indirim yaparak belirliyorlar.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Elektrik Abonelik Başvurusu Nereye Yapılır?

Fatura ortalama tüketim ne demek?

Abonenin faturasında belirtilen günlük ortalama tüketim, o fatura dönemindeki toplam enerji harcamasının gün sayısına bölünmesi ile elde edilen günlük ortalamadır.

Tedaş dağıtım bedeli ne kadar?

Dağıtım bedeli ulusal elektrik tarifesine göre belirlenmektedir. Temmuz 2021 dönemi güncel ulusal elektrik tarifesine göre dağıtım bedeli; meskenler (evler) için 0,2651 TL’dir. Ticarethaneler (işyerleri) için 0,2711 TL’dir.

TRT payı vergisi nedir?

TRT Payı, faturadaki tüketim tutarı; yani aktif enerji bedeli üzerinden yüzde %2 oranında alınır. Elektrik faturasında ayrı bir kalem olarak belirtilmesi gereken bu katkı payı, TL biriminden gösterilir. Faturada yer alan tüketim dışı bedellerin toplandığı dağıtım bedeli TRT payı hesaplamasına dahil edilmez.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector