Elektrik Faturası Tüketim Miktarı Nerede Yazar?

Elektrik tüketim bedeli nasıl hesaplanır?

Kolay elektrik faturası hesaplama için ipucu: Kolayca elektrik faturası hesaplamak için toplam elektrik tüketim toplamı ile vergiler dahil elektrik birim fiyatını çarpılır. 2021 yılı Ağustos ayı için vergiler dahil elektrik birim fiyatı olan 0,9156 TL ile kWh cinsinden elektrik tüketim toplamı çarpılarak elektrik

Elektrik faturasında ek tüketim ne demek?

İlgili dönem veya geçmiş dönemlere ait tüketimlerin / bedellerin hesaplanması veya düzeltilmesi sonucu ortaya çıkan (+/-) bedel ek tüketimdir.

Elektrik faturasında neler var?

Elektrik faturası kalemleri Aktif Enerji Bedeli, Elektrik Dağıtım Bedeli, TRT Payı, Elektrik Tüketim Vergisi, Enerji Fonu ve KDV’dir.

  • Aktif Enerji Bedeli.
  • Dağıtım Bedeli.
  • İletim Bedeli.
  • Sayaç Okuma Bedeli.
  • Enerji Fonu.
  • TRT Payı
  • Belediye Tüketim Vergisi.
  • KDV.

Elektrik tüketim vergisi ne kadar?

Elektrik faturalarındaki tüketim tutarları üzerinden mesken ve ticarethane için %5, sanayi abone grupları için %1 oranla elektrik tüketim vergisi alınmakladır. Elektrik tedarikçileri, elektrik abonelerine kestikleri faturalar ile tahsil ettikleri bu vergiyi belediyeye aylık olarak ödemekle yükümlüdürler.

1 kW elektrik kaç TL 2020?

Mesken ulusal tarife elektrik fiyatları Aralık 2017’den günümüze yüzde 74 oranında arttı. 2017’nin Aralık ayında dağıtım ve vergiler dahil mesken elektrik fiyatı kilovatsaat (kWh) başına 0.4075 TL iken, Temmuz 2020 ‘de bu rakam 0.7102 TL ‘ye çıktı.

You might be interested:  Sık sorulan: Elektrik Carpmasindan Sonra Ne Yapilir?

1 watt elektrik kaç TL?

Elektrik tedarikçisi değiştirmiş serbest tüketiciler için 1kW elektrik birim fiyatı (iş yerleri için) 0,631474 TL ‘dir. Elektrik tedarikçisini değiştirmemiş ev tüketicileri için 2021 yılı Ağustos 1 kW elektrik fiyatı 0,4743 TL /kWh’dir. Elektrik fiyatını, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) belirler.

Limit Altı tüketim bildirimi nedir elektrik faturası?

Limit altı fatura nedir? Fatura tutarınız belirli bir limitin altında kalırsa, o döneme ait faturanız kesilmez ve limit altında kalan tutar bir sonraki fatura döneminize devreder. Limit altı fatura tutarı basılı faturalar için 20 TL, diğer fatura gönderim tipleri için 5 TL’dir.

Trafo kaybı ne demektir?

Özel bir trafo kapatılmış veya kullanılmıyor olsa bile, trafo elektrik akımını çekmeye devam eder. Trafolar gelen elektriği depolayamadığı için elektrik sarfiyatı yaşanmaya devam etmektedir. Burada oluşan elektrik kaybına ‘ Trafo Boşta Kaybı ‘ denilmektedir.

Güç bedeli nedir?

Güç Bedeli: Özel trafolu müşterilerde OG (orta gerilim) seviyesinden bağlı olup, Çift Terimli Tarife sınıfına tabi kullanıcılardan bağlantı anlaşması veya sözleşmesinde belirtilen güç üzerinden aylık olarak alınan ve EPDK tarafından belirlenen kW birim bedelidir.

Elektrik sayacında hangi rakamlar okunur?

T: Toplam tüketimi kWh cinsinden ifade eder. T1: Gündüz tüketimini kWh cinsinden ifade eder. T2: Puant (akşam) tüketimini kWh cinsinden ifade eder. T3: Gece tüketimini kWh cinsinden ifade eder.

Elektrik faturasında kaç çeşit vergi var?

Elektrik tüketimi üzerinden enerji fonu, TRT payı, elektrik (belediye) tüketim vergisi ve KDV olmak üzere dört farklı vergi alınmaktadır. Vergi oranları, abone grubuna göre değişebilir.

Elektrik faturasında YEK bedeli nedir?

YEK bedeli müşterilerinin toplam tüketimi oranında tedarikçilere fatura edilen bir bedel. Ayrıca biliyoruz ki ikili anlaşmalarla serbest tüketicilere enerji satan tedarikçiler satış fiyatlarını genellikle düzenlenen tarifelerden belli bir oranda indirim yaparak belirliyorlar.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ankara Yenimahalle Elektrik Aboneliği Nerede?

Belediyeler elektrik tüketim vergisinden muaf mı?

Diğer taraftan belediye sınırları ve mücavir alanlar dışında tüketilen elektrik ve havagazı ile belediye hizmetlerinin götürülmediği mücavir alanlarda tüketilen elektrik ve havagazı, vergiye tabi değildir.

TRT payı kaç TL?

KDV 6.2 kuruştan 12.14 kuruşa, BTV 1.06 kuruştan 1.98 kuruşa, TRT payı da 0.42 kuruştan 0.79 kuruşa yükseldi. Ticarethane elektriğinin fiyatı, 41.51 kuruştan 1 TL 5 kuruşa çıktı.

Belediyeler elektrik tüketim vergisi öder mi?

Konu: Madde 34 – Belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde elektrik ve havagazı tüketimi, Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisine tabidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector