Elektrik Faturası Fazla Geldi Ne Yapmalıyım?

Peki elektrik faturası çok yüksek geldi ne yapmalıyım? diyorsanız işte yanıtı… Öncelikle elektrik faturası yüksek gelen birisinin elektrik sayacını kontrol ettimesi ve sayacında bir arıza olup olmadığını tespit etmesi gerekiyor. Eğer sayaçta bir arıza varsa bu arızanın kısa süre içerisinde tamir ettirilmesi gerekiyor.
Elektrik faturasına itiraz etmeden önce borcunuzu ödeyin. Ancak faturanız geçmiş aydaki kullanımlarınıza kıyasla %30’dan fazla geldiyse, ödemenizi daha önceki ayın tutarından yapıp, itiraz sürecine başlayabilirsiniz. Herhangi bir cezai yaptırım uygulanmayacaktır. İtirazınızın sonucu 10 gün içinde size ulaştırılacaktır.

Elektrik faturası fazla geldi nereye şikayet edilir?

Tüketici hizmetleri merkezinin telefon, internet, faks ve e-posta bilgilerini herhangi bir elektrik faturanızın üzerinde bulabilirsiniz. Ancak Türkiye çapında tüm illerde elektrik ihbar ve şikayet hattı numarası 186’dır ve bulunduğunuz bölgede bu numarayı arayarak müracaatınızı yapabilirsiniz.

Elektrik faturasını nasıl şikayet edebilirim?

Faturanın normalden yüksek geldiğini düşünülüyorsa: Hizmet alınan elektrik dağıtım şirketine itiraz dilekçesi yazılır. Dilekçeyi hizmet birimleri ya da işletme müdürlüklerine doğrudan ulaştırabilir, posta ya da e-posta yoluyla itirazınızı bildirebilir veya müşteri hizmetleri üzerinden kayıt oluşturulabilir.

You might be interested:  72 Saat Elektrik Kesintisi Ne Zaman Gelecek?

Elektrik sayacı neden fazla yazar?

Elektrik faturasında birden bire artış olan kullanıcıların sayaçlarını kontrol ettirmeleri gerek. Artışın sebebi bozuk sayaçlar olabilir. Elektrik faturanız birden bire arttıysa sebebi elektrik sayaçlarındaki arıza olabilir. Faturası yüksek gelenlerin mutlaka sayaçlarını kontrol ettirmeleri gerekiyor.

Elektrik faturası az gelmesi için ne yapılır?

  1. En pahalı zaman dilimi 17.00 ila 22.00 saatleri arası Prof.
  2. TASARRUF. Türkiye günlerdir elektrik faturası şoku yaşıyor, tüketiciler ise elektrik faturalarını aşağı çekebilmenin yollarını arıyor.
  3. Kritik eşik.
  4. Tüketim azalmalı
  5. Fişleri prizden çekin.
  6. Boş odaları ısıtmayın.
  7. Sık sık açıp kapamayın.
  8. ÇAMAŞIRLARI NEMLİYKEN ÜTÜLEYİN.

Elektrik faturasına nasıl itiraz ederiz?

Elektrik Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

  1. Hizmet alınan elektrik dağıtım şirketine itiraz dilekçesi yazılır.
  2. Dilekçeyi hizmet birimleri ya da işletme müdürlüklerine doğrudan ulaştırabilir, posta ya da e-posta yoluyla itirazınızı bildirebilir veya müşteri hizmetleri üzerinden kayıt oluşturulabilir.

Gelen faturaya nasıl itiraz edilir?

Biri elektronik fatura uygulaması üzerinden red butonu kullanılarak itiraz, diğeri ise kağıt fatura ve temel faturada olduğu gibi Türk Ticaret Kanunu’nun 18. Maddesi uyarınca noter, güvenli elektronik imza, telgraf ya da iadeli taahhütlü mektup yoluyla itirazdır.

Elektrik faturasına itiraz edilir mi?

Elektrik Faturasına İtiraz. Elektrik faturasına itiraz, pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri. Elektrik faturanıza itiraz etmek istiyorsanız, bunun için 1 yıl kadar süreniz vardır ve yapacağınız itiraz ortalama 10 gün içerisinde cevaplanacaktır.

Faturaya itiraz süresi ne kadardır?

Faturayı alan kişi, aldığı tarihten itibaren en geç sekiz gün içerisinde itiraz talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. 8 günü aşan itiraz talepleri onaylanmaz ve faturayı alan mükellef faturadaki bilgilendirmeleri kabul etmiş sayılır.

Elektrik faturası hesaplama nasıl yapılır?

Kolay elektrik faturası hesaplama için ipucu: Kolayca elektrik faturası hesaplamak için toplam elektrik tüketim toplamı ile vergiler dahil elektrik birim fiyatı çarpılır. 2022 yılı Eylül ayı için vergiler dahil elektrik birim fiyatı olan 2.6 TL ile kWh cinsinden elektrik tüketim toplamı çarpılarak elektrik faturası

You might be interested:  Araba Klima Ac Ne Demek?

150 kilovat elektrik kaç para?

‘Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWh’e kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWh’ın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır.’

300 kW elektrik kaç para?

Günlük ortalama 8 kWh (30 günlük 240 kWh) üzeri elektrik tüketimi yapıldığı dönemlerde, ilk 240 kWh enerji için 1,73 TL, kalan miktar için ise %50 zamlı olarak 2,60 TL birim fiyattan hesaplama yapılır. Buna göre aylık 300 kWh elektrik tüketimi yapan bir konut; (1,73*240)+(2,60*60)=572 TL fatura öder.

Elektrik Aboneligi kac para 2022?

2022 yılı için bu ücretler her 1 kW başına evler için 37,6 TL iken ticarethaneler için 106,9 TL’dir. Sözleşmedeki meskenin veya ticarethanenin gücü 5 kW altında olsa bile hesaplama işlemi 5 kW üzerinden yapılır. Yani ödenecek elektrik güvence birimi mesken için minimum 188 TL, ticarethane için minimum 534,5 TL’dir.

Evde elektriği en çok ne yakar?

En çok elektrik tüketen ev aletleri; elektrikli ısıtıcı, ütü ve saç kurutma makinesi olarak öne çıkıyor. Evlerin olmazsa olmazı buzdolabı, birim olarak az enerji tüketse de, 7 gün 24 saat çalışması dolayısıyla aylık elektrik tüketiminin yüzde 31’ini kapsıyor.

Hangi saatlerde elektrik daha ucuz?

‘06.00-17.00 arası gündüz dönemi, elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimi 17.00-22.00 arası puant dönemi ve elektriğin en ucuz olduğu zaman dilimi 22.00-06.00 arası gece dönemidir.

Kombi çok elektrik harcar mı?

Doğalgaz tüketimi arttıkça kombilerin elektrik motorları da daha çok çalışmakta ve elektrik tüketmektedir. Kısacası 8-10 LED kadar elektrik tüketen kombiler elektrik tüketiminde evdeki bir diğer buzdolabı gibidir.

You might be interested:  Fujiplus Klima Hangi Marka?

Fatura şikayetleri nereye yapılır?

FATURA ŞİKAYETİ NASIL YAPILIR? Eğer fatura ile ilgili bir hata olduğu düşünülüyorsa bu durumda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun internet sayfasından tüketici şikayetleri bölümüne girmek gerekiyor.

186 telefon numarası nedir?

Çağrı merkezimiz İstanbul Avrupa yakasında bulunan abonelerine kesintisiz 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. ALO 186 ya gelen çağrılar; arıza bildirimi, sokak aydınlatma, kaçak ihbar, sayaç değişikliği ve mühürleme talebi, kesme-açma işlemleri, fatura itiraz, borç sorgulama, öneri ve şikayet konularında olmaktadır.

Kaçak elektrik kullanımı nasıl tespit edilir?

UEDAŞ tarafından geliştirilen ‘Çekirge’ isimli tespit cihazı ile kaçak elektrik kullanımına geçit verilmiyor. Çekirge, kaçak elektrik kullanıldığından şüphelenilen aboneliklerde sayaç öncesi noktalara entegre edilerek, kendi kayıtlarıyla müşterinin sayacı veya geçmişteki aylık tüketimleri karşılaştırıyor.

Elektrik kaçağı fazla faturayı etkiler mi?

Kaçak elektrik cezası, kaçak elektrik kullanımı devam ederse artmaktadır. Tüketici, kaçak elektriğin tespit edildiği diğer aylarda da görevli dağıtım şirketi ile anlaşma yapmadığı durumda, tekrar tespit halinde bu defa aktif enerji bedelinin 2 katı tutarında bir fatura ortaya çıkar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector